Netflix, Anna Karenina Uyarlaması Dahil Tüm Rus Yapımlarını İptal Etti

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/netflix-anna-karenina-dahil-tum-rus-yapimlarini-iptal-etti/

image

Netflix, Anna Karenina dizi uyarlaması dahil Rus yapımı projelerinin çekimlerini durdurdu. Rusya-Ukrayna savaşı, kültür dünyasında da ciddi yaptırımları beraberinde getirdi. Avrupa ülkeleri ve ABD, Rusya’ya çeşitli ekonomik yaptırımlar uygulamayı sürdürüyor. Öte yandan dev şirketler de bu tepkiyi sürdürmeye kararlı gibi görünüyor. Disney, Warner Bros. ve Sony’nin filmlerini Rusya’da vizyona sokmama kararının ardından bir hamle de… (DEVAMI…)

3 Beğeni

İyice suyunu(aslında başka bir şeyini de…) çıkardı bu iq fakirleri. Milano Üniversitesi de Dostoyevski derslerini yasaklama kararı almıştı, vazgeçtiler sonra. Şeye sürülecek akıl yok.

Bu aptal siyasetçilerin aldığı kararlar hem Rus, hem Ukrayna halkını kötü etkiledi.

2 Beğeni

Ben de şu anda okuduğum Savaş ve Barış’ ı okumayı derhal bırakıyorum çünkü beyin bunu gerektirir!

10 Beğeni

Güya demokratik ve özgürlükçü batı salaklığın ve baskıcılığın kitabını yazıyor.Bazı film şirketlerinin filmleride Rusya’da gösterime girmeyecekmiş.Milano üniversitesinin skandal bir karar alması ve bu.Bir adamın yaptıkları yüzünden bütün bir halk ve o halkın kültürü ile tarihi cezalandırılıyor. Tolstoy ve Dostoyevski gibi kişiler bu uyarlamalar yapılsın veya yapılmasın,onların dersi verilsin veya verilmesin insanlık tarihinin çok önemli kişileri olmaya devam edecekler.Bu kararları alan kişiler ise ancak ne kadar iki yüzlü ve aptal olduklarını gösteriyorlar.

3 Beğeni

Ulan şerefsiz Tolstoy. Özellikle Savaş ve Barış kitabında daima savaş övgüsünde bulunur. Hak ettiğini bulmuş. Umarım hiçbir kitabı uyarlanmaz da para kazanamaz.

1 Beğeni

“Atlantik cephesi çöküyor” derken aslında olan Atlantik cephesinin aptallaşmasıymış.

3 Beğeni

Bunlar tırı vırı işler, zarar da vermez ama okuyan öğrencinin eğitim hayatına son vermek, Rus öğrenciyi atmak gibi şeyler bahsediliyor haberlerde… Bu yaptırım değil insan hakları suçu. Gelecekte de b… çıkar. Yarın bir gün ben senin liderinin çıkışını beğenmedim diyip…

2 Beğeni

Edebiyat başlığının altında şunu görebiliriz artık;

R*S EDEBİYATI

1 Beğeni

Beyler, beyler, beyler… Rica ediyorum. Kendimizi daha bel altı olmayacak şekilde ifade edebiliriz.

Madem geldim yorumumu da yapayım;

Anna Karenina’nın bundan haberi var mı?

Dostoevsky Putin’i destekliyormuş, kesin bilgi yayalım.

4 Beğeni

:joy: Aslında Dostoyevski’nin yazılarının bulunduğu Kazım Taşkent baskısında geçenlere istinaden twitterda birisi kendisinin yaşasaydı Putin’i destekleyeceğini söylüyordu. Bayağı da detaylı anlatmıştı. Kendim okumadığım için yorum yapmıyorum tabii ama edebiyatı edebiyatçısından ayırmak gerekiyor diye düşünürken bir yandan da o eseri yazanın zihniyetini de merak etmemek elde değil gibi de hissediyorum, emin değilim yani bu fikrimde. Dünya görüşü ne, nelerden etkilenmiş, eserine yansıtmış mı vs. ilginç konular. Böyle uzaktan izliyorum o yüzden buna yönelik tartışmaları. Zor iş vallahi teker teker analizini yapmak.

