Netflix Dizisi The Sandman'in 1. Sezon Değerlendirmesi

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/the-sandman-incelemesi-dizi/

image

The Sandman incelemesi yayında. Netflix’in merakla beklenen çizgi roman uyarlaması hakkındaki görüşlerimizi, dizinin yayınlandığı ilk gün sizlerle buluşturuyoruz. The Sandman çizgi roman dünyası içinde kendisine haklı bir yer bulmayı başaran sayılı eserler arasında. DC Vertigo etiketiyle okurlarla buluşan ve 10 ciltte toplanan 75 sayısı ile Sonsuzlar’ın yaşantısına odaklanan eser, geçen her yılda şöhretini biraz daha… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Eğer Death’i Kat Dennings oynasaydı; ben temsili:

images-10

Diziye odaklanmaya çalışan iç dünyam

4 Beğeni

Şimdi ilk bölümü izledim. Fena durmuyor. İzlenir gibi. Keşke dijital TV platformları sjw olayını bu kadar abartmasa da şu yapımları birazcık daha keyifle izleyebilsek. Morpheus ile Death’in tip olarak benzemelerini çok isterdim çünkü çizgi romanı okurken görsel açıdan en çok hoşuma giden şey ikilinin gerçekten de ikiz gibi çizilmiş olmalarıydı.

Bakalım, ilk bölümde Death yok. Umarım geldiğinde oyunculuğu ile beni şaşırtır ve Morpheus ile tip olarak alakasızlıklarını unutturur.

Bunu göz ardı edeceksek iyi bir başlangıçtı bence ilk bölüm. Çizgi romana -hatırladığım kadarıyla- sadık kalınmış. Görsel efektler ve müzikler de iyiydi. Tom Sturridge role çok yakışmış bence.

2 Beğeni
  1. bölümü izledim. Düşündüğümden iyi olmuş. Ben izlerim. Edebi esere sadık kalmışlar gibi ama şu swj olayını abartacaklar gibi duruyor.
1 Beğeni

Ben de şimdi izledim ilk bölümü. Malum netflix klişelerinin hepsinden nasibini almış. Olay akışı tamamen aynı olmasa da çizgiromanın çeşitlendirilmesi gibi. Şu an için çok kopuk değildi. Death hariç görünen diğer kardeşlerin castları cuk oturmuş gibi.

Sandman’i oynayan oyuncu, sandman olmak için doğmuş resmen. Fiziksel olarak saçları tam olmasa da epey andırıyor. Onun dışında karakter olarak da iyi özümsemiş. Verdiği değer kadar vefa görmeyince içine küsen, herkes her şeyin farkında ama kimsenin umurunda değilim diye içerlenen, benle o kadar zaman geçirenler beni nasıl tanıyamaz diye mızmızlanan, burnu yere düşse eğilip almaya tenezzül etmeyecek ama burnum yok diye de bin yıl depresyona girebilecek o ruh halini veriyor yani bence xd

3 Beğeni

Lokanta bölümü çok keyifliydi. Kendi başına film olurdu o kadar iyidi.

Not: Ben de SJW hareketinden rahatsız olanlardanım. Sandman okumamıştım. Eğer okusaydım bahsedilen değişikliklere çok kızardım herhalde. Dizi güzeldi. Hetero çift sayısı olağanüstü azdı. Haliyle göze batıyor. Ayrıca gaiman’dan da hiç haz etmem. Diziden sonraki tavrı komik geldi. Hakkıdır yapar. Bir şey de diyemiyorum

6 Beğeni

Çizgi romndaki kısmıda harikadır. Bildiğim kadarıyla klasikleşmiş bir bölümdür.

1 Beğeni

Dizinin bu sezonunda özellikle çizgi romandaki 3 sayının nasıl uyarlanacağını çok merak ediyorum. Biri o lokanta sayısı. Diğerleri de cehennem ve Hob Gadling hikayeleri. Anladığım kadarıyla lokanta düzgün uyarlanmış. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Az önce ilk bölümü izledim. İlk bölümden aldığım izlenim olumlu. Şu ana kadar sjw’lik de netfliks standartlarında “dozunda” gibi görünüyor ama devamında nasıl olacak göreceğiz bakalım. :roll_eyes:

Yıldız gözlü reisi güzel cast etmişler yalnız cidden, eleman cuk oturmuş.

