Matt Reeves İmzalı "The Batman" Değerlendirmesi: Takdir Edilesi Ama Yetersiz Bir Deneme

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: The Batman İncelemesi: Yetersiz Bir Film Denemesi – Kayıp Rıhtım

image

The Batman incelemesi sizlerle. Başrolünde Robert Pattinson’ın yer aldığı yeni Matt Reeves filmine detaylı bir bakış yayında. Sonda söyleyeceğimizi baştan belirtelim ve yazımıza öyle başlayalım: Algı seviyesinin bu kadar kısaldığı bir dönemde Matt Reeves’i bu kadar uzun ve yavaş bir film yaptığı için tebrik etmek gerek, gerçekten cesur bir deneme. Keşke film bir şey de… (DEVAMI…)

7 Beğeni

Sadece izlemeyenler kadar olan kısmını okudum sonrasın filmi izledikten sorna okumayı düşünüyorum. Sinemada izlemek isterdim ama filmin renk yönünden çok karanlık olduğu söyleniyor. Bizim salonlarda filmi izleyemeyip sesli kitap gibi dinleyebildiğimiz için ev sinemasına çıkmasını bekleyeceğim.

Ben de çok karanlık olduğunu duydum ancak normal salonlarda gidip aşırı aşırı sorun yaşamayanları da duydum. Artık ‘karanlık’ olması bir tık abartılabiliyor. Filmin 3D versiyonu da yok, temiz 2D film. İçimden bir ses sinemada izlemediğim için pişman olacağım diyor, o yüzden sinemaya gideceğim şahsen. :sweat_smile:

2 Beğeni

Örümcek Adam’ın son filminde dediğinizi denedim. Filmin sonradan üç boyutlu yapıldığını bildiğim için iki boyutlu seansa bilet aldım. Salondan çıkarken insanlardan kör olacağız cümlesini duydum. Sinemada izlediğim filmleri ev sinemasına çıkınca da izlerim. Son zamanlarda ev sinemasında izleyince iki farklı film izlediğimi düşünüyorum. Sorun sadece parlaklık da olmayabilir; bir ara teknolojik geliştirmelerin yönetmenin anlatım tarzını bozduğunu okumuştum. Sistemlerin olmayan görüntüleri akıyıcılığı sağlamak adına resimlerin arasına eklemesi ile ilgili bir yazıydı. Bunlardan şikayetçi olanlardan birisi de Christopher Nolan’dı. Bu sebepten evdeki sistemde bu ayarları kapattım. Sinema salonlarında da benzer durumlar olabilir.

2 Beğeni

Ben de küçük bir şehirde yaşıyorum aslında, salon düz Cinemaximum. Spiderman’de bir sorun yaşadığımı hatırlamıyorum. Dune’da sorun vardı ama yine de gittiğim için memnundum. Ben sinema ortamını da bir ekstra seviyor olabilirim sanırım. :grimacing: O yüzden sizin kadar detaylı düşünmüyorum ya da sorunlara takılmıyor olabilirim. Ya da buradaki sinema iyi ama sanmam.

1 Beğeni

Gerçekten çok iyi bir değerlendirme olmuş. Filmi izlerken hissettiğim her şey vardı yazıda. Bu Batman bana biraz fazla alık geldi tamam mesleğe yeni başlıyor olabilir ama Gordon daha fazla dedektiflik yaptı koskoca Batman bizim gibi arkadan izledi. Özellikle Penguin’in sorgu sahnesinde ayar oldum Gordon anlatıyor şak şak vuruyor delilleri suratına Batman arkadan şekil şekil bakıyor sadece. Riddler’in yakalanma sahnesinde yine camdan şekil şekil bakıyor. Hadi GCPD paketledi adamı sen yapamadın bari gir içeri bir iki kelam et yok. Kısacası bu Batman incelemede de belirtildiği gibi bana tıpkı Joker filmini hatırlattı ikiside benim için sadece sinematografik açıdan güzel, hikaye anlatımı ve olayların mantıklı bir şeyler doğurması açısından zayıf denemeler olarak kalacak öte yandan yine de böyle denemeler görmek çok güzel.

1 Beğeni

Dün akşam seansında arkadaşımla izledik, çok beğendik. Joker filminden daha çok sevdiğimi rahatça söyleyebilirim ki Batman en sevdiğim kahramanlardan biri de değil. Müziği de bu arada ayrı güzeldi.

2 Beğeni

Muhtemeldir ki gideceğim ve tek korkum projektörlerin ışıklarının kısılması.

