Metafizik Üzerine Elric Gibi Epik Fantaziler

Az önce Elric öykülerinden Tanelorn’u Kurtarmak adlı metafizik üzerine kurulu öyküsünü okudum ve merak ediyorum. Böyle metafizik üzerine kurulu epik fantezi seriler var mı başka? Türkçe çevirili olmak zorunda değil. İngilizce de olur.

Metafizik derken Elric’de ki multi universe (çoklu evrenler) muhabbetini mi kastediyorsunuz?

Hayır, kavramı yanlış mı kullanıyorum bilmiyorum ama Kaos ve Düzen Lordları gibi evrendeki Kaos ve Düzen dengesini ve bu dengenin ötesi ve bunlar üzerine dönen felsefi muhabbetler ve dünyanın bu metafizik öğeler üzerine inşa edilmesi. Bir açıdan Star Wars’ın Güç dediğimiz metafizik kavramı üzerine kurulu olması gibi.

Birde o Multiverse kavramı üzerine bir bilgim yok. Yeni başladım seriye. Belki tam da onu kastetmişimdir. Bilemiyorum.

Amber Yıllıkları serisine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Fantastik mi bilimkurgu mu bir türlü anlamadığım ama merak ettiğim bir seriydi. Okuma planımda öne çekeceğim. Teşekkürler tavsiyeniz için.

1 Beğeni

Fantastik eserlerin neredeyse yarısı zıtların (iyi-kötü, karanlık-aydınlık) kapışması üzerine.

Ben okumadım ama buna farklı bir açı kattığını duyduğum ve sırf güvendiğim forumdaşlarımın önerileri üzerine serinin ilk iki kitabını birden aldığım Sergey Lukyanenko’dan Gece Nöbeti var. Forum ve portal üzerinde sıkça yazıldı onlara bir bakın hoşunuza gidebilecek bir seri olabilir.

Taoizm de ilginizi çekebilir. Bu bahsettiğiniz dualist yapıyı özümsemiş bir din diyebilirim kısaca.

Zıtların kapışmasından yorulduğum için artık bu tarz içeriği olan kitaplara kapımı kapadım. Sadece önerdiğim Gece Nöbeti’ne bakacağım ben de. Forumda hakkında her şeyi okudum güzel olmalı :droll:

1 Beğeni

Kastım aslında zıtların kapışması değildi. Onlarda bu işin parçası tabi ama bunu metafizik düzeyinde somut öğelerle işleyen seriler idi. Gece Nöbeti serisinin kastettiğim gibi bir seri olduğuna karar verirsem başlayacağım. Tavsiye için teşekkürler.