Musa'nın Hayatı

İmran oğlunun doğumunda öldüğü dedikodusunu yaymıştı.Karısının hamile olduğunu öğrendiği gün kız olması için Aton’a dua etmişti.Eğer çocuk kız olsaydı Nilden geçtikten sonra Amarna’ya gidip yıkıntılara kurban edilmiş bir koçun kanını ve etini bırakacaktı.Eskiden Kenanlı atalarının yaptığı gibi.Ama Aton yıllardır Kenanlılar’a yaptığı gibi merhametini ondan esirgemişti.Firavun Kenanlı bebekleri öldürmeye başlayınca yaşlılar artık Aton’un onları unuttuğunu söylemişlerdi. Akhenaton öldüğünde Horemhep yıllarca hizmetinde çalıştığı Akhenaton’un ailesini katletmiş,kutsal şehir Amarna’yı yıkmış ve Kenanlıları köle yapmıştı. Akhenaton’un hükümdarlığında ticaretle uğraşıp zenginleşen Kenanlılar artık köleydiler. Ama İmran hala Aton’a güveniyordu .Ne kadar ona öldürülmesi muhtemel bir oğul vermiş olsa da Firavun’un askerleri hala çocuğu fark etmemişti.Eğer yapabilseydi Aton’a her gün ibadet ederdi ama Aton’un adını anmak bile yasaktı. Bu yüzden Kenanlılar Aton yerine isim anlamına gelen ‘‘Haşem’’ kelimesini kullanıyorlardı.

Daha hikayeye yeni başladım.Sadece tavsiyelerinizi ve eleştirilerinizi duymak istedim.Musa hakkında Kuran ve Tevratı okuyorum.Ama asıl kaynağım Freud’un yazıları. Musa’yı deli biri olarak düşünüyorum.Üvey babası Firavun’a karşı nefretini Oidipus kompleksine yoruyorum,bir yere ait olamayışı İbrani-Mısırlı mı olduğu konusundaki kimlik sorunlarını işlemeyi planlıyorum.Konu hakkında bir düşüncesi, eleştirisi veya tavsiye olan varsa lütfen yazsın

1 Beğeni

Eleştiriniz için teşekkürler.Sizin de söylediğiniz gibi o kültürün içinde bulunan biri bu hikayeyi çok daha iyi yazacaktır.Ama bu konuda pek örnek yok sanırım.Peygamberlere bir insan olarak yaklaşan kitaplar her zaman ilgimi çekmiştir.Örneğin Saramago’nun ‘‘İsa’nın Gözünden İncil’’ kitabı gibi.Yukarıda bahsettiğiniz kitabı ilk kez duyuyorum ve en kısa zamanda okuyacağım.Ama bu konuda Musa hakkında hiç örnek yok.Bence Musa bu konuda en ilginç karakter.Cinayet işleyen bir peygamber.Kim bu konuda bir şeyler okumak istemez ki.Kimse bir şey yazmadığına göre ben de kendi çapımda pek iyi olmayan ama beni tatmin edecek bir hikaye yazmak istedim.

Nerede yayınlayacaksın? İyi çalışmalar.

Bir yerde yayınlamayı düşünmüyorum.Öylesine yazıyorum.Sorduğunuz için teşekkürler.

Özellikle mısır tarihi -bu tarihin Musa ile ilgili kısımları- çok sevdiğim bir konudur. Devamını buradan yayınlamayı düşünüyorsanız okumayı çok isterim.