Netflix'ten RTÜK Denetimine İlk Yanıt: "Yola Devam!"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/netflix-rtuk-aciklamasi/

Dijital yayın platformlarına gelen RTÜK denetimi hamlesinden sonra Netflix Türkiye’den ilk açıklama geldi. (DEVAMI…)

Televizyonda bayat programlar ve saçma diziler dururken siz nelerle uğraşıyorsunuz…böyle devam edin​:persevere::persevere:

Netflix Ağzımı Açma Ne Demek Yola Devam Sansür Uygulanırsa Üyeliğimi İptal Ederim…

behzat c . yüzünden bence gercekleri diyecek korkusu

Neyse bari param cebimde kaldı. Kitaplara da esaslı bir sansür uygulanmadan alabildiğimi alırım bu paralarla. Gittikçe sansürcü olmaya başladık. 21. Yüzyıldayız. Dünya Mars’a koloni yapma peşinde biz de “dümbük” kelimesini sansürlemekle uğraşalım. Olmayan umutlarım bile karardı.

9 Beğeni

Sansür ile birlikte Netflix tr de şube açması gerekiyor. (aynı olay PayPal için de uygulanmıştı.) Kısacası dövletimiz Netflix verdiği hizmetin karşılığını almak istiyor.

Bu tarz denetleme her zaman kullanıyıcı üzmüştür. PayPal, uber ve sinema yasası bunlardan bazıları.

Süreç benim gibi haftada birkaç dizi veya film izleyen için sorun olmaz.

1 Beğeni

Olay tamamen vergiyle ilgili bence, sansür uygulanacağını sanmıyorum. Bir de sınıflandırmayı kontrol etmek amaçlı muhtemelen.

Olay tamamen vergi amaçlı olsa Fransa’nın yapmayı düşündüğü sistem gibi internet sitelerinden vergi alma hakkında bir kanun çıkartılırdı. Neden RTÜK’e tabi tutuldukları bir kanun çıkarıldı ki? Bence gayet “muzır” içeriği denetleme amaçlı yapılmış bir sistem. Anlayamadığım ise şu: para verilerek üye olunan bir sisteme niye denetleme gelir, görmek istemesem zaten üye olmazdım.

2 Beğeni

Bu kadar sansur uygulanırsa sonra dıyorlar nıye mıllet korsan kullanıyor ıste bu sacma sapan kararlar yuzunden

1 Beğeni

Sansür geldiği an üyeliğimi iptal ederim. Geldikleri ilk günden beri üyeyim. Sansür olan bir içeriği izleyeceğime o anda pc’yi yakarım daha iyi. :grinning: Hayır anlamıyorum ki torrent var, bir sürü yayın yapan site var. İnsanlar ulaşmak istedikleri her şeye ulaşabiliyorlar. Ayrıca netflix isteğe bağlı üye olunan ve kredi kartı ile ödeme yapılan yani çocukların ebeveynlerinin ihmali dışında ulaşamayacakları bir platform. Boş işlerle uğraşacaklarına tvde yer alan saçma sapan mafya ve aşiret dizilerini sansürlesinler.

2 Beğeni

Ben meselenin Netflix vb olduguna inanmıyorum. İsterse Netflix , blutv vb blr şekilde devam ederler. Mesele daha büyük, muhalif ve bazı küçük marjinal grupların tek seslerini duyurma imkanları olan djital yayıncılıklarını engellemek.
Örnegin KHK ile fırsatını bulup yayınlarını kapattıkları küçük hatta marjinal grupların internet üzerinden de seslerini kısmak istiyorlar.

5 Beğeni

Zaten en başında tüzel kişilik olarak yayın yapmak için 100 bin tl lisans parası isteyecek RTÜK. Bu zaten küçük bütçeli amatör kanalları zorlayacak bir durum. Bir de Medyascope ve Deutsche Welle gibi haber kanalları internetten sansürsüz içerik yayınlayabiliyordu, onun da önü kesilebilir artık kolayca. Yasanın boyutunu hukukçu olmadığım için bilmiyorum ama sokak röportajı kanallarına bile denetleme gelebilir.

Bir de Patreon’dan veya Youtube’dan gelen paranın vergisini alırlarsa tam olacak.

3 Beğeni