Netflix Yeni Yapımlarının Çoğunda Sigara Kullanımını Yasaklayacak

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/netflix-sigara-kullanimini-azaltacak/

Netflix yeni orijinal serilerinde sigara ve tütün kullanımının bazı kesimler için tamamen yasaklanacağı veya asgari düzeye indirileceğini bildirdi. (DEVAMI…)

3 Likes

Çok mantıklı bir karar. Sigarayı yasaklayıp uyuşturucuya daha fazla yer versinler.

8 Likes

Aşna fişneyi de aynı şekilde arttırmalılar.

"Aşna fişne"yi bence de artırmalılar çünkü "aşna fişne"nin insan sağlığına sigara (ya da uyuşturucu) gibi bir zararı olduğunu zannetmiyorum.

1 Like

Yasakların insanları daha çok cezbetmesi ne olacak acaba? Bunu en iyi bizim toplum bilir. Bir şey yasaksa insan doğası onu çiğnemek için bir açık arar durur.

2 Likes

Sağlığa değil belki ama insan zihnine zararı var.

1 Like

İnsan sağlığı da Netflix’in çok umrundaydı zaten. Sabah akşam Netflix’te dizi izlemekle övünmek daha sağlıklı.

Hadi sigarayı geçtim bazı ilaçların reklamını yapa yapa ilaçları istismar eder hale getirdiler. İki aydır eczanede metilfenidat bulamaz hale geldik, neyseki bu ay gelmiş de rapor ile 2 kutu alabildim. Ekranda görüpte doktorlara ilaç yazdırmaya gidenler yüzünden doktorların da feleği şaşmış zaten.

1 Like

Hadi öyle gereksiz bir güruh var, doktorlar niye yazıyor reçeteyi anlamadım.

Tam emin olmamakla beraber doktorların bu tür şeylere karşı ya çok çekimser ya da yazıyım gitsin diye hareket ettiğini gördüm. Bazılarına ise istemeyerek yazabiliyor olabilir, bir tanıdığıdır yakınıdır falan diye. Bir diğeri ise istediği ilacı yazdıramayınca doktoru tehdit eden veya darp uygulayan hasta kitlesi.

Netflix içeriklerinin büyük çoğunluğu uyuşturucu özendirici içerikler. Sigara çok masum kalıyor. Bende para ödedikten sonra sağlığımızla pek ilgilendiklerini düşünmüyorum. Pekte işim olmaz zaten dizi film ile.

2 Likes

Starange Things 3.sezonda ki polis cidden adamı sigaraya(tekrar) başlattırır valla:) O kadar keyifle ve zevkle sigara içen tip az bence :joy:

Kendisi de bir uyuşturucu sayılır ama tabii önemli olan bireyin iradesidir, ürünler çok masum sayılmasa da -kitaplar bile- son karar, irade, ölçü ve denge bireyde bitiyor.

2 Likes

Benzer konuyu birkaç gün önce @Agape ile konuşmuştuk. Dizi, film veya kitaptan kötü davranışları almaya meyilli veya istekli insana ne yapsan neyi yasaklasan yine kendine kötü örnek bulur zaten.

6 Likes

Sigara kaldırılır

Özentilik giderilir :heavy_check_mark:

Özet

Kendi yapımın olmasa Peaky Blinders tek başına yeter zaten.

Sadece bunlarla kalsa yine iyi. Zamanının çoğunu Netflix, Amazon, Apple TV ile geçirmekte uyuşturucudur. Sonuçta uyuşturucu dediğimiz tanımın içine giriyorlar.

1 Like

Yaygınlaştıkça hizmetin kendi kendine otosansür uygulaması doğal. Öbür türlü, hizmet verdiği ülkeler tarafınca cezaya veya engellere takılır. Ticari olarak doğru hamle.

Bağımlılık demişken… Şu an ailecek, ta bebeliğimizde alıştırılmış Eti Cici Bebe tüketmekteyiz. Bağımlılıksa alın size bağımlılık. Tabii bir de çekirdek belası var…

4 Likes

Vay anasını be! Netflix uyuşturucu olsun alkol olsun çok dikkat ediyordu da zaten! sıra da sigaraya gelmişti. :roll_eyes: