"Mutlaka Okuyun" Dediğiniz Tiyatro Eserleri

Merhabalar. Umarım keyfiniz yerindedir.

Neden hiç tiyatro okumadım şimdiye kadar, bilmiyorum fakat bu durumu değiştirmek istiyorum. Başlangıç için uygun olduğu gibi okunmasını elzem gördüğünüz eserleri de lütfen paylaşın.

Teşekkür ederim.

2 Beğeni

Haldun Taner - Keşanlı Ali Destanı
Haldun Taner - Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım

3 Beğeni

Godot’yu Beklerken - Samuel Beckett

6 Beğeni

Necip Fazıl Kısakürek - Bir Adam Yaratmak
Nâzım Hikmet - Bir Ölü Evi ya da Merhumun Hanesi

4 Beğeni

Tiyatro türünü bir türlü sevemedim. Bir adam yaratmak sevmeye en yakın olduğum eserdi sanırım.

2 Beğeni

Sartre - Gizli Oturum

3 Beğeni

Çehov’un yazdıklarının hepsi.

4 Beğeni

Ben 1 tane okudum ama rahatlıkla tavsiye edebilirim: Oyunlarla yaşayanlar (O. Atay)

4 Beğeni

5 Beğeni

Cevapları okurken aklıma Erhan Bener’in “Oyuncu” adlı romanı geldi. Tiyatro eseri olmasa da eser içerisinde aynı adlı bir eseri yazmaya çalışan karakter, istemsizce tiyatral bir esermiş gibi anımsamama sebep oldu. Tavsiye ediyorum.

3 Beğeni

Kral Oidipus, Medea, Zincire Vurulmuş Prometheus, Elektra, Antigone, Hamlet, Lokantacı Kadın, Cimri, İnsandan Kaçan, Fırtına, Kral Lear, Hırçın Kız vb.

2 Beğeni
4 Beğeni

Tarık Buğra-Ayakta Durmak İstiyorum eserini şiddetle tavsiye ediyorum.

1 Beğeni

Merhaba, Tenessee Williams’ın Sırça Hayvan Koleksiyonu adlı tiyatro metnini öneririm. Bireylerin dünyaya uyumsuzluğuna değinip onların iç yaşantılarını güzel aktaran ve okuması keyifli bir eser.

Moliere - Cimri
Shakespeare- Macbeth

1 Beğeni

Ben de Hamlet’i tavsiye ediyorum. En sevdiğim kitaplardandır.

1 Beğeni

Tiyatroyu neden okuyoruz izlesek daha iyi olmaz mı?

Hiç izlemedim ama faustun kitabını okuduğum için tiyatro sahnesine uyarlanmış izlemek isterdim.
Tiyatroya giriyor mu bilmiyorum ama Alice Müzikalini tavsiye ederim.

1 Beğeni

Ben de tiyatroya önyargılıydım. Oscar Wilde - Ciddi Olmanın Önemi kitabıyla başladım. Baskısı var mı çeviri nasıl bilmiyorum ama ingilizcesi nispeten kolay okunan klasiklerden biridir.
Geçenlerde de Shakespeare okumaya başladım. Sırasıyla Fırtına ve Hamlet okudum güzeldi.
Godot’yu Beklerken’i de severek okudum. Tiyatrodan epey keyif almaya başladım. Shakespeare ve Moliere eserleriyle devam edeceğim.

1 Beğeni

Fırsatın varsa izlemenin ayrı bir zevki var, ancak her oyun sahneye uyarlanamıyor ya da profesyonel bir oyun izlemek pek mümkün olmuyor. Ayrıca bazı metinler sadece sahnelenmek amaçlı yazılmıyor, bu yüzden bence diğer edebi türleri okumak kadar önemli tiyatro metinleri okumak.