Bahsettiğim eser Bir Yazarın Günlüğü. Çeşitli eleştiri ve fikirlerinden dolayı ülkemizdeki milliyetçi insanların birçoğu okuduktan sonra Dostoyevski’ye karşı tavır takınıyor sanırım. Yaşasa Putinci olur denmesinin sebebi de sanırım panslavist olmasından kaynaklı militarist duruşu imiş. Ben okumadım henüz bu eseri, bilmiyorum öyle mi ama benzer iddiaların hepsi bu sebeplerden ortaya sürülmüş.

Dostoyevski veya Tolstoy’ un Putinci olacağına inanmıyorum. Putin ruh hastası bir adam.

1 Beğeni

Gerçekten tam bir aptallık salgını yaşanıyor. Rus orkestra şefini işten, rus öğrencileri okullardan atmak, edebiyat eserlerini yasaklamak ve doğru mu bilmiyorum ama twitterda restoranların önüne ruslar giremez diye yazan mekanların olduğu fotolar var. Dizilerde filmlerde siyahi farkındalığı yaratmaya çalışıp duyar kasan bir “medeniyet” sırf deli bir yöneticinin yaptıkları yüzünden ağır ırkçılık yapıyor.
Savaştan kaçan afrikalı öğrencileri sınırlarında bekleten, almayan ülkelere, resmen “sarışın ve mavi gözlüler ölüyor” diyen gazetecilere falan girmiyorum bile. ABD ve Avrupa’nın ne kadar iğrenç, ırkçı ve iki yüzlü olduklarına yine şahit oluyoruz.

4 Beğeni

Bunlar Orta Doğu’yu kan gölüne çevirirken gözünü kulağını kapatanlar bugün hümanizme soyundular. Bugün yine aynı aktörler Dünya’yı kaosa sürüklerken savaş karşıtı kartını oynayarak üstü apaçık ırkçılık yapıyorlar. İçi dışı iğrençliklerle dolu tarihlerini, sinemalarını güya tam tersi olan postmodern rezilliklerle plastikleştirip dünyaya ahlak satan pis zihniyetler bu sefer savaş karşıtlığı kisvesi altında yine ahlak bekçileri oldular. Onu da güzel yedirdiler herkese, afiyet bal şeker olsun. Daha neler göreceğiz bakalım.

4 Beğeni

İyi geceler filmler, diziler iptal ediliyor sizce yakın zamanda kitap baskılarınıda etkilenir mi? Rus yazarların kitapların baskıları durdurulması olabilir mi?

Ben de Netflix üyeliğimi sonlandırma kararı aldım.

1)Netflix’in Rus devlet kanallarını platforma eklemeyi kabul etmediği için lisansını kaybedeceği söyleniyor.
2)Anna Karenina ve diğer bahsedilen diziler Rusyada, Rus şirketleri kullanılarak çekiliyordu/çekilecekti. Netflix vb şirketlerin Rusya’ya ambargo uygulaması bekleniyor/isteniyor(?). Bu durumda Rusya’da, Rus şirketleriyle dizi çekmesi kolay olmaz muhtemelen :stuck_out_tongue:

Kısacası dizinin iptalinin Tolstoy veya Anna Karenina eseri ile alakası yok.

3 Beğeni

Batının iki yüzlülüğünü bir kez daha görmüş olduk, hırsızlar.
İş adamlarının mallarına el koymak nedir, Dostoyevski’ den ne istiyorsunuz ?
Milyonlarca çocuk ölürken neden bu kadar sessizdiniz?
Bu mu Batı medeniyeti, uygarlık, insanlık… Kafalarının hala 1000 yıl geride olması akıl alır gibi değil.
Hırsız ve katil bu insanlar.

Bu savaştan bir şey çıkmayacağını anladıklarında Ukraynalı mültecileri kötü günler bekliyor.

1 Beğeni