2 Beğeni

Hocam john constantine kadın ve eşcinsel yapmışlar diyorlar.

2 Beğeni

John Constantine’in haklarını alamadıkları için çizgi romanda da olan Johanna Constantine’i onun yerine koymuşlar. Farklı karakterler ama çizgi romanda ki aynı eylemleri yapıyolar.

6 Beğeni

Burada da anlatmışlar.

2 Beğeni

Lokanta sahnesi sjw topluluğu için milli marş niteliğinde olmuş, oraya kadar beğenmiştim diziyi. Lokanta sahnesini beğenmedim. Çizgi romandaki kısmada tekrar baktım aslında. Kendi başına bir film olabilir amma bu kadar sjw olması da mide bulandırıcı olmuş.

2 Beğeni

Beğenmedim bu ana karakterin güçlu olup sonradan güç kaybedince aptallaşmasını kaldıramıyorum artık en son obi wanda görmüştük 3 bölümü atlaya atlaya izledim kötüydü.

Aslına uygun olmuş diyen arkadaşları hiç mi hiç anlamıyorum? Çocukluğumda okudum ben bu seriyi, hala kitaplığımda, olay örgüsü aslını koruyor, ama dizinin her yerinden eşcinsel, lezbiyen çıkıyor. Seri katili bile eşcinsel yapmış, önüne gelenle yatıyor. Diziye hiçbir katkısı olmayan yan karakterlerin hem cinsleriyle öpüşme sahneleri var. Çizgi romanda böyle bir şey YOK, hele Constantın bir kadın üstüne bir de lezbiyen değil, hadi bazı karakterleri siyahi yaparsın, (Ölüm, kütüphaneci gibi) cinsiyetlerini değiştirmek ne yahu? Kütüphanecinin ne olduğunu hiç anlamadım, orijinalde erkek bir elfti. Yeni bir senaryo çekersin orada istediğin cinsel eğilimi işlersin, kimsenin umurunda olmaz. Ama yazılmış bir eseri değiştirip olmayan eşcinselleri, lezbiyenleri ekleyip sonra aslına uygun demek SAÇMALIK. Yeşilin Kızı Anna’ya da aynı şeyi yaptı Neflix. Güzelim edebiyat eserini (çocukluğumdan bilirim, içinde ne lezbiyen ne eşcinsel var) olmayan gereksiz karakterlerle BERBAT bir hale getirdi.

5 Beğeni

Sjw’likten yakınan forumdaşlar çizgi romanı okudu mu acaba?Sorma nedenim ortamı germek veya gatekeeping yapmak değil sadece ne kastettiğinize dair merakımı gidermek.Çünkü benim bildiğim Sandman lgbtq karakterleri pozitif bir çerçevede gösterdiği için muhafazakar çevrelerce bayağı bir eleştiriliyordu yayımlandığı dönemde. Sjw’lik, aslına uymamak gayet anlaşılır eleştiriler. Ancak sjw olduğu için aslına uygun olmadığını düşünüyorsanız size pek katılmıyorum.

Foxglove ve Hazel lezbiyen çift, Wanda trans birey, Hal, Alex Burgess gayler.Eminim aklıma gelmeyen bir bu kadar karakter vardır. Eh, yine de YOKtan biraz fazla oldu, şimdilik bununla yetinin.

Neil Gaiman uyarlamanın sadece prodüktörü olarak kalmamış yapım aşamasında (çok yakındığınız casting dahil) aktif rol üstlenmiş. Sorunuzu yönelttiğiniz kişi kendisi yani.

I created her to fill the role that John Constantine does in the past. When we broke down the first season, given that we knew that we would be encountering Johanna in the past, we wondered what would happen if we met a version of her in the present as well. We tried it and the script was sparkier, feistier, and in some ways even more fun. So having written her, we just had to cast her. Jenna Coleman (she/her) gave us the Johanna of our dreams – tough, brilliant, tricky, haunted and probably doomed.

Eserin yaratıcısı ‘‘aslına uygun’’ olduğunu düşünüyor. Onu anlamadığınızı biliyorduk zaten.

