Mine Kırıkkanat, Elif Şafak'a İntihal Davası Açtı: Doğan Kitap, Kınama Yayınladı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/mine-kirikkanat-elif-safak-a-intihal-davasi-acti/

image

Mine Kırıkkanat, Elif Şafak‘a Bit Palas kitabında, kendi eseri Sinek Sarayı‘ndan intihal yaptığı gerekçesiyle dava açtı. Yazarının yanında duran Doğan Kitap da iddiaları reddederek karşı dava açacağını duyurdu. Gazeteci ve yazar Mine Kırıkkanat, Elif Şafak‘ın Bit Palas romanında, Sinek Sarayı adlı kitabından intihal yaptığı gerekçesiyle tazminat davası açmıştı. Kitabın yayıncısı konumundaki Doğan Kitap, iddiaları “acıklı… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Kitapları okumadığım için bir şey diyemeyeceğim ama bildiğim bir şey varsa; şu andan itibaren iki kitabında satışı artar diye düşünüyorum :smile:

İki kitabı da okumadım, ama konu yargıya intikal etmiş; bilirkişilerin görüşleri alınır, karar verilir. Doğan Kitap’ın aşırı sert çıkışı, yazarının dünya çapındaki ününe vs. vurgu yapması filan kararı etkilemeye yönelik, çok da itici bir yaklaşım.

“dava açmış olması ise edebiyatçıların da kabul edeceği bir tavır değildir.” Niye? Dava açamaz mı?

“edebiyat sanatına karşı bir hakaret olarak görüyor ve kınıyoruz.” - hadi be?

Biz bu dile aşinayız, az kaldı darbecilikle suçlayacakmış izlenimi veriyor.

Çok üzücü, bu çapta bir yayınevinin iddia sahibi yazara saygılı olabilmesi gerekir.

8 Beğeni

Dünya çapında bir yazarın ‘‘SAYGINLIĞINA’’ :smiley: Elif Şafak ve saygınlık xd

4 Beğeni

Hiç Elif Şafak okumadım. Hiç okumayı düşünmedim. Neden bilmiyorum bana çok itici gelen bir yönü var. Hakkında çıkan belki de 5-6 intihal iddiası var. Bu iddialar için okumadığımdan bir şey diyemem ama Google girip Elif Şafak intihal yazıp karşıma çıkanları paylaşmak istedim.

Bir de Doğan Kitap daha önce de benzer açıklama yapmış.

6 Beğeni

Hiç Elif Şafak okumadım ben de, okumayacağım da. Bu ülkenin bu kötü günleri için ellerinden geleni yaptılar. Kocası akp-fetö ortaklığının temel taşlarından biridir, kendi de bu değirmene bolca su taşıdı zamanında.
Zaten baktılar olmuyor yurtdışına topukladılar.

Ayrıca Türkçe yazmayan Türk yazar olarak çok oryantalist geliyor gözüme.

12 Beğeni

Hakim ve avukatlar, bol bol eserleri okumuş olacak dava sonunda.:slightly_smiling_face::sweat_smile:

Yayınevi açıklamasını okuduktan sonra intihal olmasa da bir kitap almam artık. Evetçiyi geçtim, yayınevini de sildim kafamdan. Alfa’nın İlahi Komedya için yaptığı açıklama sonrasında ne hissettiysem onu hissettim.

6 Beğeni

Doğan Kitap, tercih etmediğim bir yayıneviydi zaten. Önceki yıllarda olan aşırı pahalılığı sebebiyle istediğim birkaç kitabı da ertelemiştim. Bu olay sonrasında bir daha yüzüne bakacağımı sanmıyorum. Yazarı korumak dışında alakasız her şeyi kapsıyor ani çıkışmaları. Asla okumayacağım yazarlar arasında Elif Şafak en üst sırada.

Alfa yayınevi de aynı şekilde benim için. Ayçin Kantoğlu’nun çevirisini hiç adı sanı duyulmayan(!) bir çevirmenle basmaları sebebiyle yayınevini direkt silmiştim.

7 Beğeni

Bari kapakları farklı yapaydınız, adamlar onu bile almışlar uğraşmamışlar :joy:

2 Beğeni

Vakti zamanında Elif Şafak vb. yazarları asla okumam diye binkitap sitesinde kitap faşistliği yapmakla suçlanmıştım, iki kapak arasındaki her sayfa kutsal ve ponçiktir; okurlar, kitapların kulu ve elçisidir insanları tarafından. Kitap faşistliği nedir ya? Tüm ideolojilere kucak açayım derken deliliğe kafa atmak.

4 Beğeni

İntihal ile suçlamadığı bir kitabı var mı acaba? Değişik bir arkadaş, ülkenin "bug"ını bulanlardan. Bir ara sorduklarında “ben kitap oburuyum ne buluyorsam okuyorum, bunlardan besleniyorum” falan demişti.

2 Beğeni

Bedava olsa alıp okumam.

1 Beğeni