Minnoşlar RTÜK Kararı: Netflix'in Tepki Çeken Yapımında Son Durum

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/minnoslar-rtuk-karari-netflix/

Minnoşlar filmi için RTÜK’ten ilk açıklama geldi. Netflix, daha önce de özür dilemek durumunda kaldığı Cuties’i kataloğundan çıkarma ihtimali ile karşı karşıya. (DEVAMI…)

Netflix’in bu filmden reyting elde etmek için aptalca kışkırtıcı görsel paylaşmasına mı laf söyleyeyim, milletin bu görsele bakarak daha filmi izlemeden, hiç bir fikri olmadan atıp tutmasına mı laf söyleyeyim bilemedim… Popüler kültürün ne kadar mide bulandırıcı olduğunun bir kanıtı daha bence. Birde bence bu haberleri bu şekilde yayarak kötü niyetli kişilerin ekmeğine yağ sürüldüğü düşüncesindeyim. Lütfen haberdeki görselleri kaldırır mısınız ?

1 Beğeni

gerekli yorumu ve eleştiriyi Murat Soner yaptı. Ağzına sağlık.

1 Beğeni

Çocuk işçiye hayır !

Sansürün her türlüsüne karşıyım. Bugün devlete sansür uygulaması için bir sopa verirsek yarın bu sopayı iktidar hoşuna gitmeyen her şeyde kullanır. Bugün ülkemizde olduğu gibi.

Julian Assange, Yeni Zelanda polisiyle birlikte çalışırken polislerin çocuk istismarının sansürlenmesinden rahatsız olduğunu söylüyordu. Ülkede çocuk istismarı sansürlendiği için halk bunu görmüyor dolayısıyla toplumda böyle bir sorunun olduğunu düşünmüyorlar. İstismar toplumda yok sayılıp sansürlendiği için de polislere çocuk istismarıyla ilgilenmeleri için herhangi bir ödenek ayrılmıyor. O yüzden hoşumuza gitmeyen şeyleri sansürleyip yok saymak yerine bunları özgür bırakıp mücadele etmek gerekli diye düşünüyorum.

Filmi izlemem ama fragmanında gördüğüm kadarıyla çocuk istismarı hakkında toplumu bilinçlendirmekle ilgili herhangi bir derdi olduğunu sanmıyorum. Velev ki öyle olsa bile bu şekilde anlatılması da saçma.

Ha belki film hiç öyle değil ters köşe yapar bilemem ama film tanıtım afişleri bile beni rahatsız etti. Pedofiliden çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı anlatan filme tamamım ama bir pedofilin ağzının suyunun akarak izleyeceği bir film çekmek nasıl bununla mücadele edecek bilemiyorum.

Sansürse böyle sansür olsun. Her çekilen filme veya yazılan kitaba eser-sanat müamelesi yapmak kadar saçma bir düşünce yok gözümde.

1 Beğeni