Netflix Kurucusundan İş Hayatı Tavsiyesi: "Kitap Okumayın!"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/netflix-kurucusu-is-hayati-tavsiye-kitap-okumayin/

Netflix kurucu ortağı ve eski CEO’su Marc Randolph, iş hayatı için beceri kazanmaya dair konuşurken “kitap okumamayı” tavsiye etti. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Kitabı iş hayatında kariyer aracı olarak görmek, tartışılır

1 Beğeni

normal iyi bari tuvalete gitmeyin uyumayın da diyebilirdi.

1 Beğeni

Kitap okumayın ve online eğitimler almayın demiş ama bence bağlamından koparılmış sözleri. Misal yazılım öğrenmek için eğitim almak zorundasın eğitim almadan nasıl yazılım üzerine girişim yapabilirsin ki?

Sanırım sözlerinin odak noktası “pazarlama” alanı. Teknik konularla karıştırmamak gerekiyor.

Pazarlama ve reklamcılık alanında başarılı olanların çoğu bu alanda eğitim almayan kişiler onun için sözlerinde haklılık payı olduğunu söyleyebilirim. Mühendislik bitirip reklamcılık alanında çalışıp başarılı olan birden fazla tanıdığım var.

10 Beğeni

Doğru demiş. Kitap okuyarak hayat tecrübesi kazanılmaz.

Sadece hikaye ve roman yani kurgu alanında okunan kitabın insana az çok ne kattığı bellidir. Kurgu okumak bizleri birer “akıl küpü” haline getirmiyor ne yazık ki. Kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağlıyor ve hayal gücümüze katkıda bulunuyor, olası hayatlara bakış açılarımızı oluşturuyor gibi gibi. Kendinizi geliştirmek için bundan fazlası gerekiyor elbette.

Bu noktada kurgu dışı kitaplara parmak basalım: Kendinize yeni bilgiler kattınız, ufkunuzu genişlettiniz diyelim. Örneğin alanınızla ilgili bir kitap bitirdiniz. Her şey hoş. Fakat asıl mesele şu: Bu bilgiyi hayata geçirebiliyor musunuz yahut geçirme şansınız var mı? Bilgiyi kullanma çağında olduğumuzdan ötürü bunu sormamız gerekiyor. Marc Randolph da az çok bunu diyor gibi. Yöntemler ve tecrübeler okumak bir yerden sonra yersiz kalır, önemli olan sizin ne yaptığınızdır.

Teorik bilgi birikiminin bol olduğu alanları dışarıda bırakmak gerek , @Edward’ın dediği gibi.

Yeniyetme bir hukuk öğrencisi olarak kendi alanımdan örnek vermek istiyorum (burnu büyük bir eda ile bu cümle söylenmemiştir). Siz istediğiniz kadar aile hukuku üzerine teorik bilgi bilin, yahut herhangi bir alan olabilir, o alanın uygulaması farklıdır. Hiçbir hukuk fakültesi size bir icra dairesinin nasıl işlediğini öğretmeyecektir, dilekçe nasıl yazılır, dosya takibi nasıl yapılır öğretmeyecektir. Burada da işin içine tecrübe ve gözlem giriyor. Bilemiyorum, konuyla alakasız örnek vermiş de olabilirim ancak ben bunu anladım.

7 Beğeni

Kitabın türüne göre değişebilir ama bu işlerde ben de kitabın pek bir etkisi olmadığı kanaatindeyim.
Her türlü kitap bile bize bir şeyler katabilir elbette. Adamın dediği de açık seçik ortada, “sadece başlayın, yapın” diyor.
Ayrıca örneğin bu forumda birileri (atıyorum) Hobbit’i iyi bi’ kariyer yapmak için okumuyordur.

Detaylı olarak @Vector yazmış. Katılıyorum kendisine.

5 Beğeni

Benim görüşüm arada istisnalar olsa bile; para parayı çeker :money_mouth_face: Ne kadar sermaye o kadar güç :fish: :shark: :whale: