Öğleden Sonra Kıyamet

Tekrar merhaba Kasvet,
Daha önce yorumlamak isterdim ama Kapadokya turundaydım ve ancak bu akşam bakabiliyorum. Bunu da söyledim çünkü bir ay önce gidebilseydim o seçkiye de bir yorum yapabilirdim. Neyse konu ben değilim şu anda.

Harika yine. İlk yorumlarım daha uzundu ancak artık bu tür yorumların kendini tekrar edeceğini fark ediyorum. Bu açıdan yazdığın her şeyin bir büyüsü olduğunu söylemem yeterli sanırım. Seçkinin erkek yazarları içinde seni, Tuğrul Sultanzade ve bazı duygusal öyküleri ile Osman Eliuz’la birlikte ayrı tutuyorum. Sizler artık yazarsınız namzet değil.

Ana karakter konusunda bir tür bedel ödeme sözkonusu gibi geliyor bana. Özellikle erkek ruh dünyası içinde ilgi çekici bir öykü için karanlık bir deneyimler bütünü yaşamak zorunda kalınabiliyor. Ortaya çıkan sonuç güçlü, özel ve kayda değer olsa da bu bedeli ödemeyi şahsen ben istemezdim. Emeksiz yemeği tercih ederdim.

Bu arada bir yorumda bir varmış bir yokmuş bir sağır sultan varmış gibi yazmayacağını belirtmişsin beni güldürdün :slight_smile: Çünkü tam olarak bunu yapmayı düşünüyorum bu ay.

Gelecek ay da yine harika bir öykünü okumak dileğiyle…
Hoşçakal

2 Beğeni

Değerli yorumların için çok teşekkür ederim Murat. :+1:
Bahsettiğin diğer yazar arkadaşları ben de çoğunlukla beğeniyorum, onlarla aynı kefeye konulmak beni çok mutlu etti.

Umarım bedel ödemek konusunda söylediklerini yanlış anlamamışımdır. Sana Zeki Demirkubuz’un bir sözü ile katkıda bulunmak istiyorum:
“‘Çok yaşayan sanatçı olur,’ diye bir şey yok. Ukalanın teki olursun, fildişi kulende akşama kadar viskini yudumlarsın, pencereden gecekonduları seyredersin, fakat öyle bir vicdanın vardır ki hiç o sokağa inmeden daha iyi yazabilirsin.” diyor üstat. Umarım anlatabilmişimdir. :sweat_smile:

Bu arada o sözü kesinlikle başka anlamlar çıkarılması için söylememiştim, hatta ardına bir parantez içinde ‘söylediğimin yanlış bir tarafı yok, herkesin kendi tercihi’ diyecektim ama uzatmayayım dedim. Sadece benim tarzım değil. Merakla bekliyorum öykünü, eminim senin kaleminden çok kaliteli bir metin çıkacak.

Görüşmek üzere. :wave:

1 Beğeni

Merhaba @ulu.kasvet Sanırım tüm gün üzerimden silinmeyecek bir dehlize sürükledin beni.
88’de başlayan buhranı ve sonrasında onu daha dibe çeken gerçekleri ile Hakan benim anlayabileceğim ve yadırgamaktan çekineceğim bir karaktere dönüştü.
Hayvanlara ve çocuklara karşı ayrı bir hassasiyetim var. Bu yüzden öykünün başlangıcı, beni ayrı etkiledi. Öğleden sonra kaybettiği annesi ve öğleden sonra ölen Küpeli… Sanırım anılar, başka vücutlarda geri dönüyorlar.
Ülkenin genel gidişine, geçmişine hoş göndermelerin olmuş. Bunlar ayrıca etkileyici ve besleyici.
İlk öykünde, kadın figürünü öyle hoş tasvirlemiştin ki, bu, beni seninle ilgili meraklandırmıştı. Bu öykünde ise, tam anlamı ile erkek dili görüyorum. Ben bunu severim. Anlatırken sakınmamalıyız bence. Fahişenin kelimesi ile Hakan’ın kendini anlatışındaki aynı anlamlı daha naif kelime seçimi, bir yazardan beklediğim şey. Karakterleri uçurup, kendi dilini daha sakin tutmayı bende severim.
Öykülerinin pürüzsüz, duraksatmayan bir dili var. Bu yüzden akıp gidiyor. Sen bu şekilde çok daha fazla sayfa okutabilirsin.
Kalemin daim olsun. Görüşürüz sonraki seçkilerde. :raised_hands::clap:

2 Beğeni

Selam tekrar,

Kesinlikle o sözden başka anlam çıkarmadım. Hatta neşelendim okurken. Kesinlikle kötü bir şey düşünmedim sen de düşünme.