1 Beğeni

Fragman sanırım en az 1 senedir dolaşıyor ortalıkta. İlk gördüğümde dedimki bu adamıda amma göğe çıkardılar, bir batman kalmıştı o da oldu. Batmanin bir ağırlığı var. Ciddi, havalı, sert ve güçlü bir profil.Yani arkaplanı da var üstüne kültürlü, zengin, kısmen rahat ve olağandışı. Son zamanlarda oyuncu dışı sürekli bir yerlerde gördüğümüz biri daha uyuyor bu profile. Elon Musk. Evet şaka değil Elon Musk bile Batman profiline bence daha uygun. Sanırım ilk defa bu kadar genç biri oynadı Batmani ve hiçbir ağırlığı kalmamış. Yeni karikatür ve cizgifilm serilerinde daha genç bir Batman var evet ama o da daha güncel bir Batman yani günümüzde yada daha ileri bir zamanda geçiyor. Tamam hadi eski zamanda genç bir Batman de oldu diyelim her filmde orta yaşlı bir Batman gördük ama bir şans verelim bu seferde oyuncuda Batman sıfatı yok. Dandik bir hogwarts büyücü öğrencisinden sonra durdurulamaz bir yükselişle önce vampir olan sonrada Batmanliğe kadar yükselen çelimsiz, suratsız bir oyuncu Robert. Belki farklı rolleri kaldırmış olabilir gençlerde sevebilir bu oyuncuyu ama bence son derece mimiksiz biri.Bununla birlikte artık 50. kere Batmanin hikayesini baştan dinlemek oluşumunu görmek sıkıyor artık. Her seferinde farklı oyuncu fakat aynı hikaye. Aynı pilavı ısıtıyorlar diyemeyeceğim ama aradaki fark sadece farklı pirinçlerle yapılmasi. Birgün Osmancık ertesi gün Baldo sonraki gün Basmati daha sonra kırık pirinç. Daha Ben Affleck e zor alışmışken Christian Bale den sonra Robert olmadı. Hikayenin de bir alıcılığı yok fragmanda. Dolayısıyla diyebiliyorumki daha izlemeden bu filmin puanı 5/3. İzlesemde yükselmez sadece düşer.

Filmi izlemedim, izleyeceğim. Christian Bale ilk Batman filmi vizyona girdiğinde 32 yaşındaydı, Pattinson 35 yaşında şuan. Yani yaklaşık olarak aynı yaşta rolü almışlar aslında.

Ayrıca oyuncunun Good Times, High Life, Tenet, The Lighthouse, The Devil All the Time filmlerindeki oyunculuklarına bakmanızı tavsiye ederim. Vampir, büyücü gibi aşağılamalar artık çağdışı. Oyuncu kendini o kadar çok kanıtladı ki Batman, her ne kadar çok iyi bir film olmasa da Nolan imzalı Tenet, Willem Dafoe ile başrolü paylaştığı the Lighthouse gibi filmlerde oynattılar.

12 Beğeni

Dümdüz sıradan bir insan olarak filmi beğendim ben. Ama bana güvenmeyin puanı 4 5 olan filmi bile beğeniyorum ben.

1 Beğeni

İzledim. Ne diyim vampir büyücü dışında çok etkili bir rolü yok ve diğer filmlerinide beğenmedim. Oyuncuyuda beğenmiyorum en iyi filmi denilen filmde bile berbat ve sıkıcıydı bence. Sevmiyorum sevmek zorunda da değilim. Çağdışı falanda değil yorumum ne alaka. Christian bale daha yaşlı duruyor oyuncu seçimi yanlış.

1 Beğeni

Yorumunuzun ve aşağılama tarzınızın çağdışı olmayla alakasını açıkladım zaten. Kısacası, oyuncu kendini zaten artık kanıtladı ve bahsettiğiniz roller ile bile anılmıyor, çoğunlukla da bu tarz aşağılama girişimleri geçmişte kaldı artık. Bana göre Christian Bale çok iyi bir oyuncu ve Pattinson’ın önünde belki de daha uzun bir kariyer var. Şuana kadar aldığı roller de zaten kendisinin ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu anlatıyor ki alabilmiş o yönetmenlerden o rolleri ve ben açıkçası bahsettiğim filmlerde oyunculuğunu çok beğendim. Batman’de nasıl oynadı merak ettim bu kadar beğenmediğinize göre kendisini. Gerçi siz genel olarak kendisini beğenmiyormuşsunuz ya o ayrı bir konu, anlaşılabilir. ‘‘Etkili’’ roller ile neyi kastettiğinizi anlamadım, sevmek zorunda da değilsiniz tabii ki saygı duyarım.

2 Beğeni

Salvador Dali’yi canlandırmış bir oyuncuyu Batman’i oynamasına çenesi yetmez diye eleştirmek biraz garip. Filmi izlemedim benim için vakti gelince izlerim ancak Batman hikayesini sürekli en başından anlatmaları bence de yetti. Öteki süper kahraman filmlerini izlemiyorum mesela onlara sürekli devam filmi çekiliyor yarasa adama hadi en baştan anlatalım deniyor.

