N. K. Jemisin, Beşinci Mevsim, Hugo Ödülü ve Başka Şeyler Daha...

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/n-k-jemisin-besinci-mevsim-hugo-odulu-ve-baska-seyler-daha/

Son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve ödül üzerine ödül kazanan N. K. Jemisin’in kitabı “Beşinci Mevsim”i inceledik. (DEVAMI…)

(Cem) #2

Her ödülde Jemisin’e yükselenler lobisi başkanı olarak üzüldüm. Çevirinin böyle olacağını tahmin ediyordum, dedim bi’ ihtimal uğraşılmıştır. Uğraşmamışlar. :frowning:

Eline sağlık inceleme için.

(Davram Bashere) #3

Bilim kurgu ya da fantastik edebiyatta ortalığın toz duman, yazılan kitapların büyükçe bir bölümünün pespaye ötesi olduğu bir dönem yaşıyoruz zannımca. Şöyle ayırıyorum: Edebiyat(!), Edebiyat, EDEBİYAT.
Kitabı okudum, beğendim de. (Bunun yanında çeviri konusundaki görüşlerinize katılıyorum. Çevirilerin üstünkörü, basmakalıp, hatta zaman zaman tamamen Google Translate duşuna girip çıkmış gibi olması en sinir olduğum konuların başında geliyor.) Yazarın birkaç kalem darbesi eğer romandaki kişilere hayat veriyorsa, karakterleri duyumsamamı sağlıyorsa genellikle beğeniyor oluyorum. Konu da ilginç bence. Eğer Ay olmasaydı Dünya ne olurdu. Bol bol titreşip sallanırdı, evet. Sadece anlatımdaki zaman kipi ile ikinci tekil tercihi başımı döndürüp ara ara hafakanlar basmasına neden oldu.
Sonuç olarak ilgili kitap için kısa yorumum şu olur: Edebiyat

Teşekkür ederim Cem kardeşim :+1:
Çeviri konusunda seninle aynı umudu taşıyarak esere başladım ama @Davram çok güzel özetlemiş.

Bu arada Davram’a da yorum için teşekkürler. :slightly_smiling_face:

(M. Ihsan Tatari) #5

Bu kitabı inceleyeceğinizi belirttiğiniz günden beri sonucunu merakla bekliyordum. Bir yanım (arka arkaya aldığı ödüllerden ve Hugo’nun içinde bulunduğu politik durumu çok iyi bilmemden ötürü olsa gerek) beğenmeyeceğinizi, böyle bir inceleme yazacağınızı söylüyordu. Bir yanımsa haksız çıkmayı, karşımızda aldığı her ödülü sonuna kadar hak eden bir eser bulmayı çok ama çok istiyordu. Ne yazık ki ilki çıktı. Çeviri kısmı da ayrı üzdü doğrusu.

Bu arada incelemenizi başka yazarlardan alıntılarla desteklemeniz ve sadece kitaplar açısından değil, her yönüyle ele almanız çok hoşuma gitti. Elinize sağlık :slight_smile:

İnceleme için emeğinize sağlık. Zevkle okudum. O kadar çok merak ediyordum ki bu kitabı, çıkınca hatalara göz yumarak okuyup da çok beğendim… Ama keşke hakkını gerçekten verebilecek bir yayın evi tarafından basılmış olsaydı. İthaki, Delidolu, Monokl gibi yayınevleri varken daha yazarın önceki serisini yarım bırakan Dex bu kitabı basmak yerine neden üstsüz erkeklerin kapakları süslediği kitaplara efor sarfetmeye devam etmemiş ki? Ah, ah…

Sadece bilmekle kalmadınız “üstadım” bize de anlattınız, paylaştınız.
Bitmeyen Savaş: Hugo Ödülleri
Hugo Ödülleri 2017: Kuduz Köpekçikler Yine Saldırdı
Hugo Ödülleri 1
Hugo Ödülleri 2

Öncelikle “Hugo Ödülleri Savaşları” hakkında öğrendiklerim için teşekkür ederim.

Daha çok sabit biri olduğum için ilk tahmininizde her zaman haklı çıkarsınız. :smile:

Son olarak beğendiniz için ve yine teşekkürlerimi sunarım azizim.

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Ah, o keşkelerimiz hiç bitmiyor ki… Aynı keşkeler benim zihnimde de yankılandı durdu eser boyunca…

(Rocket quuen) #9

Ben bu kadının kitabını hiç okumadım ama bana öyle geliyor ki eger bu kadın 3 hugo ödülü almasa ve bu kadar beklenti yaratmasa gayet zevk alınabilir bir eser ortaya çıkacak ama işin içine beklenti girince işler değişiyor .

Hem bu kitap bana propaganda olsun diye çekilen tarih dizilerini hatırlatıyordu incelemeden anladığım kadarda öyle .

Inceleme için Teşsekurler @Mustafaizmirli bu eser hakkında bir inceleme gelmesini çok istiyordum .

(Zeynep) #10

@Mustafaizmirli incelemeyi keyifle okudum.Elinize,emeğinize sağlık.
Eserle ilgili, aklımdaki soru işaretlerini büyük ölçüde gidermiş oldum…

Vakit ayırıp yazıyı okuduğunuz için ayrı, güzel yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkürlerimi sunarım. @Muhammed_Deger ve @Anita :grinning:

(Beren) #12

Kaleminize sağlık çok yönlü bir inceleme olmuş, yazarlardan verdiğiniz alıntılara bayıldım. Jemisin ismine çok uzağım, uzun bir süre de uzak kalacağım sanırım. Dex hiç sevmediğim bir yayınevi ne yazık ki, hataların olmasına hiç şaşırmadım.

Güzel bir noktaya değinmişsiniz, buradan da konuşulacak bir sürü şey çıkar. Yazarların ya da daha özele indirgersek bilimkurgu yazarlarının evrensel olmak adına geleneklerini, kültürel değerlerini bir kenara ayırması ne derece doğru vs. Belki bunu da yazarsınız bir ara neden olmasın?

Değerli yorumunuz için çok teşekkürler. :slightly_smiling_face:

Çok haklısınız. O kısım çok tartışmalı olduğunu düşünüyorum. Hatta şimdi size cevap yazarken bile aklıma gelen birkaç minik düşünce bile bağırış çağırış içine girdiler ve neredeyse cevap yazdırmayacaklar. :sweat_smile: :sweat_smile: