NASA'nın Örnek Gösterdiği Salda Gölü'ne Kıraathane, Mescit ve Kafeler Yapılacak

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Salda Gölü: Kıraathane, Mescit ve Kafeler ile Tanışıyor – Kayıp Rıhtım

NASA’nın Mars’taki Jezero Krateri’nde yaşam izi araştırma hazırlıklarını yaptığı Salda Gölü, kıraathane, mescit ve kafeler ile tanışmaya hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni çalışmaları Burdur’da yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu. Çevre ve Şehircilik bakanı, şu anda Salda Gölü etrafında yapımı devam devam eden çalışmaları inceledi. Yaptığı incelemeler sonrası açıklamalarda da bulunan Kurum, kaçak yapılaşmayı… (DEVAMI…)

4 Beğeni

Utanç verici (20 karakter)

Cennet gibi güzelim yere yazık olacak :neutral_face:

1 Beğeni

Etrafına ama ne kadar etrafına? Kesin kıyı şeridi mahvolacak. Neyse önümüzdeki doğal güzelliklere odaklanalım, bu gitti.!

Yıllar önce tanıdığım biri bu tür davranışların adını kendince “Güzel şeyleri bozma eğilimi” koymuştu. Sanırım son derece haklı. Bütün ülkeyi betona boğmadan aklımız başımıza gelmeyecek sanırım.

1 Beğeni

Tam bir bruh moments ülkemizde çok oluyor nedense.

1 Beğeni

Ülkemiz de ciddi anlamda doğa yapıları ile dolu ve maalesef önem verilmiyor. Daha fazla para kazanmak için doğa harikasını mahvediyorlar. Ve ne yazık ki neredeyse kimsenin umurunda değil ama halk kabul etmeyip protestoya çıkarsa bunların hepsi engellenebilir. Salda gölü’nü umarım Dipsiz göle çevirmezler.

1 Beğeni

Türkiye turizm açısından hak ettiği yerde değil. Kültür, doğa, kış turizmi için muhteşem bir ülkeye sahibiz. Bir çok medeniyete ait eserler mevcut, birbirinden güzel doğa harikası var ayrıca. Bir çok arkeolojik değerin kazısı dahi yapılmıyor. Toprak altında gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen bir çok eser var.

Bunların ilk önce korunması daha sonra da turizme kazandırılması gerekiyor. Salda gölü bölgesine sahile uzak bir şekilde çivi dahi çakmadan tamamen organik-ahşap materyalden doğaya uygun, estetiği bozmayan tesisler yapılabilir.

Bunun eksikliğini gittiğim bir çok yerde görüyorum, Efes, Bergama, Sümela vs. doğru düzgün yabancı turistlerin harcama yapacağı bir ortam yok. Bergama dünyadaki en dik açıya sahip antik tiyatroya sahip ancak Akropol girişinde anahtarlık, magnet vs satılıyordu sadece. Aynı şekilde Efes inanılmaz asyalı turist çeken bir lokasyon ancak doğru düzgün lüks restoran, kültürel hediyelik eşya satışı vb. bir şey yoktu.

Otantik ortadoğuyu andıran branda çekilmiş pazar tezgahları var sadece. İçeride 20 Liraya pet su satıyorlardı ama bu yetmez, turist potansiyelimizi hiç kullanamıyoruz. Sadece kültür turlarına ilgi duyan azımsanmayacak sayıda yabancı turist var özellikle asyalılar. Bilecikte dahi asyalı turistlerle karşılaşmıştım.

Salda gölüne betonarme tesis yaparak turizm potansiyelimizi arttıramayız. Artık beton feşizminden kurtulmamız gerekiyor. Hem doğaya zararlı hem de gelen yabancıların gözünde olumsuz bir imaj oluşuyor. Türkiye’nin Mısır’a yakın bir imajı oluştu.

Oysaki çok değil 10-15 yıl önce Beyoğlu Dünyanın entellüktellerinin buluşma noktalarından biriydi. Birçok yazar ve sanatçı ile karşılaşmıştım burada. Beyoğlu ara sokak partileri ile şu ankinden bambaşka bir durumdaydı.

Elimizde çok büyük bir potansiyel var. Bu potansiyeli değerlendiremediğimiz gibi var olan potansiyeli de yok ediyoruz. Turizm vizyonumuz kıyı şeridindeki Ultra lüks beton otellerden ibaret olmamalı. Butik turizmi kaçırıyoruz.

2 Beğeni

Keşke insanlar yorum yapmadan önce haberi okusalar…