Neil Gaiman, Nobel Edebiyat Ödülü'ne Aday Gösterildi

(M. Ihsan Tatari) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/oduller/neil-gaiman-nobel-edebiyat-odulune-aday-gosterildi/

İngiliz fantastik edebiyatının usta kalemi Neil Gaiman, Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi. Haruki Murakami de yine adaylar arasında. (DEVAMI…)

(Okan Akıncı) #2

Başka bir web sitesinde gördüğüm habere göre aslında Nobel’e aday gösterilmediler. İsveç’te Nobel’e alternatif yeni bir ödül organizasyonu başlatıldı. Aday gösteren de onlar. Tabii hangisi doğru bilmiyorum.

(Cem) #3

Yakınlarda gördüğüm bir haberde, Gaiman ve Murakami alternatif Nobel organizasyonu için aday gösterilmiş.

Edit: Düzenledim. Biraz inceledim, bu alternatif Nobel sadece 1 seneliğine olabilir. Seneye Swedish Academy dönüyor çünkü.

(M. Ihsan Tatari) #4

Eski kurumun verdiği Nobel Ödülü’ne aday gösterilmedi, evet. Çünkü o kurum dağıldı. Yerine The New Academy geldi. Nobel’i devam ettirmeyi amaçlıyorlar. Şimdilik ödüle “alternative nobel” dedikleri için haberin başlığında sadece Nobel yazdım. Gece yarısı yazdığım için biraz kolaya kaçmış olabilirim. Beğenmiyorsanız beni dava edin :slight_smile:

(Emre Can Doğan) #5

Önce King, PEN tarafından onurlandırıldı. Şimdi de Gaiman Nobel’e aday. Neler oluyor? :slight_smile: Gerçi ben Gaiman’ın 7 kez aday olmasından bihaberdim ama olsun

(M. Ihsan Tatari) #6

İşte bunlar fantastik edebiyatla büyüyen neslin ayak sesleri.

Bu arada Gaiman değil, Murakami 7 kez aday olmuştu. :slight_smile:

(Eren Diakotra) #7

Ya ben bu adamın kitaplarını neden sevmiyorum?!1…?1?! O kadar ödül almış bide yahu!1!1!

(Emre Can Doğan) #8

Ben cümleyi öyle bir okumuştum ki “Gaiman kazanırsa bu Japon ustanın sekizinci kez boynu bükük ayrılması anlamına gelecek” bölümünde Japon tabirini görmeden “kazanırsa” nın yanlış yazıldığını düşünmüştüm :smiley: Artık nasıl okuduysam