Neden Okuyabileceğimizden Daha Fazla Kitap Alırız?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/neden-okuyabilecegimizden-daha-fazla-kitap-aliriz/

“Önüm, arkam, sağım, solum kitap,” mı diyorsunuz? Bu makale, gereğinden fazla kitap alıyor oluşunuzu dert etmemenize yardımcı olabilir! Gelin nedenlerine hep birlikte göz atalım. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Hmmmm…

Ama ben Türkiye’de yaşıyorum, maaşla geçiniyorum; dolayısıyla o denli kitap alamam…

Terry Pratchett’ın dediği gibi: “Yalnızca düşlerimizde özgürüz. Diğer her an bize maaş gerek.”

Ahval ve şerait bu merkezde yani…

3 Beğeni

Zaten etmiyordum. :smiley: Bir dert etmediğim bu kaldıydı kendime. Onu da dert edersem vay halime.:sweat_smile:

2 Beğeni

Bu konuyu @alper okumasın :joy: Haklı nedenlere sarılıp kötü şeyler yapabilir :joy: Yardımcı olayım, buyrun Alper bey.

1

2

3

2 Beğeni

Hahaha. Bu şeye benziyor ya. Hani birisi size inatla bir şey yapmayın der ve siz de ona tepki olarak yaparsınız. :smiley: Yine de @alper 'in yaşam tarzı böyle. Ben takdir ediyorum ve imreniyorum fakat o kitaplığın hali beni benden alıyor. Bazen gideyim de şu kitaplığı bir düzelteyim hissine engel olamıyorum. :smiley:

4 Beğeni

:slight_smile: Bu ara Sabahattin Ali kitaplarının baskılarını toplamaya başladım, ben de olanların dışında Epsilon ve Can baskılarını aldım. Ama kapakları çok güzel :slight_smile:

Sırf kapak için kitap alınmaz ama bu kapaklı baskıları almasam ileride bu baskılar bitince keşke alsaydım dememek için aldım.

@Agape burada bana bu mesajı yazan @Ufuk 'nin bana yazdığı özel mesajların yarısında çoğu şu kitap güzel, şu kitabın fiyatı düşmüş, şu yayınevinde şurada indirim var gibi mesajlar :slight_smile:

4 Beğeni

Ahahaha. Demek ki sana alışveriş yaptıran @Ufuk miş. :smiley: :rofl:

3 Beğeni

Özelimizi neden başkasına açıyorsun :joy: Hemde forumun en açmaman gereken üyesine pardon denetmenine :joy:

Everest baskısı için bende aynı şeyleri düşündüm daha dün :joy: Ama Epsilon baskısı da güzel cidden. Şekilciyiz ne de olsa Alper bazılarına göre, alalım :joy:

4 Beğeni

Umberto Eco ya da ta 2000 yıl öncesinden kütüphanesiyle meşhur Cicero ile aslında aynı nedenlerle kitap almıyorum.

Onların kitap alma ve okuma nedenleri daha çok akademik bir merak ve belirli bir disiplin içerisinde okuyorlar.

Benim ise bir kısmı ya baskısı biterse korkusu, bir kısmı sevdiğim bir yazarın tüm kitaplarını toplamak, sevdiğim bir seriyi toplamak. Belirli bir düzen ve disiplin yok kitap okumalarımda. Onların okumaları çok daha değerli ve bilgilendirici.

:slight_smile: @Ufuk toplu baskı değil de tekli baskıyı aldım Epsilonun kapakları sevdim. Everest baskı almıştım zaten ve bence Delta dışında en iyi toplu baskı.

@Agape her özel mesajında en kötü 1 kitap ekletiyor listeme

4 Beğeni

Foruma bir dedektör yaptıracağım. Denetmen deyince insan ister istemez istiyor. :smiley: Böyle bip bip ötsün, bir tuşu olsun, basınca elektrik versin. :smiley: Hele senin ufaklık büyüsün bak ben sana neler aldırıyorum. :rofl:

4 Beğeni

Yalan :lying_face: asıl benim tarayıcıda bir sürü sayfa açılmış neden hepsi @alper’in suçu. Deliller vardı da, bir kaç gün önce önerdiklerinden aldığım için şimdi sc atamıyorum, gelince görürsünüz :joy:

Benim ilgimi ciltli toplu baskılar çekti. Can kapaklarını hatırlamıyorum bakayım. @Agape Bak gördün mü? Ayaküstü gene kitap aldıracak :joy:

Bu sene 1.sınıfa başlayacak işte yavaştan başlarız okumaya :slight_smile: Zaten pek sabırsız okumak için hevesi kaçmaz umarım.