7 Beğeni

Bir yavaş ol @HamdemitAbi , Ne zahmet edip cümle cümle yazmışsın. Ben üşenirdim şahsen. yazarın lgbt bilmem ne hakkında bugün ya da geçmişte ne düşündüğü zerre umurumda değil. Yayınlandığı dönemde aldığı tepkiler de. Hatta günümüzde lgbt vs zerre umrumda değil. Yazarın yazdığı çizgi romanda (sonradan değiştirmiş bu karakterlere izin vermiş olabilir, bu beni ilgilendirmiyor aslı bu değil nihaytinde) eşcinsel, lezbiyen diye işlenen karakterler öyle DEĞİL. Çizgi romanlar kitaplıkta yalan mi? Çizgiromanın sağından solundan eşcinsellik, lezbiyenlik fırlamadığı kesin.

NOT: Senin neye katılıp katılmadığın da umurumda değil. Ben ne senin katılman ne de başkasını eleştirmek için yazdım. (yapım şirketi hariç) Bundan sonrakilere de cevap yazmam, sen o üstün anlama kabiliyetinle ister cevap yaz ister yazma, okumam bile. yazımış basılmış eser ortada ve karakterler eşcinsel vs değildi. eleştirimi yapar, çeker giderim.

Doğrudan bana cevap yazmasaydın kendi görüşünü aksi yönde belirtseydin hiç bu cevabı yazma zahmetine de girmezdim. (Keşke beni bu zahmete sokmasaydın.) Çünkü senin ne düşündüğün beni pek alakadar etmez.

1 Beğeni

Birkaç bölüm izledim, dizi aşırı güzel olmuş. Çizgi romanları da okumuş sevmiştim ama ne yalan söyleyeyim aman aman hayranı değildim. Yine de bazı bölümleri çizgi roman panellerindeki hallerini hatırlayarak izlediğimde daha da keyif aldım. Tanıdık oyuncuların belli bölümlerde gelip harika hünerler sergilmesi de ayrıca izlemesi keyifli bir seyirlik oluşturuyordu.

Renkler ve yönelimlere bu kadar dikkat edeceğinize çıkarılan işten keyif almaya çalıştığınızda çok güzel oluyor gerçekten.

İzlemeyenlere tavsiyemdir :krs:

Hanımla her fırsatta izleye izleye ilk 6 bölümü bitirdik. Biz baya beğendik ya. Nicedir uyarlamalardan ümidimi kesmiştim, çok hoş bir sürpriz oldu beni. adıma. Sjw mevzusu da gayet kararında kalmış, eserin orjinalinden çok daha renkli değil, ki renk katılan yerde de çok yakışmış (Mesela death abla gerçekten çok iyi oynuyor rolünü, başta önyargıyla yaklaşmıştım ama tükürdüğümü yaladım bu sefer).

Bu uyarlama şimdiye kadar “olmuş” gibi görünüyor ya. Tek kaydadeğer eleştirim şimdiye kadar (4. bölüm spoilerı) Matthew reisin malum sahnedeki pep-talku oldu. O bence gereksiz bir eklemeydi🙄

1 Beğeni

O Death bile tek başına yeter. Ayrıca yazarın, onaylayıp onaylamaması bir noktayı değiştirmez. Yazarın oluşturduğu eseri şimdi yazar onun içinde yazılanları yarattığı için eleştiremeyecek miyiz ?
Serinin son 5-6 cildini çok kısa bir süre önce okudum ve evet seri kesinlikle progresif bir seri, o yüzden uyarlarken günümüz fikirlerine göre bunu ileriye götürmeleri normal. Avrupa miti yaratmak isteyen Tolkien’in dünyasının uyarlandığı dizide bile günümüz New York’u gibi çeşitlilik var. O yüzden bu noktada, en azından bu uyarlamada olabilir diyelim.
Ama, ama o Death, onun kabul edilebilir bir yönü yok. Evet, diğer Sonsuzlar her türlü şekilde görünürken sadece Death’i bütün seri boyunca bembeyaz yüzüyle görüyoruz. Onun da belli, açık bir sebebi var. Rüya gibi olmalı, Rüya’yı gerçekten çizgi romandaki görünüşüne bu kadar yakın seçip, Death’i böyle yapmalarının ikiyüzlülüğü. Dünyadaki sekiz milyar insan içinde bulamamışlar öyle birini.

1 Beğeni