Norveç, Sosyal Medyada Efekt Kullandığını Açıklamayan Ünlülere Ceza Verecek

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/yasam/norvec-sosyal-medya-fotograflari-efekt-yasa/

image

Norveç dikkat çekici bir kanun düzenlemesi ile gündeme geldi. Buna göre ülkede sosyal medya üzerinden herhangi bir yolla manipüle edilmiş fotoğraf paylaşan dijital içerik üreticileri ve ünlüler, görsel üzerinde değişiklik yaptığını belirtmekle yükümlü olacak. Kurala uyulmaması durumunda ise para ve hapis cezaları verilecek. Sosyal medya her geçen gün insan hayatının daha geniş bir parçasını kaplamaya… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Bana bu pek anlamlı bir yasak gibi gelmedi.

Başlığı ilk okuduğumda “Ülkenin derdine bak be.” dedim. Keşke bizim ülkede de dertler filtre olsa.

1 Beğeni

Günümüzün anormal güzellik standartlarına iyi bir darbe olmuş. Bir nesil ne yaparsa yapsın ünlüler ya da “influencerlar” kadar zayıf bir bele, pürüzsüz bir yüze sahip olamayacağına inanarak yetişti/yetişiyor. Çoğu fotoğrafın, hatta videonun oynanmış olduğu kolay fark edilmiyor. Umarım bu yönde atılan adımlar insanların daha bilinçli olmasına yardımcı olur ve imkansız genişlikteki kalçalar, aşırı ince bellerle genç kızlara doğal olmayan -ve aslında kendilerinin de sahip olmadıkları- vücut tiplerini dayatan kişiler de azalır gider.

5 Beğeni

Önce ekonomiyi düzeltsinler.

Çok medeni ve mantıklı bir karar olmuş.