Mini Proje: Öykülere İlan-ı Aşk

(Kayıp Rıhtım) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/mini-proje-oykulere-ilan-i-ask/

14 Şubat Dünya Öykü Günü’nde çok sevdiğimiz öykülere ilan-ı aşk ettik! (DEVAMI…)

(Cemalettin Sipahioğlu) #2

Bir 14 Şubat daha… Sevdiğiniz öykülere ilan-ı aşk etme günü :two_hearts:

Küller Küllere - Alan Hillery

Satırlarını bir çırpıda okutturdun; duyguların en nahoşlarından biri yüzünden; gerçekleşmemesini istediğim büyük hatadan bir sonraki satırda dönüleceği umudumdan. Karşılıklı alınacak çifte öcün dehşetiyle kalbime bir ağırlık çöktürdüğünden iz bıraktın, o yüzden seviyorum seni; yoksa ilahi adalet kisvesi altında, büyük bir hatanın öyküsü olduğundan değil.

Piyango - Shirley Jackson

Seviyorum, seviyorum seni… Bir köşede unutulmaya yüztutmuş olacak kadar önemsizin, gün gelip kalplerdeki karanlığın aynası olabildiğini anlattığın için. Seviyorum, seviyorum seni… Haksızlığın ne demek olduğunu bilenlerin, gün gelip de düzen öyle buyurduğu için haksızlığı adalet adına savunabileceklerini hatırlattığın için.

Gün bitti, ben yine geç kaldım. Yine de ilan-ı aşk etmekten geri durmayacağım.:kalp: Okumamın üzerinden yıllar geçse de unutmadığım ve hiç unutmayacağımı düşündüğüm öyküleri seçtim.:krs::krs: Buraya eklemediğim bazı başka öyküler de var, onları gelecek yıllara saklıyorum artık.

Diğerlerinden farklı olarak bu öyküyü ne kadar çok sevdiğimi daha önce de söylemiştim zaten. Şimdi bir kez daha söylemiş olacağım sadece.

İçindeki fantastik unsurlara rağmen yaşananları kendi hayatımdan birer anıymış gibi hatırlamamı sağlayacak şekilde büyük bir özen ve beceriyle yazıldığı için gönlüme girdi Çolpan.

İlk okuyuşumun üzerinden neredeyse beş yıl geçmiş. Kalbimde değişmeyen bir yeri var hala.:heart:

Kaybetmeyi, çaresizliği, kabullenememeyi insanın kalbini kıran bir zarafetle anlattığı için seviyorum bu öyküyü.:heartpulse:

Çok iyi betimlemelerle okurun da kendisini o anı paylaşanlardan biri gibi hissetmesini sağladığı için seviyorum. Hiç bitmeyecek bir anda kalıyoruz onlarla birlikte.

Henüz yazılmadı bu öykü aslında ve hiç yazılmayacak da. Bizim bildiğimiz; tutkulu bir aşkı anlatan uzun bir hikayeden kısacık kırpılmış, öncesini sonrasını öğrenemediğimiz kısacık bir sahne. Böyle hissettirdiği için seviyorum.

Öyküyü yetişkin olarak okusam da bittiğinde hep çocukluğuma dönmüş oluyorum. Sadece bir çocuğun hissedebileceği o saf sevinci ve acıyı bana hatırlattığı için sevdim.:blue_heart:

Hem Kibritçi Kız’a benziyor hem de çok farklı. Onun kırılganlığı, masumiyeti ve hüznü var. Hava soğuk, lapa lapa kar yağıyor; yer ve zaman değişse de dünya aynı. Noel Baba da öyküye dahil oluyor ve okura etiğe dair bir soru soruyor. Naifliğine karşın bu soruyu sorma cesareti olduğu için sevdim.

• Efendi ile Uşak – Lev N. Tolstoy

İnsanın tüm ilkelerine ve tüm tercihlerine rağmen olağanüstü zamanlarda olağanüstü güçlü duygular hissedebileceğini ve aynı şekilde hissetmeye devam etmek için tüm hayatıyla çelişen kararlar alabileceğini gösterdiği ve dahası soğuk, bembeyaz bir kış gününde geçtiği için aşık oldum bu öyküye.:heart_decoration:

• Ödenmeyen Gün – Giovanni Papini

Kaybetmek, kaybetmek ve kaybetmek… Hayat böyle geçip giderken kaybetmenin sırası değişse bir lütuf olur muydu bu? Bir hediye, belki de acı veren bir lanet derdik ona.

Yaşam, ölüm, güzellik ve kadın üzerine ilginç bir fikir sunarak düşünmeyi sağladığı için kalbimde yer etti bu güzel öykü.:black_heart:

(Cemalettin Sipahioğlu) #4

Her 14 Şubat’ta bu başlığı küçük bir ziyarette bulunalım :two_hearts:

(Hakan Tunç) #5

Ne güzel projeydi yalnız, şöyle tekrar okuyunca bir kez daha anladım :two_hearts:

(Burak Mermer) #6

Şimdiye kadar yaptıklarımız içerisinde en sevdiğim proje bu galiba. Hem fikir çok güzel hem de insanlara okuyacak bir sürü yeni şey önermiş oluyoruz.

Yalnız son 2 senede epey öykü okumuşum, akşam eve geçince buraya birkaç öykü daha yazayım en iyisi.

(Hiçliğin bekçisi…) #7

Güzel projemiş gerçekten. Emeği geçenlerin ellerine, dillerine, düşlerine, kalemlerine, emeklerine sağlık.

(Bülent Özgün) #8

Siz yazınca merak edip az evvel buldum. Gerçekten etkileyici bir öykü. Teşekkür ederim.

Ve benim aşık olduğum bilimkurgu öyküsü ise benim için deha mertebesinde olan Jerome Bixby ’nin It’s a Good Life adlı öyküsü. Şimdiye kadar okuduğum öyküler içinde en iyisi.

Türkçe olarak Öteki Yayınevi’nden çıkan Alacakaranlık Kuşağı isimli derlemede “Daha Güzel Yaşamak” adıyla yayınlandı.

(Cemalettin Sipahioğlu) #9

Ben de bahsettiğiniz öykü için teşekkür ederim. İsmi not ettim :+1: