Neal Stephenson'un Barok Döngü Üçlemesi'nin İlki Bizlerle: "Cıva"

Konuyu okuyorum içimden aha hem tarihi kurgu hem bilimkurgu tam benlik kitap diyorum.Kapağında Türk haremi geçiyor milliyetçi duygularım kabarıyor-muhtemelen kitapta Türkleri barbar olarak gösterdi ama olsun-hemen almalıyım diyorum.Kitapyurduna bakıyorum ama o da ne 75 tl etiket fiyatı.
Temsili ben: :pleading_face:

2 Likes

1014 sayfa… Aslında dokuz kitaptan oluşuyor ama üçer kitaptan üç cilt haline getirilmişti, Alfa da üçleme halini esas almış. Şahsen kitap kitap yayınlanmasını tercih ederdim, edinmesi de okuması da taşıması daha rahat olurdu.

1 Like

Sekiz kitap değil mi yahu :thinking:

Vol. 1 of the Baroque Cycle:

 • Book 1 – Quicksilver
 • Book 2 – King of the Vagabonds
 • Book 3 – Odalisque

Vol 2 of the Baroque Cycle: The Confusion

 • Book 4 – Bonanza
 • Book 5 – The Juncto

Vol 3 of the Baroque Cycle: The System of the World:

 • Book 6 – Solomon’s Gold
 • Book 7 – Currency
 • Book 8 – The System of the World

:+1:

Azizim, aynısını ben de yaşadım ama 30-40 tl bazında tek tek yayınlasalar daha sorun günümüz şartlarında artık her kitap için senin kullandığın ifadeyi kullanıyorum… :pleading_face:

1 Like

Doğrudur, 3-3-3 diye kalmış aklımda.

1 Like

Kayıprıhtımın bu yeni kitap tanıtım tarzını beğeniyorum cidden . Yazar hakkında kısa ve güzel bilgiler verip kitabın tanıtımına geçiyorlar. Son bir kaç yazıdır bunu farkettim. Önceden yapılmışsa bile bilemiyorum… gözden kaçmış olabilir :slight_smile: Bu şekilde devam. Böyle daha iştah kabartıcı oluyor :smiley:

4 Likes

Ay başı yatan maaş nedeniyle kitabı dün sipariş edebildim ama siparişi verdiğim siteden baski bulunmamaktadır diye bir mail aldım bugün. Alfa yayınlarının sitesinde 24 ekim 2018 tarihinde cıktı olarak gözüküyor. Birkaç siteye baktim ya baskısı bulunmamaktadır yazıyor ya da 20 gün temin süresi yazıyor. Durumla ilgili bilgisi olan var mıdır?

Alfa Yayınevinin temini zor oluyor nedense… Burada forumda da bahsi geçmişti…

Alfa Yayınlarının zamanla bazı kitapları Babil sitesine geliyor ve orada “stoktan teslim” ibaresi yer alıyor. Ancak yeni çıktığı için orada bu eser “10 iş gününde teslim” yazıyor. Yani zamanla stoklarına alırlarsa gonul rahatıyla sipariş verebilirsiniz. Yahut oraya bir e-pota atın ve üründen bahsedin size yardımcı olurlar, diye düşünüyorum.

Barok Döngüsü Üçlemesini Önerir misiniz? Aç kalma pahasına alacağım bari bir fikir edineyim. :sweat_smile::sweat_smile:

2 Likes

@alper arkadaşımız bu soruya daha net bilgiler verebilir. Daha okumuş değilim. :slight_smile:

Şuraya bir yorum park edeyim, benimde bilgiye ihtiyacım var :rofl:

3 Likes

@alper Eline düştük hayati konuda yardımın gerek!!

Okumadım henüz.

Serileri genelde tamamlanmadan okumuyorum. Okumak için kitapların tamamının çıkmasını bekliyorum.
Fikir versin diyorsanız 3-5 sayfa kitaptan fotoğraf çekeyim isterseniz.