Ek: @alper Dün birkaç ciltli kitap vardı baktığım onların fiyatlarını görünce Epsilonu gerçekten takdir ettim. Bu ortamda bu kadar popüler bir kitabı çok güzel fiyattan çıkarttılar. (Taht Oyuları)

3 Beğeni

Bir ölçüde katılmıyorum buna. Ne kadar bilgisiz olduğumuzu hatırlamamız, bilmemiz için kitapları doymak bilmeksizin alıp sıraya dizmek gerekmiyor illa. Okuyabildiğimiz kadarını alırsak da internette hazırlayabildiğimiz sanal istek listeleri pek tabii bize bilgisizliğimizi hatırlatabilir. Yani buradaki esas sorun satın almak. Ben bu kitap güzellemelerinin kapitalizmin güzel bir oyuncağı haline dönüştüğünü düşünüyorum. ( Ve evet, benim de okuma hızım alma hızıma yetişmiyor. Ama bunun nedeni, kendi özelimde, okumak istediğim kitapların tarzının, benim de zaman içinde değişmemle birlikte değişmesi. )

3 Beğeni

Açıkçası kitaplığımdaki okunmamış çok fazla kitap yapmam gereken bir sürü şey var hissi uyandırıyor bende, o yüzden de sıkıntı yaratıyor. Bir an önce yapıp rahatlayayım diye geçiyor içimden. O yüzden belli bir oranda tutmaya çalışıyorum elimdeki okunmamış kitapları. Şu an ipin ucu biraz kaçtı gerçi ama en azın frene bastım biraz :grinning:

2 Beğeni

Genelde çizgi roman aldığımdan okumak gibi bir derdim olmuyor. :smiley:
Aldığım kitaplarda da bazen yanılabiliyorum o nedenle okunmadan kalıyor kitaplıkta. Gerçi şu anda elimde sadece bir tane kitap kaldı okunmamış. Bu alışkanlığımdan vazgeçmem lazım.

1 Beğeni

Neden AVM’lerden marketlerden, yiyebileceğimizden fazla gıda maddesi alırız. Ürünlerin ışıltılı görünümünün bizi olduğumuzdan daha aç hissettirmesi yüzündendir.
Marketlere daima “tok” karnına gidiniz, ihtiyacınız kadar alırsınız.
Kitaplarda böyledir, kitapların harika ortamı bizi “okumaya hiç doymayacakmışız” duygusu ile fazlaca kitap almaya zorlar.Oysa hayatın akışı okuma süremizi daima sınırlar, bunu düşünmeyiz.
O zaman kitapçılara okuyacak kitabınız bittiğinde (tok) gidiniz ihtiyacınız kadar alınız.
Haa,benim gibi daha çok kitap okumak için emekli oldu iseniz, işte o zaman sorun yok, istediğiniz kadar alırsınız, canınız istediğiniz zaman sırayla okursunuz.
İyi okumalar herkese, yaşamınızda kitabınız bol olsun!
P.S.:Birde mutlaka (kendi ilgi alanınıza göre) okuma programınız ve disiplininiz olmalıdır,gelişigüzel programsız kitap almak ve okumak pek verimli olmayabilir.

4 Beğeni

Bu olay bende sadece kitapla sınırlı değil. PS4 oyunlarında da aynı şeyi yaşıyorum. Bir oyunu bitirmeden 2-3 oyun daha alıyorum.Kitaplığımda her daim okumadığım kitaplar oluyor ve bu durum asla son bulmayacak gibi. Çünkü ya çok iyi bir fırsat yakalıyorum ya da baskısı tükenmesin diye hemen alıyorum. Zaten 1 senedir aldığım kitaplar hep yayınevlerinin yeni çıkardığı kitaplar. Maddi olarak kitaplar bana yük olmadığı için beni rahatsız etmiyor. Eğer bir şey olursa elimdeki kitapları satıyorum.

1 Beğeni

Altında bir çok sebep yatıyor olabilir ama şüphesiz ki abartılı alışverişlerin en güzelidir. Aylık okuma listesi yaptıgım için bir defada 4, 5 kitap almaya basladım önce. Sonra araya giren tavsiye kitaplar olur liste güncellenirdi. Bir de kitap almaya gidip, rafların arasına saatler geçirerek kendini tutamama var tabi:) dolayısıyla şunları önümüzdeki ay okurum bunları sonraki ay diye diye cüzdanı bırakıp gelirim cogu zaman.

2 Beğeni

Yakında İthaki’ye ortak olacağım :smile:

4 Beğeni

Beni de katabilirsin. 11 raf full İthaki…

1 Beğeni

O kadar kitap aldık ’ Al bu da bizden olsun ’ demediler. Ona yanarım.

1 Beğeni