Asıl ben senden yine harika bir öykü bekliyorum. Baskı hissetme ama :wink:

1 Beğeni

@gayekcelik Çok teşekkür ederim Gaye. Mükemmel bir yorum olmuş bu. Anlatmak istediğim meselelerin yetkin insanlar tarafından okunup anlaşılması beni o kadar mutlu ediyor ki, anlatamam.

Bunu gözden kaçırmadığın için ayrıca teşekkür ederim. Seçki’de en keskin göz sende. Hem yazar hem okur olarak hiçbir şey kaçırmıyorsun. Bunları duymak gurur verici. Görüşmek üzere.

@MuratBarisSari Anlaştığımıza sevindim. Görüşmek üzere. :+1: :sweat_smile:

1 Beğeni

Merhaba, öykünüzü birkaç kez daha okudum. Beğendiğim bir öykü olduğunu daha önceden söylemiştim, sadece içime sinmeyen noktaları aşağıda belirteceğim.

Öncelikle okurun aklına gelebilecek soruları es geçmemeniz gerçekten takdir edilmeli. Örneğin, dron üzerine yazılan pek çok bölümden ve Hakan’ın planını anladıktan sonra, ister istemez ‘‘Dronun uçuş menzili hakkında bizi bilgilendirecek mi, yoksa o kısmı havada mı bırakacak?’’ diye düşündüm. İlerleyen paragraflarda bu sorumun cevabını, üstü kapalı bir şekilde almak beni mutlu etti. Bunlar, yazarın detaylar hakkında çalıştığını gösteriyor bence. Aynı şekilde usturlab meselesi de ufak bir detay olarak başlayıp merak ögesini artırıyor ve öykünün devamında okura tatmin edici bir cevap veriyor. Elbette tatmin edici bir cevap verme zorunluluğu yok yazarın, ancak bir okur olarak tekrarlanan nesneler, detaylar veya olaylar vs. okuduğumda doğal olarak dikkatimiz oraya çevriliyor ve bunun metne hizmet etmesini bekliyoruz. Bu açıdan öykünüzün tek bir detay dışında, başarılı olduğunu düşünüyorum. O noktaya daha sonra geleceğim.

Bu ufak övgüden sonra devam edelim.

Paragrafın tamamındaki zamanı taşımayan bir cümle. Paragrafta bir anıdan bahsedilirken araya giren bu cümle akışı biraz bozuyor.

Bunu işaretliyorum, sonrasında yapacağım bir eleştiride önemli olacak.

Sanırım ‘‘geriye doğru’’ olacak.

Bir kere daha işaretlediğim bir nokta.

Bu cümledeki ‘‘ırak’’ kelimesi öyküdeki kelime seçimleriyle kıyaslanınca gözüme farklı geldi. Özel bir sebebi var mı?

Bu kısım, öykünün devamını okur için anlamlandırıyor. Ben olsam, finalde Hakan’ın gerçekleştirdiği eylemden hemen sonraya koyarak sürpriz ögesini ve anın duygusal yoğunluğunu artırmayı tercih ederdim. Burada olması anlamsız ya da gereksiz değil elbette.

Bu noktadan sonra ufak bir tempo problemi var. Olay, Hakan’ın ses kaydı, olay, Hakan’ın ses kaydı şeklinde ilerliyor. Çocuklar, Hakan’ın eski bir tanıdığı, ardından ona doğru yaklaşan kadın ile tempo düşüyor. Kadının geldiği sekansın olmadığı bir durumda öyküde pek bir kayıp olmuyor, hatta belki tempo açısından birtakım kazanımlar elde ediyoruz.

İşaretlediğim diğer noktalar.

Bu cümleye gerek olup olmadığından emin değilim, karakterin naif olduğunu çok daha başka şekilde anlatabilirsiniz. Belki de en kolay yol, naif olduğunu söylemektir.

