Netflix Türkiye ve RTÜK'ten Ebeveyn Kontrolü Açıklamaları

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/netflix-turkiye-rtuk-ebeveyn-kontrolu-aciklamasi/

Netflix Türkiye, RTÜK denetimi sonrası ebeveyn kontrollerine dair güncellemeye gidiyor. Konuya dair her iki taraftan da açıklamalar var. (DEVAMI…)

1 Like

Emailime gelen mesaj şöyle:

18 yaş üstüne yönelik içerikleri kısıtlamak ister misiniz?
Hesabınıza bir PIN ekleyerek 18 yaşından küçük aile bireylerinizi bu içeriklerden koruyabilirsiniz. Böylece, sadece PIN kodunu bilenler +18 yetişkinlik düzeyindeki dizi ve filmlere erişebilir.

BİR PIN EKLE

Bu içerikleri kısıtlamanız gerekmiyorsa PIN oluşturmanız da gerekmez.

Mesajın son kısmı da +18 içeriklere erişmesini istemediğim kişileri kısıtlamak için. Çocuk kilidinin bir başka versiyonu gibi geldi.

Bazılarının aklına “Herkese zorunlu mu?” sorusu düşmüş. Uygulamanın genel yapısı itibariyle öyle bir zorunluluk yok. Sistem, hesap içinde özel hesap ve erişim hakkı tanıyor sadece.

Aslında bunun bir benzeri Teledünya ve kablowebtv de uzun zamandır var, yaş veya kanal kısıtlaması yapılabiliyor. Ama yine de blurlu duman görüyoruz. İçeriklerin sansürlenmesinin önünde bir engel olmuyor bu durumun varlığı.

1 Like

Aslında ebeveyn kilidinde sansür bakımından pek bir sıkıntı gözükmese de özellikle çocuklar için yasaklanan şey her zaman daha çekicidir. Tabi burada hangi içeriklerin +18 olarak katagorilendirildiği de sorulmalı. RTÜK’ün ve ona baskın olan zihniyetin eşcinsellik gibi konulara ki bu kontrol olayının buradan çıktığını göz önüne almak gerek, nasıl baktığını biliyoruz. Bana oto sansür gibi geldi. Hele ki RTÜK’ün “tam da bizim istediğimiz gibi” söylemi…