Netflix'in Türk Yapımı Yeni Dizisi Atiye Hakkında Bildiğimiz Her Şey

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/netflixin-turk-yapimi-yeni-dizisi-atiye-hakkinda-bildigimiz-her-sey/Netflix Türkiye’nin ikinci yerli projesi Atiye için çekimler başladı! Beren Saat’in başrolünde yer aldığı ve Göbeklitepe’de geçen gizem-drama türündeki dizi hakkında bildiğimiz her şeyi sizler için derledik! (DEVAMI…)

Muhafız’ı sevemedim, bunun konusu da çok ilginç gelmedi. Bu kadını ne zaman izlesem aklıma, “beni beni Bihter’ini” lafı geliyor nedense.

2 Beğeni

Göbeklitepe hatrına çıkar çıkmaz maraton yaparım.

Kadının ilk kitabıymış ve 25 Aralık’ta piyasaya sürülmüş. Bu kadar kısa sürede dizisi çekilmesi beni çok şaşırttı. Netflix, Google’a “Göbeklitepe ile ilgili kitaplar” yazıp karşılarına bu çıkınca hemen uyarlayalım demişler gibi geliyor bana.

1 Beğeni

Film için senaryo bulma işleri bu kadar hızlı yürümez diye düşünüyorum. Bence Kitap daha taslak halindeyken Yazar Netflix’e yolladı ve beğendiler. Belki muhteşem bir kitaptır okumadığım için onu bilmiyorum ama Twitter profilinde yazan spiritual consultant,life coach,astrologer (Bunlar zengin ünlü dilinde falcı bacı, milleti dinleyerek paralarını alan insan [Psikolog değil çünkü life coach],diğer ikisini destekleyecek başka bir saçmalık)'dan ve şu alttaki haberden anladığım kadarıyla yazar, herkes kitap yazıyor neden ben de yazmayayım bir de dizisini filmini çektirir 3-5 yolumuzu buluruz diye düşünen ve ünlülerle ve zenginlerle tanışıklığı olduğu için bu amacına çok hızlı ulaşmış bir hanım ablamız. Dizi umarım Hakan muhafız’dan çok daha iyi olur, biz de izleriz ama pek umudum yok. Ben yine boş bir vaktimde izleyeceğim, muhafızı bile sonuna kadar ilerlete ilerlete olsa da izledim sonuçta.

Netflix’e rüşvet mi veriliyor yada hadi hep beraber Türkiye adına berbat film ve diziler çıkaralımda herkes bu platform sayesinde görsün diye mi uğraşıyorlar.

Bana nedense Kate Mosse’nin Labirent kitabını anımsattı. Bu kitap pek Türkiye’de rağbet görmemişti.

Tanıtım Bülteni:

Carcassone’nin varoşlarındaki dağlarda arkeolojik bir kazıya katılan Alice Taner, bir rastlantı sonucu iki iskelet bulur. Gizli mezardaki tabutun içindeki kemikleri görünce bunların karabasanları andıran kötücül gücünü hisseder. Aynı zamanda kayaya kazınmış gizemli kadim kelimeleri her nasılsa anladığını ürpererek fark eder.

Tanıtım bülteninden pek anlaşılmasa da içerik şöyle:

Arkeolojik bir kazıda baş karakter “Hele şu yukarıya çıkayım da bakayım orada ne var?” diyerek tepeye doğru yürüyor ve o sırada bir şey fark ediyor ve bayılıyor. Kendisini yüzyıllar öncesinde buluyor. Sürekli geçmiş ve günümüz arasında yarı hayal, yarı gerçek bir macera yaşıyor ve bunun sebebini anlamaya çalışıyor. Kitap aslında çok güzel tarihi kurgu. Okuduğum zaman ciddi anlamda beğenmiştim. Benim gibi unutkan bir insanın bundan seneler evvel okuduğu bir şeyi böyle detaylı hatırlamasına yetecek kadar iyiymiş demek…

Bana yaptığı çağrışımdan sonra gelelim diziye. Dizi belki yurtdışındakiler için güzel olabilir ama ben kadroyu beğenmedim. Kitabı da şimdi duyuyorum. Dizisi yapılacak bir kitap ise bunu en azından bizlerden birisinin duyması gerekirdi diye düşünüyorum. Yukarıdaki arkadaşların yazdığına göre biraz dayıcılık oynanmış. Ne diyelim… Güzelse izlenir elbet ama bana kalırsa dizisi yapılacak onca kitap dururken bunun dizi olması… Bilemedim… :no_mouth:

1 Beğeni

Yani açıkçası kitabı yazan kişinin profilini ve edebiyatını ben de yetersiz buldum. İlkokul seviyesinde cümleler kurmuş ve Netflix bunu dizi yapıyor. Artık neye güveneceğimi şaşırdım.

1 Beğeni

Dizinin set çalışanlarından Hasan Karatay sette yaşanan kaza sonucu hayatını kaybetmiş.