Netflix'in Abone Kaybı Nedeniyle Birden Çok Projesini İptal Ettiği Açıklandı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Netflix Abone Kaybı Nedeniyle Birçok Projesini İptal Etti – Kayıp Rıhtım

image

Netflix abone kaybı, beklenen bazı film ve dizi projelerinin iptal edilmesine neden oldu. Çevrim içi video akış servisleri arasında lider konumunda bulunan şirket, finansal sorunları nedeniyle önemli bazı isimleri ile yollarını ayırmak zorunda kaldı. Dijital yayın servisleri arasında 221,64 milyon abone ile hâlâ en çok aktif kullanıcıya sahip olan Netflix’in son zamanlarda yaşadığı sorunlar artıyor.… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Netflix’in yaptığı hata ne biliyor musunuz? Zammı belli aralıklara bölmek yerine tek seferde uygulamaları. Her ay küçük küçük 4-5 lira şeklinde zam yapsalardı bu tepki gelmezdi diye düşünüyorum. Zamı tam diğer platformların geldiği zamana denk getirdiler, çoğu kişi diğer platformlara geçti.

Dünya’da da HBO, Disney vs gibi platformların olması da Netflix’in abone kaybı yaşamasına sebep olmuştur. İnsanları kendisine çekecek daha güzel içerikler koyması lazım.

4 Beğeni

Netflix özgün içerik üretemiyor artık. Dolu gözüksün diye kötü filmler ve dizilerle dolduruldu platform. Ben son 2 - 3 aydır film izlemek için Netflix’e girmiyorum bile. Eğer bu şekilde devam ederlerse bence daha da kayıp verecekler. HBO, hem bilinen ve sevilen bir kanal hem de kaliteli yapımlar barındırıyor, insanlara daha cazip gelecektir diye düşünüyorum.

7 Beğeni

Bu kesintilerin yansıyacağı bir diğer şey de içerikleri olacak. Netflix’den artık kaliteli iş beklememiz zor olur. LCDP, Squid Game ve bu tarz eksen de döndüreceklerdir, sadece sattıracak işler.

“Size daha fazla yeni kaliteli içerik sunabilmemiz için zam yaptık” diyorlar, ama halihazırdaki projelerini iptal ediyorlar. Bu bir paradoks zira 2-3 yıl önce sadece gelecek Anime projeleri için bir milyar dolar harcadıklarına ilişkin bir haber okumuştum. Bütçe sıkıntısı çekmiyor üzerine kar ediyor olmaları gerekirdi, peki bu noktaya nasıl gelindi?

-ABD’de olup da Türkiye’de olmayan film / dizi içerikleri için ya çok geç kalındı ya en baştan bu konuda insiyatif alınmadı.
-Vasat çeviri şikayetleri ciddiye alınmadı, RPG game’i roketatar oyunu, Blade’i Kanat diye çeviren çevirmenlerin (!?) çevirilerine mahkum bırakıldık.
-Fi tarihine ait zaten zilyon kere gösterilmiş Yeşilçam filmleriyle bu işin olmayacağını bilmelilerdi. Netflix’e gelen izleyici profili zaten Recep İvedik’lerden, Şaban filmlerinden, Survivor türü yarışmalardan vs kaçıp gelmiş izleyiciydi, siz onların ağzına huni ile bu içerikleri tıkarsanız elbette geri kaçmalarından doğal ne olabilir? Netflix yerel izleyici profiline en az Fi, Şahsiyet yada Ufak Tefek Cinayetler ayarında işler sunmalıydı. Bir Başkadır’ın yanına yazacak bir drama yaratılamadı.
-Black Mirror yada Love, Death and Robots tarzı bir bilimkurgu hikaye antolojisi türevi bir proje bu konuda yapıt veren yazar adaylarının önünü açabilir, yurtdışında bile ses getirebilirdi. O topa hiç girilmedi.
-Netflix Türkiye departmanında “maaşını alıp instragram postu kasmak” dışında bir faaliyet gözler önüne serilmedi. “Yaptığımız dizilerde İngilizce dublaj var mı, varsa ne kadar uyumlu?” diye bakılmadı bile.
-Bütçe verilsin de belgesel yapabilelim diyen, vakti zamanında belgesel sektörüne küstürülmüş Coşkun Aral var. Ünü dünyaya yayılmış böyle bir isme neden bir proje verilmez? Atıyorum, 93 olayları yada Hocalı olayları sırasında Ermenilerce katliama uğrayan köylülerle ilgili bir belgesel yapılsa kim ne diyebilir, ne zararı olabilirdi?
-Karakterlerin konuyla zerre alakası olmayıp konunun sonrasına zerre etki etmediği halde uyuşturucu kullandıkları yapımların ters tepki yapabileceğini bilmelilerdi.
-Bu genel bir şikayetim fakat buraya yazmadan edemedim: Uzakdoğu yapımı olmayan neredeyse tüm Netflix dizilerinde görsel efektler gerçek manada ölümlük. Gerekirse sıfırdan özel efekt stüdyosu açacak, Stan Winston’un öğrencilerini kiralayacak, ama yine de ucuza kaçmaya çalışmayacaklardı. Cowboy Bebop bildiğin kara para aklama dizisi gibiydi o açıdan.

Bu konu daha uzar gider, diyeceğim sadece şudur: Bisikletle giderken ön tekere kötü yönetim dalını sokarsan yere düştüğünde “Amazon Prime ve Disney+ yüzünden oldu” diye ağlamaya hakkınız olamaz.

6 Beğeni

221,64 milyon abonesi var. 700 bin abone kaybetti diye bir bardak suda kıyamet koparmışlar. Giden aboneler de Rusya’ya yapılan ambargo kaynaklı büyük oranda.

%10 abone kaybetse hak verirsin ama mevcut durum fazla abartı geldi bana. Netflix hisseleri borsada %30 değer kaybetti o da ayrı bir olay.