NASA, Galaksinin En Korkutucu Noktalarını Tanıttı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/nasa-galaksi-korkutucu-noktalar/

NASA, sağanak cam yağmurları ve zombi gezegenleri de dahil olmak üzere güneş sistemimizin dışındaki korkunç anormallikleri gösteren bir video yayınladı. (DEVAMI…)

1 Like

Galaksinin en korkunç noktasında yaşıyoruz bence.

2 Likes

Çok mantıklı :smile:

Bu cümlede bir anlatım bozukluğu var sanki veya sadece ben anlayamadım bilmiyorum.

Lich patlamış bir yıldızın daralmış çekirdeği ve ceset yıldızların manyetik alanları arasında dönen üç ölü gezegenden biri. Kendisi patlamış ve ölmüş olmasına rağmen hala uzay araçlarını yakıp kül edebilecek güçte radyasyon yaymaya devam ediyor. Biraz uzun bir cümle olmuş.

1 Like

Merhaba, içerik için teşekkür ederim. NASA videoda baya bir nostalji yapmış çok hoşuma gitti. :slightly_smiling_face:

Yazıda çok küçük ama önemli olduğunu düşündüğüm bir konuya, bir terim yanlışına değinmek istiyorum izninizle.

Güneş sistemi dışındaki diğer yıldızların çevresinde dolanan gezegenler için dış gezegen değil ötegezegen terimini kullanmak daha doğru olacaktır. Çünkü dış gezegen denilince güneş sistemindeki Mars yörüngesinden sonraki ve yine güneş sistemimizde yer alan Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün (Plüton ? Bence gezegen :slight_smile: ) kastediliyor. Mars, Dünya, Venüs ve Merkür ise İç gezegenler. Çok da sevdiğim bir sözcüktür Ötegezegen. Hatta varsa ötegezegenin bir uydusu onun için de öteuydu terimi var.

Yanlış anlamanızı istemem. Ancak doğru terim ve çok da güzel bulunmuş bir kelime Ötegezegen kullanımı güzel dilimize girmeye başlamışken, bu tarz yazılarda daha hassas olmalıyız diye düşünüyorum.

Tekrar teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

1 Like

Bilgilendirme için ben teşekkür ederim. Yazıyı ötegezegen kelimesi ile güncelledim.