Netflix Türkiye, RTÜK Talebiyle Designated Survivor'ı Sansürledi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/netflix-turkiye-rtuk-designated-survivor-sansur/Netflix Türkiye, RTÜK talebiyle Designated Survivor dizisinin Family Ties bölümünü yayından kaldırdı. Sansürlenen kısımda çizilen Türkiye imajı bazı kesimlerce tepki topladı. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Merak edip bahsedilen bölümü (2x7) izledim. Sonradan “muhalif” olduğunu öğrendiğimiz bir adam Türk Büyükelçiliği önünde gelmek üzre olan Türk Cumhurbaşkanı’nı protesto için toplanmış kalabalığa sesleniyor. Protestocular da Türk asıllı vatandaşlar. Hepsinin elinde Türk bayrakları var ve “ülkemizde pek çok gazeteci öldürüldü, hapis edildi ve çoğu kaçtı” minvalinde ifadelerle protesto ediliyor. Aklıma ilk önce PKK yandaşlarıyla Türk korumalar arasındaki olay aklıma geldi, acaba onu mu canlandırdılar diye. Ama öyle değilmiş…

İşin garibin bölümün ilerleyen dakikalarında Türk CB ile ABD başkanı aracısız yüzyüze görüşme gerçekleştiriyor ve bu tamamen diplomatik nezaketten uzak bir diyalog. Bence bu kısımda dizinin ne kadar ucuz ve propaganda malzemesi olduğunu görüyoruz.

Aynı sahnenin devamında bize “muhalif” olarak nakledilen kişinin aslında terörist elebaşı Fethullah Gülen olduğunu öğreniyoruz. Türk CB “o ülkemizde 97 kişinin ölmesine sebep oldu” diyor ABD başkanı ise “bildiğim kadarıyla bu darbeyi ordu yaptı, Nuri Şahin(Fethullah Gülen’in yerine kullanılan isim) değil” diyor. Şu ucuzluğa bakar mısınız ? Amerikan patriotlar bunu izleyerek coşuyor olmalı. Çok saçma diyaloglar.

Daha sonra Türk CB, ABD Başkanı’nı ABD için tehdit oluşturan bir ismi ağırlamakla, NATO üslerini kapatmakla, o üsleri Rusya’ya vermekle tehdit ediyor. Hem de sıradan bir ABD dizisinde karşılaşabileceğiniz en ucuz üslupla. Yine tekrarlıyorum, çok ucuz bir kurgu, çok ucuz bir propaganda malzemesi. Bu tarz bir şey izlemek istiyorsanız Homeland sizin için en iyi seçenek, önermiş olayım. Böyle ucuz şeylere hiç göz atmayın. Bu dizinin finansörlerini, sponsorlarını çok merak ediyorum.

Ben gerçekte CB veya herhangi bir Türk yetkilinin dış görüşmelerde bu kadar fevri, diplomatik üsluptan uzak olduğunu hiç düşünmemekle beraber böyle bir sansürün de inanılmaz gereksiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu haberi görene dek benim böyle bir diziden haberim yoktu. Hatta Türkiye’de kaç kişi biliyordu Allah aşkına ? RTÜK reklamını yapmış oldu. Üstüne böyle bir haberin dış basında nasıl bir izlenim vereceğini düşünürsek kendi bacağına sıkmaktan daha kötü bir hareket olmuş.

4 Beğeni

Yıllarca youtube kapalıydı ve wikipedia yasaklı kaldı yine yıllarca. Ben bu sansür ve yasakların mantığını bir türlü anlamıyorum çünkü Wikipedia’yı içeriği yüzünden Türkiye’de yasaklayınca o içerik orada kalmaya devam ediyor ve yurtdışından erişilebiliyor. Zaten yasaklanmasına sebep olan içerik türkçe değildi ingilizceydi yani daha çok yabancıların ziyaret ettiği sayfadaydı.

Aynı şekilde Netflix içeriklerini tüm dünya izliyor Türkiye’yi kötü gösteren bir sahneyi Türkiye’de sansürleyince yaptığın şey türkün türke propagandası oluyor. Zaten türk imajı dediğin şey türk olmayanların zihninde oluşan bir şey ve türk olmayanlar bu içerikleri izlemeye devam edebilecekler.

Bu sansür yabancı kaynaklar tarafından haberleştirilirse muhtemelen ilgili içeriği yurtdışındaki insanlar merak edip daha çok izleyecekler.

Bu kadar dar görüşlü nasıl olabiliyor bu insanlar gerçekten anlamıyorum. Kurgu ile gerçeği ayırmak bu kadar mı zor ya?

Meşhur bir bilimkurgu romanında şuna benzer bir olay anlatılıyor “Türkler ve Kürtler savaşmış ve İstanbul’da distopik bir ortam var. Yahudi bir karaktere Türkler kötü davranıyor ve mallarını ucuza ele geçiriyor.” buna benzer bir olay var.

Aynı mantıkla bunun da sansürlenmesi gerekmiyor mu? Açık şekilde iç savaş olduğu anlatılıyor.

Kurgu ile gerçeği birbirinden ayırt edebilecek yöneticiler istiyorum.

5 Beğeni

Ben de diziden yeni haberdar oldum. Normalde birine ya da bir duruma verilecek en iyi tepki tepkisiz kalmaktır. Verdiğin tepkiyle olayı daha da gündeme taşımak ya da o duruma dikkat çekmek ne kadar mantıklı? Ne yazık ki ülkemizde bu düşünce saçma bir şekilde yaygın. Halkımızda da durum aynı. Hatta bir dizide Kazıklı Voyvoda karakteri Türkler hakkında atıp tutuyor diye eleştirilmişti. Yani Vlad Drakul ile konuşma şansımız olsa adam Türkler hakkında iyi mi konuşacak? Ama gel de anlat insanımıza. Gerekli gereksiz eleştirilere bayılıyoruz. Onu yasakla bunu sansürle. Sonra da özgürlükten bahset.

2 Beğeni

İşin ironik yanı böyle yaparak dizide çizilen portreyi doğrulamış oluyorlar. : /

Ve anladığım kadarıyla direk Cumhurbaşkanı böyledir şöyledir dememiş adamlar, hayali bir karakter yaratıp onun üzerinden resmetmiş. Takılmak gereksiz.

1 Beğeni

Sonuçta kendilerine idol gördükleri kişinin “Büyük Burun” sözcüklerini yasaklatmışlığı var, şaşırmamak lazım :joy: :joy: :joy:

daha bir saat olmadı blacklist’in yedinci sezonunu izledim. amerikanın has ve öz başkanı çok büyük bir komplonun içine giriyordu. zaten dizi genelinde kuralları esneten ve yüzlerce kişiyi öldüren mafya sempatik gösterilerek yasalara uyan tüm insanlar ahmak olarak nitelendiriliyor. fetö’dür, muhalif liderdir, terörü hepimiz lanetliyoruz, finansör her kim olursa olsun patriotizmden ve türkçülükten bağımsız olarak bu sansürü yadırgamamız gerekir. sansürü uygulayanlarla aynı yanılgıya düşerek konuyu başka yerlere çekmeyelim. terörü lanetlediğim kadar sansürü de lanetliyorum. tartışma konusu haline getirmek bile ciddi sıkıntı yaratacak olabilir, ama sansür de terörizm kadar lanetli bir şey değil mi?