NFT Teriminin Türkçe Karşılığı Belli Oldu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: NFT Türkçe Karşılığı Belli OIdu – Kayıp Rıhtım

image

NFT Türkçe karşılığına kavuştu. Orijinal açılımı non-fungible token (takas edilemez jeton) olan terim için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin çalışması sonucunda ortaya çıkan karşılık Nitelikli Fikri Tapu oldu. Dijitalleşen dünyada hayatımıza her gün yeni sözcükler giriyor. Bunların neredeyse hiçbirisi Türkçe kökenli olmuyor. Dolayısıyla çağın gündemini çoğunlukla yabancı sözcüklerle takip ediyoruz. Söz konusu dijital zamanlar olduğunda, yabancı… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Özgün kısaltmayı da içerecek şekilde üretmişler ismi. Uygun gibi görünüyor. İşten anlayanlar daha iyi yorum yapacaklardır.

1 Beğeni

Bana gayet mantıklı geldi.

Dilimize yerleşir mi bilmiyorum, SMS gibi sadece kısaltma olarak anılmaya NFT olarak devam edecektir muhtemelen ama ilk defa bir Türkçe karşılık bana da mantıksız ve zorlama gelmedi.

Nitelikli dolandırıcılığı da anımsattığı için ayrıca beğendim.

"Fikri"nin sonundaki “i” Arapça nispet eki mi? Yahu Türkçe bir ek bulmak bu kadar mı zor? Nitelikli Fikir Tapusu yanlış mı mesela? Ya da Nitelikli Fikrin Tapusu?

2 Beğeni

Beklenmeyecek kalitede iyi buldum.

Bu sefer kısaltmaya tam oturmuş bir anlam