Ve son olarak burası. Fark ettiğiniz üzere deniz kızlarının yer aldığı yerleri işaretledim. Size sorduktan ve birkaç kez daha okuduktan sonra hala öykünün deniz kızı temasıyla bağını kurabilmiş değilim. Elbette, bu bağın apaçık olmasını beklemiyorum. Seçkiye kabul şartlarını, temaya ne derece temas etmesi gerektiğini de bilmiyorum. Seçkideki diğer öyküleri henüz okumadığım için bu konuda fikir yürütmem de doğru olmayacaktır. Sadece, önümdeki güzel öykünün benim ‘‘seçki’’ kelimesinden anladığım kadarıyla temaya pek uygun olmadığını düşünüyorum. Karakterin deniz kızları halüsinasyonları görüyor olması, dolaylı yoldan işlenmiş izlenimini uyandırmıyor bende. Çünkü bana yazdığınız cevapta diğer öykülerinizden verdiğiniz örneklerin aksine burada deniz kızı teması, hasta bir insanın yönelimi olarak öyküde çok yoğun bir şekilde yer almıyor. Halüsinasyon olarak görülen deniz kızı değil de başka bir şey olsaydı, öyküde büyük bir değişiklik olacağını zannetmiyorum. Bu konuyu, diğer öykülerinizi okuyup tekrar değerlendireceğim ancak şu aşamada öykünüzün gerçekten çok iyi olduğunu ancak temaya pek uygun olmadığını düşünüyorum.
Umarım yanlış anlaşılmam.

İyi günler.

2 Beğeni

Öncelikle bu kadar detaylı ve doğru bir eleştiri yaptığınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten öykümü birkaç kez okuyup üzerinde bu kadar düşünmeniz beni çok mutlu etti. :sweat_smile: Değindiğiniz noktaları kesinlikle kaydettim. Çoğunda size katılıyorum.

Katılmadığım noktalarda...

Metinlerim üzerinde çokça düşünüyorum, aslında hiçbir detayı boşu yere ya da güzel dursun, ilgi çeksin diye yazmıyorum, emin olabilirsiniz. Şimdi hepsini buradan açıklayıp @MuratBarisSari nın dediği gibi “öykünün başaramadıklarını cevapta başarmak” saçma olur. Aslında o kadının neden öyküde yeri olduğunu hakkında @gayekcelik ufak bir çıkarımda bulunmuş. Ancak tempo konusunda haklı olabilirsiniz. Öykü 3200 kelime civarında. İlk taslak 4000’den fazlaydı ve kırpılarak bu hale geldi. Belki de tempodaki sorunlar bundandır. Sonraki öykülerimde bu eleştiriyi dikkate alacağıma, tempo üzerinde yoğunlaşacağıma emin olabilirsiniz. :+1:

Bu konuda farklı düşünüyoruz. Demek istediğinizi anlıyorum, zaten “Ben olsam,” diyerek öznel fikrinizi belirtmişsiniz, bunun için de teşekkür ediyorum. Bence bahsettiğiniz durum birçok öyküde işe yarayabilirken bu öyküde eğreti duracaktı. Bu detayı sona yakın nerede verirsem vereyim fazlalık gibi görünecekti, öykünün çözümlenmesinin içinde ya kaybolacak ya sırası mıydı denecekti. O nedenle Hakan’ın motivasyonunu diri tutarak nelerden beslendiğini öykü içine yaymayı tercih ettim. Birkaç paragraf sonra bahsedilen Çivici Katil detayı gibi. Bence bu öyküde, detayın okurun aklında kalması ve uygulama safhasında kabullenmesi çok daha iyi olacaktı. Ancak okurun gözüne süprizbozan gibi görünüyorsa sıkıntı olabilir. Bunu da mutlaka dikkate alıyorum. :+1:

Öykünün tema ile bağlantısına gelirsek;
“Deniz Kızı” kavramı öykünün konusu ya da teması ile %100 bir bağlantı içinde değil. Bu öykü deniz kızı ya da deniz kızları hakkında bir öykü değil. Diğer öykülerden ya da başka kimselerin bu konudaki eksiğinden bahsetmek istemem, başkalarının günahları ile aziz olunmaz, ancak moderasyon sıkıntı etmediği sürece temayı her şeyin ortasına koymayı düşünmüyorum. Bir hikâye anlatıcı olarak anlatmak istediğim meseleler her zaman temanın üstünde kalacaktır, buna inanıyorum. Ekleyeceğim bir paragraf bu öykünün deniz kızları hakkında olmasını sağlardı ancak bunu yapmak metnime ihanet etmek olurdu. Ancak yine de temayla dolaylı yoldan bağlantıları olduğunu, uygun olduğunu düşünüyorum.