Çok yardımı olur. Şimdiden teşekkürler. Bu arada Kral Katili Güncesini okumadığınızı mı varsaymalıyım, yoksa ondan sonra verilmiş bir karar mı?

Onu okudum :slight_smile: hatta Enginlik serisi, Buz ve Ateşin Dünyası onlarda devam kitaplarını yazarları henüz yazmadıkları için çok sıkıntı yapmıyorum

Bu kararı almam da etken olan 1. kitabı çıkıp da devamı gelmeyen ( örnegin karahindiba krallığı ) ve Üç Cisim Problemi kitabı oldu. 2. kitabı 3- 3.5 sene bekledik, 3 kitap o kadar gecikmeyecek denildi…


8 Likes

Bu seriyi acayip merak ediyorum. Maddi durumumdan dolayı henüz alamadım ilk kitabı. Ayrıca çeviri ve editörlüğünü de merak ediyorum. Forumda okuyan bir arkadaş yorum yaparsa çok güzel olacak.

3 Likes

Barok Döngüsü benim de çok merak ettiğim bir seri. Yazar hakkında fikir vermesi açısından uzun zamandır listemde olan Anathem kitabını 2 hafta önce bitirdim. Yaklaşık 50 gün süren zor bir okuma deneyimi oldu. Goodreads’ten şimdi kontrol ettim bu süre içerisinde 13 başka kitap bitirmişim :slight_smile: Aslında kitabın kurgusu,yaratılan dünya ve karakterler iyiydi ama yazarın çok sıkıcı bir anlatım tarzı var. Yaptığı betimlemelerin ise çoğunu aklımda canlandıramadım ki kitabın yapısı gereği çok fazla betimleme vardı. Çoğu yer gereksiz uzatılmış hissi verdi bana. Şöyle bir örnek vereyim. Kitabın bir yerinde paraşüt kumaşı ile bir alan kapatılacak, bunu yaklaşık 2 sayfada anlatmış. Neyse Civa’dan çok Anathem hakkında yazdım ama yazarın üslubu beni o kadar sıktı ki başka bir kitabına (hele o kitap 1000 sayfaysa) başlamaya korkuyorum. Barok Döngüsü’nü okuyan arkadaşlar düşüncelerini yazarsa ben de sevinirim.

1 Like

Betimleme severim ama gereğinden fazla olursa 1000 sayfa bitmez. Umarım bu kitapta o kadar uzatmamıştır.

Betimleme ben de severim. Yazarın yarattığı dünyanın gerçekçiliğini artırır benim zihnimde. Bu kitap açısından sorun betimlemelerin başarısızlığı. Belki de sorun bendedir :slight_smile: Ama Neal Stephenson alt sıralara düştü listemde. Mesela katkıda bulunduğu Mongoliad kitabını sevmiştim. Anathem oradan gelen krediyi tüketti :slight_smile:

3 . kitap için bandrol alındığını görünce 2 gün önce ilk kitap Civa’yı okumaya başladım. İlk kitap Civa aslında 3 kitap.

 1. kitap - Civa
 2. kitap - Vagabondlar Kralı
 3. kitap - Odalık

Okuduğum bölüme kadar olan kısımlar da kurgunun arka planı tarihsel gerçekliklerdi. Örneğin Newton optikle ile ilgili çalışmalar yaparken gözüne bir iğne sokmuş. Bu olay bir kurgu içerisinde kitapta anlatılıyor.

Veba, para, din, reform, kilise, bilim, üniversiteler hanedanlar, kraliçe vb bir çok tarihsel gerçekliği kurgunun içerisinde görebildim.

Okumam biraz fazla yavaş ilerliyor, çünkü şu neymiş, bu gerçekten var mıymış diye İnternet’e çok sık bakma ihtiyacı hissediyorum ama bu derece yavaş ve takılarak okuyor olmama rağmen ben kitabı sevdim.

7 Likes

İşte bir umut belki biraz bizi nesnel anlatır. Türkler iyidir ama işte haremden kızı kurtarmak istedim gibisinden bir şeyler yazar. Yine de okuyacağım.

1 Like