Netflix ve Blu TV Dahil, İnternet Yayıncılarına RTÜK Denetimi Geliyor!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/netflix-ve-blu-tv-dahil-internet-yayincilarina-rtuk-denetimi-geliyor/Son dönemde gündeme oturan yasa tasarısıyla birlikte, internet yayıncılığında denetlemeye gidileceği tartışılıyordu. Konuyla ilgili açıklamalar yetkili kuruluştan geldi. Haberler pek iç açıcı değil. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Ana haber bültenlerini kaldırsınlar. Çocuklar için asıl tehlike onlar

5 Beğeni

Her türlü sansüre de çocuklar alet ediliyor. Bahane de hep çocuklar. Ki bunun gerçeği yansıtmadığı ortada. RTÜK çocukları korumak istiyorsa TV kanallarındaki dizilerden başlasın. Silahlar patlıyor, şiddetin dozu had safhaya çıkıyor, uyuşturucu madde gırla gidiyor, abuk subuk ilişkiler, bazen fazlasıyla cinsellik çocukların gözüne sokuluyor. Bunlar RTÜK’ün denetimindeki TV kanallarında yayımlanıyor. Bunlara sansür uygulanmıyor ama içki, sigara, öpüşme sahneleri RTÜK’ten ceza almamak için sansürleniyor. RTÜK’ün nasıl bir ahlak ve çocukları koruma anlayışı var, anlayabilen açıklasın.

İnternet yayıncılığının bu kadar büyümesinin nedenlerinden biri de RTÜK’ün saçma sansürlerinden bunalmış insanların nefes alabileceği bir alan vermesiydi. Fi dizisi hakkında yapılan yorumlardan birinde “sansür olmayınca bu ülkeden güzel şeyler de çıkıyormuş, izlerken kendimi özgür hissettim” yazıyordu. Bazen TV’de çok sevdiğim bir filme rastlıyorum. İzleyeyim diyorum. Sansürlerle kuşa çevrilmiş olduğunu görüyorum ve bırakıyorum.

Aynısını Netflix’te de görürsem neden para vereyim ki? TV’de cebimizden para çıkmadığı için sineye çekmek zorunda kaldığımız şeyleri internet yayıncılığında neden çekelim? Parasını verdiysem en kaliteli hizmet, reklamsız deneyim, en iyi dublaj ve altyazı, sansürsüz video talep etme hakkım var. Eğer bunları elde edemeyeceksem neden aboneliğimi sürdüreyim?

Netflix, BluTV, Puhu ve diğerleri sayesinde internette korsan içerik tüketimi bir nebze olsun azaldı. İnsanlar izledikleri diziye parasını ödeyerek destek olmaya başladılar. Eğer RTÜK denetimi gelirse insanlar yeniden korsana yönelirler. Zaten Netflix ve benzerleri Türkiye’de piyasaya girmeden önce korsan internet yayıncılığının bu kadar büyümesinin nedenlerinden biri de TV’lerin aksine sansürsüz bir içerik vadetmesiydi.

7 Beğeni

Az önce "Daffy Duck’ın Doğaüstü Dedektiflik Bürosu"nu izledim ve o da sansürlenmiş. Çocuğu çizgi filmden bile koruyorlar

3 Beğeni

Yaş sınırı koyacaklar olacak bitecek. Asıl endişelendikleri konunun çocuklar olmadığı çok belli. Karşı çıkanlar çocukların psikolojisini umursamayan pislikler olarak görülsün diye hemen çocukları ortaya atmışlar.

3 Beğeni

Geceleri bazen saçma sapan notlar alıyorum, gelin denetleyin. Mazallah kuzenler filan okur, belli mi olur? Önlemini almak lazım.

2 Beğeni

Galiba bir gün ağzımı açıp konuşamadığımı farkedeceğim. Bir de bakacağım ki ben de sansürlenmişim. Ama kadına şiddet, sapkın ilişkiler, aldatmalar, silahlı çatışmalar…Bunların hepsini yapabileceğim.

8 Beğeni