Neal Stephenson'dan Dünyanın Sistemi Raflarda

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/neal-stephenson-dunyanin-sistemi/Barok Döngü Üçlemesi’nin üçüncü adımı Dünyanın Sistemi raflardaki yerini aldı. Neal Stephenson imzalı seri, tarih ve bilimkurguyu bir araya getiriyor. (DEVAMI…)

3 Beğeni

3 cilt ve 8 kitaptan oluşan tüm seri yaklaşık olarak 3000 sayfa. Seriyi okuyup bitirdikten sonra yazarın ne kadar çok şeyi bir kurgu içerisinde anlattığını bir kez daha fark ediyorum

Bu seri karmaşık tarihsel gerçeklere ve çoğunlukla tarihsel karakterlere dayanan bir kurgu, Newton, Leibniz gibi gerçek karakterlerin de kurgu içerisinde yer aldığı kitaplarda anlatılanlar günümüz Avrupa’sının ve dolayısıyla günümüz dünyasının ekonomi, bilim, ticaret,siyaset gibi temel kavramlarının bugünkü halini almasının başlangıcını anlatıyor. İngiltere ve Fransa arasında onlarca yıl süren silahlı savaşların yerine ekonomik savaşlar alıyor, Paraya hükmeden Avrupa’ya ve dünyaya da hükmediyor. İngiltere darphanenin başına Newton’u geçirirken Fransa ise bir hırsızdan, kalpazandan destek alıyor. Elbette üçleme boyunca tüm hikaye sadece ekonomi ve para değil. Bilim, felsefe, siyaset, ticaret ile bir bütün halinde 18. YY tamamının bir panoraması.

17 .YY sonu ve 18 .YY’ın başı Avrupa ve Dünya için kurgunun arka planı bir Tarih kitabı gibi çok şey öğretiyor ve bir çok şeyin de merak edilmesini sağlıyor. Sadece Tarih diyerek kitabın çerçevesini daraltmayayım aynı zaman da bilim, felsefe, ticaret ve para gibi konularda kurgu içerisinde tarihsel gerçekliklerine bağlı kalarak öne çıkarılıyor. Örneğin kurgunun başat karakterlerinden olan Daniel’in Newton ve Leibniz için yaptığı değerlendirme her iki bilim insanın bilim anlayışlarının ve bilim ile uğraşma amaçlarının özeti oluyor.

Belki Barok Döngü üçlemesi okur için uzun ve biraz zor bir okuma olacak ama seri boyunca anlattıkları ilgili okur için yeni şeyler öğrenmesine ve daha fazlasını öğrenme çabasına neden olacaktır.

8 Beğeni