Harika bir inceleme olmuş. Kesinlikle katılıyorum. Hissettiklerimi okuyup rahatladım gerçekten. Özellikle dedektiflik ve polisiye film konusundaki eleştirilerinize. :slightly_smiling_face:

İnceleme ile fikir ayrılığına düştüğümüz tek bir konu var: o da acemi Batman fikri. Ben bu fikri çok beğendim. Teknoloji, güç ve yetenek konusunda her şeye sahip Batman’leri çok izlemedik mi yahu, araya böyle “gelişmekte olan” bir Batman uyarlaması hoş olmuş bence. :slightly_smiling_face:

Neyse, sonraki filmde yine OP Batman geri döner diye düşünüyorum.

Görüyor ve arttırıyorum: The King’i izlemediyseniz Pattinson’ın oradaki oyunculuğu da muhteşem. Ben bu adamın gerçekten iyi bir oyuncu olduğuna ilk kez o filmde ikna olmuştum.

Genç yaşta şöhreti bulup uzun yıllar onun parasını ezen bir zibidi olmak çok daha kolayken, adam ilmek ilmek kendini geliştirip başarılı bir oyuncuya dönüştü. Takdir etmek gerek. Harry Potter yan karakteri, soluk benizli vampir diye aşağılamak yerine, bu filmlerdeki diğer rol arkadaşlarına bakmak lazım. O kişiler nereye geldi, Pattinson nerede? :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Şunu da söylemek istiyorum.En kötü Catwoman’ı izledik bence Halle Berry’den sonra.Karakter Catwoman değil de herhangi bir ajan gibi filmde kostümünden karakterine kadar.Özellikle şu 5 dk bile takmadığı paçavra maskesine aşırı taktım.Sen hırsız değil misin?Neden orada burada maskeni atıyorsun mezuniyet kepi gibi?Zoe Kravitz oyunculuk anlamında aşırı sorunlu değildi ama aurası yoktu hiç.

1 Beğeni

Orada da gördüm, sahneleri çok kısa olmasına rağmen gayet iyi iş çıkartmıştı bence de.

gerçekten kötü bir Batman filmiydi. Batman in evrilişine değinmeyelim direkt hikayenin ortasından atlayalım demişler ancak unutulmamalı ki yeni jenerasyonlar da sinemayı kullanıyor ve bazılarının izlediği ilk Batman bu. Her durumda karakterlerin tanıtılması gereklidir öncesinde veya zaman içerisinde. birçok insan “o kimdi? ne alaka? buraya niye geldi ki?” gibi şeyler soruyordu sinemada. ayrıca Batman haline gelebilmiş bir Bruce Wayne in dedektifliği bile başkalarının yardımı olmadan yapamaması, zırhın esnek olması ama kurşun geçirmemesi, hiç bir yerinin morarmaması, patlama etkilenmemesi, iğrenç batmobil i, yağmurda motorla gezip durması, Gordon ın siyahi olması, dublaj filmde ekran yazılarının bile Türkçe montajlanıp bilmececinin “riddler” diye anılıp durması…rahatsız eden şeyler say say bitmez. yani özellikle yazıların Türkçe montajlanması aşırı saçma bir hareketti altyazılamak varken. kedi kadının kedi kadın olduğunu anlamadı birçok insan, 9 can deyimi ve eve kediler koymak yerine düzgün bir kedi kadın kostümü daha makul olurdu. 2022 de çekiyorlar Batman i bari teknolojiyi biraz daha geliştirin önceki üçlemenin üstüne birşeyler koyun. ama yok. Bir film niçin çekilir? izlenmesi için. izleyecek kişiler sadece sıkı fanlar değildir. herkesin beğenisini dikkate almak gerekir. Bu filme beğendim diyen duymadım çevremde. Umarım da duymam. teknik detaylara yazının sahibi maşallah bayağ girmiş zaten kalemine sağlık.

Afişe filmi tek cümleyle özetleyecek slogan konsaydı, şu minvalde bir şey yazardı: Yarasa ve Kedi’nin İmkansız Aşkının İlk Yılı (Bat & Cat’s Imposible Love’s Year One)

Filmin iki intikamcı var: Bruce Wayne ve Selina Kyle. Biri Bat, diğeri Cat. Bat bitmeyecek, Cat bitecek intikama sahip.

Kendi intikamcılıkları vesilesiyle yolları kesişiyor. Birbiriyle yardımlaşıyor, birbirini kolluyorlar. Birbirinin sert yönünü törpüleyerek insani çizgiyi aşmamasını sağlıyor. Zıtlıklarının yarattığı uyum birbiri için yaratılmış gibi geliyor. İntikama bağlılıktaysa ayrışıyorlar.

