Nâzım Mirkelam: "Libya'da Bilimkurgu Yazdım, Mozambik'te Dirilen Bir Goril Hayal Ettim"

(Oğuz Eren) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/nazim-mirkelam-libyada-bilimkurgu-yazdim-mozambikte-dirilen-bir-goril-hayal-ettim/

Şarkıcı ve besteci Mirkelam’ın babası Nâzım Mirkelam’ın, hiç gün yüzüne çıkmayan bilimkurguları ve gözlerden uzak kalmış fantastik polisiyeleriyle tanışın! (DEVAMI…)

(burakkny) #2

Üstat’da hem B.K.hem de polisiye yeteneği var galiba.Bilim Kurgu ve Polisiye “O’nu oraya götürdüm, bunu şuraya getirdim” den ibaret değil elbette. Derin bilgi ve araştırma gerektirir.
Aksi halde fena halde naif ve çocuksu şeyler çıkar ortaya.Eskiden polisiye heveslisi yazarımız bir hayli fazla idi.Okumadım ama umarım tatminkar eserlerdir.
Yine de yazmak bile cesaret isteyen bir uğraşı elbette…

(Cemalettin Sipahioğlu) #3

Tam da döneminin serüven anlayışını taşımaktaymış Nâzım Mirkelam. Eh, mevzu kurmaca olunca, mesele ölü gorilin gerçekten canlanıp canlanmaması değil. Mevzu, okurunu hikâye süresince o gorilin canlanabildiğine ikna ettirebilmekte.

Kurmacanın sahtesi gerçeği olmadığının anlaşılabildiği vakit, o ayrım kalkacak. İşte soru da burada, ne zaman :man_shrugging: