Michael Moorcock vs J.R.R. Tolkien

  • Michael Moorcock
  • J.R.R. Tolkien

0 oylayanlar

Birkaç saat önce Jordan vs Sanderson konusu görünce bende böyle bir konu açmak istedim. İkisi de fantastik türün içinde aynı değerde ve aynı noktadalar. İkisi de fantastik türünde kendi ekollerini ve türlerini yaratmış insanlar ve ikisi de evren yaratımı ve hikaye işleyişi olarak birbirlerine zıt kutuptalar. Ki bunun yanında başka alanlarda da birçok farklı esere sahipler. Hangi yazarı tercih ederdiniz?

1 Beğeni

Değiller

Kaos- düzen , aydınlık karanlık savaşları aşırı zıt diyemem.

Moorcock’u severim. Fakat hikayelerinde çok fazla tekrara düşmesi gibi bir eksisi var gözümde. Birazcık zayıf bir versus oldu bu. Mike Tyson’mu, Francois Botha’mı gibi bişey oldu yani.

Kısaca; Moorcock’un ruhu, Tolkien’in ruhunun önünde diz çöker tövbe ister diyerek fantazi romanın değil ama fantazi müziğin prensi Nihat Doğan’a selamımızı çakarak sözlerimizi noktalayalım.

5 Beğeni

Kaos-Düzen ve Aydınlık- Karanlık savaşı zıt kutupların çatışması olarak benziyor ama Kaos ve Düzen en azından gördüğüm kadarıyla iyi-kötü diyebileceğimiz mantıktan çok uzaklar.

3 Beğeni

Silllmarlion var oldukça Tolkien ezer geçer 2 ye katlar üstüne birde fark atar

1 Beğeni

Katılıyorum. Kaos-Düzen konusu iyi-kötü gibi bir düalite değildir. Kaos zaten mevcut evrenin değişmez düzenidir. İyi-kötü kavramları için belirli bir motivasyon ve girişim olmalı ki işin içinde sırf edilgenlik var.

1 Beğeni

İkisini de severim. Moorcock’un kahramanları birbirine çok benziyor genelde. Hatta, Elric’in ilk hikayesinin aynı hikaye örgüsünü Jerry Cornelius için de kullanmış. Moorcock’un çoklu evreninde Kaos ve Düzen, iyi ve kötü olarak pek görülemez.

Tolkien yazım dili konusunda Moorcock’dan daha iyi bence.

2 Beğeni

Ben de ikisini de severim ama Moorcock daha çok Kılıç ve Büyü türünde yazıyor. Elric’le bu alandaki ilk gri karakteri yazması her ne kadar çok önemli olsa da Tolkien’in yazım tarzı ve eserleri onunkinden çok daha farklı. Tolkien fantastik bir evrende geçen maceraların yanı sıra o evrende kabul gören, gerçekçi diller, coğrafyalar ve binlerce yıllık bir tarih yaratmış bir isim sonuçta.

Robert E. Howard mı Moorcock mu karşılaştırması daha insaflı olurdu sanki :slight_smile:

2 Beğeni