Notre Dame

Herkese merhaba,uzun zamandır Notre Dame’ın Kamburu kitabını okumak istemişimdir lakin bugün YKY’nin çizgiroman versiyonunu da gördüm ve çok hoşuma gitti ancak arada kaldım.Normal roman olarak mı alayım,çizgi roman olarak mı? Çizgi roman versiyonunda kesinti var mı? Kitap aynen mi aktarılmış? Bilgisini olan,yardımcı olabilecek olan varsa çok sevinirim :slightly_smiling_face:

500 sayfalık roman 100 sayfalık çizgi romanda ne kadar anlatılabilir ona göre düşünün. Bende ikisi de var ama önce romanı okuyacağım. Çizgi romanında baskı kalitesi muhteşem. Koleksiyonluk olarak aldım.

Önce kitabı sonra da çizgi romanı okumanızı tavsiye ederim. Sadece çizgi romanı okursanız keyif alırsınız ve hikayeye sadık olduğunu da görürsünüz ama aralarda boşluklar kalıyor. Bütün hikayeyi çizgileştirseler en az 300-400 sayfa tutardı, o yüzden atlamalar olabiliyor. Kitapta başı da anlatılan konuya çizgi romanda direkt ortadan dalabiliyorsunuz.
Yani ilk cümledeki tavsiyemi yineleyim: Önce kitabı sonra da çizgi romanı okumanızı tavsiye ederim.

Roman ile çizgi roman birbirlerinden oldukça farklı şeyler.
Ayrıca bir kitabın tamamen çizgi romana kesintisiz aktarılmasını da kendi açımdan mümkün görmüyorum.
İkisini de alın, arkadaşın dediği gibi önce romanı sonra çizgi romanı okuyun.