Batman’in varlığı dinmeyen intikama bağlı. Filmin bir yerinde "İntikamım."ın anlamı “Ben, İntikam’ım.” Kendisini uyutmayan huzursuzlukla var. Film boyunca, onu kendi rızası dışında uzanıp dinlenirken izlemiyoruz. Ya istemeden baygınlık geçiriyor ya da kavgada halsiz düşüyor.

Ayılırken veya halsizliğini yener yenmez saldırganlaşıyor. Dinlenmekten utanç duyuyor. Çünkü alması gereken intikam, yardıma muhtaç insanlar var. Dinlenmek durmak demek; bunu yapamaz. Bütün suçlar kendi davası. Bütün suçlular intikamını alacağı kişi. Bütün çaba, başka Brucelar olmasın, sevilenler kaybedilmesin diye. Bitmeyen intikam döngüsü.

Catwoman’ın intikamı, klasik intikam hikâyesi. Kendine ve sevdiklerine zarar veren belli başlı kişiler var. Onları alaşağı edince adalet sağlanacak. Kişisel huzura kavuşulacak. Hayata kalınan yerden devam edilecek.

Bu Batman’in asla yapamayacağı bir şey.

Bruce Wayne ve Selina Kyle ayrı dünyaların intikamcıları olduklarını anladıkları anda, tam o noktada, Batman ve Catwoman’e dönüşüyorlar. Film boyunca acemi Batman’i ve Catwoman’ı zilemiyoruz; Batman’e dönüşecek Bruce Wayne ile Catwoman olacak Selina Kyle’ı izliyoruz.

The Batman, iki ikonik çizgi roman karakterinin imkansız aşkına bir tür köken hikâyesi bahşediyor. Aşklarının imkânsızlığı üzerinden hareketle, Bruce Wayne nasıl Batman oldu anlatısı çıkartılmış.

Filmin sonuna doğru Selina’nın Bruce’u kurtarmasıyla başlayıp Batman’in Selina’yı kurtarmasıyla tamamlanan kısım doruk noktası: Bruce, Selina’nın kollarında huzur bularak kendini dinlenmeye bırakacak gibi oluyor. Huzur içinde uyumak, vazifesini yerine getirmek, hayatına normal biri gibi devam edebileceği anlamına geliyor. Geri kalan ömrünü sevdiceğiyle birlikte mutlu mesut yaşamak demek.
Selina’nın hayatı tehlikeye girince her şey değişiyor. Ayılmak, uykuya teslim olmamak için savaşıyor. Aksi takdirde birini daha kaybedecek. Tamamen ayılabilmek için kendini çıldırtıyor. Bruce Wayne o noktada Batman kimliğini tamamen sahipleniyor. Selina, Batman’in koruyup kollamak için kendini adadığı masumlardan birine dönüşmüş durumda. Onu dinleyemez. Onu yatıştırabilen kişinin Gordon olması tesadüf değil. Gordon, Batman’in tekinsiz ve yoldan çıkarabilen yollarla yerine getirmeye çalıştığı Adalet’in her şeye rağmen çizgiyi aşmamayı öğütleyen kaidelerini temsil ediyor. Selina ile Bruce’ta eksik Gordon’da var. İkisini yoldan çıkmadan hizaya getiren de bir bakıma Gordon. O Gordon’un müdahalesi sayesinde Bruce Batman kimliğinin ötesine geçerek katile dönüşmekten son anda kurtuluyor. Gordon Bruce’u, uyanık kalmak için kapıldığı çılgınlıktan uyandırıyor. O uyanış anında Bruce Batman’in adalet çizgisinden sapmayan yönünü sahipleniyor. Filmin geri kalanında Batman’in kurtarmaya katılması ve Selina’yla yollarını ayırması, kimliğini sahiplenme aşamasında son nokta. Bitmeyecek bir davası ve koruması gereken bir şehri var. Selina’ya ancak koruması gereken biri gibi yakınlık gösterebilir.

Fikir yeni sayılmaz. Ama taze ve yenilikçi sayılır: Tim Burton’ın Batman’inde, Joker’i Bruce Wayne’in ailesini öldüren katile dönüştürmek ve ikili arasındaki rekabeti intikam hikâyesine çevirmek, yapı sökümüne uğratılarak Bruce ile Selina arasındaki intikamcılığın örtüşen ve ayrışan noktalarına evrilmiş.

Son bir şey: Batman aksiyondayken tek başına Aliens’taki Xenomorph sürüsünü anımsattı.

Yoğun ateş altında bile yaklaşmayı sürdürüyor. Son kavgada, sis içinden rakibinin üzerine atılırken çalan tema bile Aliens’ımsıydı.

7 Beğeni

Penguin için Hbo dizi onayı vermiş sanırım.

1 Beğeni