Netflix'ten Fatih Sultan Mehmet Dizisi Geliyor!

(Burak) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/netflixten-fatih-sultan-mehmet-dizisi-geliyor/

Netflix yabancı yapımcılar ile ortak yapılacak bir Fatih Sultan Mehmet belgesel-draması için ilk onayı verdi! (DEVAMI…)

(Deniz) #2

Game Of Thrones ve Vikings tarzında bir Fatih dizisi izlemek efsane olur. Bizimkiler yaptı saçma sapan Muhteşem Yüzyıl’a benzettiler izlenmedi. Umarım efsane bir dizi olur da gurur duyarız. Gerçi, ben bir Atatürk dizisi beklerdim; ama, olsun Fatih Sultan Mehmet de candır.

(Hüseyin gök) #3

Zaten tarihi film olarak anlatmak çok iyi bir sonuç vermiyor. 2 saatlik filimde propagandamı yapacan gerçek tarihden bir kaç kesitmi ekleyecen, adamın biyografisinimi anlatabilecen. dizi olması çok iyi bir kararmış

(Davram Bashere) #4

Bu ne kadar çirkin bir resimdir Yarabbi…

(Enis Enisoğlu) #5

İstanbul’u Fethini objektif bir gözden izlemek mükemmel olacak. Ah keşke Halil İnalcık yaşasaydı, İlber Ortaylı ile danışmanlık yapsalardı.

(Cemalettin Sipahioğlu) #6

Tarih olmuş bitmiş geçmiş olayları merkez alsa da getirilen bakış açısına göre uzlaşısı sıfıra yakın bir alan.

NTV tarih programında, tarihi romanlar için bir uzman başka bir uzmanın ifadesini yineleyerek “Tarihi roman dediğin romandır, kurmacadır.” minvalinde bir yorum getirilmişti. Sonuçta tarihi olaylar söz konusu olsa da bu proje de kurgu sonuçta. Çıkınca beğeneni beğenmeyeni olacak; bundan kaçış yok. Tarihi ne kadar yansıtıyor tartışmaları zaten kaçınılmaz. Bu konularda edindiğim genel izlenim, herkesin ön kabullerle projeleri yorumladıkları için sanılanın aksine kimsenin bakış açısında bir değişiklik olmadığı. Yani algısı ve bilgisi neyse, aynı algı ve bilgiyle yorumlanacak program. Bunun yerli veya yabancı ayrımı da yok. O yüzden doğru yansıtıldık mı, yansıtılmadık mı gibi endişelere girilmesin.

(Hüseyin gök) #7

O zaman izlemeye gerek yok :joy: çünkü aynı matıkla ve gerçeklik dışı bir yapım olacaksa geregi yok, ehhh belki biraz gazını alır belli kesimin , yakın zamanda çıkmış bir kitabın gazını aldıgı gibi milletin

(Cemalettin Sipahioğlu) #8

Jorge Luis Borges’e göre akademik tarih yazını bile kurmacaya girer. Mevzu “kurmaca” olunca, zaten iş felsefi bir boyuta kayıyor. Hayatımızda önem taşıyan kavramlar ve olgular, hem kişisel hem de genel destekli “kurmacasal” tasarılar gibi yorumlanabilir. Onlara verdiğimiz tepkilerimiz de kurmaca tasarısına verdiğimiz önem ve algıya göre şekillenir. Bla bla, işte. Mevzu derin. Çıkamam :sweat_smile:

(Kenan Ulusoy) #9

Bu dizide temennim gerçeklerin çarpıtılması.Çarpıtılsın ki sansasyonel bir yapım olsun daha çok izlensin.Herkes bilgilensin.Fatihin felsefesinden hep beraber nem alalım.
Bu konuda Muhteşem Yüzyıl benim çok hoşuma gider.Kadınlar dekolteli giysilerle sahnelendi,bazı oyuncular fermuarlı kıyafetler giydi.Millet anında diziyi tartışmaya başladı ve herkes Kanuniyi konuşmaya başladı.Diziyi izledi o döneme merak sardı.
Hiç değilse tarihe ilgisi olmayan insan bile birkaç bir şey duydu.Üstelik balkanlar ve ortadoğuda da çok izlendi.Dizinin youtube kanalında çok fazla yabancı yorum bulabilirsiniz.
Bundan 5 sene önce kimse Ertuğrul Gaziyi bilmezken şu an etrafta kayı boyu işaretini gözlemleyebilirsiniz.
Güzel bir yapım olması dileğiyle.

6 bölümlük mini diziymiş

(Deniz) #11

Sırf izlensin diye, Fatih Sultan Mehmed’i ejderhaya bindirebilirler. Birebir gerçekleri yansıtsalar da izleneceğini ilgi çekeceğini sanmıyorum gerçi.

(Burak) #12

Biraz yanlış anlaşılıyor galiba. Dizi yarı belgesel olacak söylenene göre. Nasıl olabileceğini merak edenler Barbarians Rising adlı belgesele bakabilirler. Hit almak için İngiliz başbakanına tokat atan Abdülhamit gibi şeyler yapacaklarını düşünmüyorum. Hit almak için en fazla 150 litre kan akıtırlar savaş sahnelerinde. Tarihi gerçeklere ne kadar bağlı olacağınıysa yapımda çalışacak danışmanlara göre anlayabiliriz. Biraz daha bilgi geldiğinde bunu da anlarız yani.