Müstehcenlik Gerekçesiyle Çocuk Kitapları Muzır Bulundu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/mustehcenlik-gerekcesiyle-cocuk-kitaplari-muzir-bulundu/Aralarında Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler’in de bulunduğu 4 çocuk kitabı, müstehcenlik gerekçesiyle muzır ilan edildi. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Hassas bir konu o nedenle bir şey biliyor gibi davranıp “atıp tutmayacağım” ancak yayıncılar birliğinin pedagoglar tarafından değerlendirilmeli görüşlerine katılıyorum.

4 Beğeni

Bahsedilen kitapları okumadım ancak pedagogların, bu kitapların yasaklanlanmalarını desteklemeyeceklerine eminim :

‘‘Yeni Akit gazetesi, 10 Eylül’de yayımladığı “Koç’un kitaplarını çocuklardan uzak tutun” başlıklı haberde Yapı Kredi Yayınlarından çıkan “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi” ve “Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi” kitaplarını hedef göstermişti. Kitapta yer alan çocukların “İstedikleri kişiyi sevme hakkı vardır: Kız ya da erkek” ifadelerinin “ahlaki değerleri yıkıp geçtiği” ve “eş cinselliğe özendirdiği”ni iddia etmiş Bakanlığı göreve çağırmıştı.’’

Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi ve Kız Çocuk Hakları Bildirgesi kitapları, bakanlık kararıyla toplatılıp imha edilmiş. Çevirmen Burcu Uğuz hakkında da dava açılmış.

Çevirmenler Meslek Birliği’nin, çevirmen Burcu Uğuz’a açılan dava hakkındaki kamuaoyu açıklaması:

1 Beğeni