Son olarak kesinlikle yanlış anlaşılmadınız. İnanın her cümlenizin içtenlikle yazılmış olduğunu görüyorum. Umarım geri dönüş yaptığım konularda amaç ve nedenlerimi düzgünce anlatabilmişimdir. :pray: Diğer öykülerim hakkında incelemelerinizi de mutlaka görmek isterim. Görüşmek üzere. :wave:

Edit: İmla ve eklemeler.

2 Beğeni

Merhaba Kasvet

Öncelikle bu kadar çok yerinde yorumdan sonra, bana söyleyecek pek bir şey kalmamış :slight_smile: Çok yorum yapılan yazılara fazla bir şey yazmak istemiyorum aslında. Ama yine de tutamadım kendimi :slight_smile: Farklı anlatım tarzı, içerdiği teknolojik ayrıntılar, kişisel hatırlarlarla harmanlanmış güzel bir öykü olmuş. Ve evet şimdi daha iyi görüyorum benzerlikleri :slight_smile:

Öykün gerçekten - yine - bir çırpıda okunacak bir öyküden çok, içindeki detaylarla tekrar, birden fazla okutmasıyla da ayrıca ve bence başarılı.

Bir kaç küçük yazım hatası dışında ben sorun göremedim. Bir de naçizane önerim olacak.

Açık kapının arasından kavruk hasta bakıcının terli yüzünü ve aralık ağzını görüyorum. Annemin üzerine yüklenirken çıplak ayak bileğinden yakalamış; metal başlıklı yatak, pencerenin yanına toplanmış jaluziye çarpıyor. Bir çırpıda kapıyı kapatıyor ve işine geri dönüyor. Beni sikine bile takmıyor. İşini bitirene kadar oradan kaçıyorum. Gökyüzü bir tuhaf.”

Ben kişisel olarak “kavruk” kelimesini sevemedim. Burada da sen daha güçlü bir betimleme bulabilirsin bence. Ama bu benim detayım :slight_smile:
Burada beş yaşında bir çocuğun yaşadığı olayın, aslında tüm hayatını gelecekte etkileyeceğini düşündüğümde, anlatımın daha vurucu olmasını isterdim. Aynı küçük eleştriyi “Babam ve kadın yanı başımda ilişkiye girerken” cümlesine de yapacağım. Hakan karakterinin ve öykünün karanlığına karşın sanki çok usturuplu kalmış :slight_smile:

Bunlar küçük öneriler tabi.

Emeğine kalemine sağlık
Müge

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim Müge. :pray:
Doğru ve değerli önerilerde bulunmuşsun. Mutlaka dikkate alıyorum. :+1:

Bu konuda biraz düşündüm. Hatta önceki öykülerime, özellikle unuttuklarıma biraz bakındım. Senin bir takdir belirtisi olarak yazdığını biliyorum tabii. Ama bir öykünün birden fazla kez okunması (okunmak zorunda bırakması) iyi bir şey mi emin olamadım. Hem iyi hem kötü anlaşılabilir. Eğer gerçekten beğenip bir kez daha okuma, kaçırdığımız ufak detaylara tekrar bakma isteği duyuyorsak iyidir. Ama anlatımdaki eksiklikten dolayı tekrar okumak zorunda kalıyorsak kötüdür. Benimki hangi kategoriye giriyor şimdilik bilemiyorum. Belki de ilk okuyuşta her şey anlaşılacak, bir çırpıda okunacak şekilde yazmaya başlarım zamanla. Şimdilik, yukarıda konuşulduğu gibi sakin kafayla dikkatli dikkatli okumak gerekiyor sanırım. Ben bu durumu yaşıma bağlıyorum. En üretken zamanımda biraz sınırları zorluyorum. Benzer geri dönüşleri bir editör abimden de almıştım. Hatta “Bak bu yazılanları insanlar anlamayacak, kötü yorum yapacaklar,” demişti. Bu konu üzerinde daha çok düşüneceğim. :+1:

Sonraki sayılarda görüşmek dileğiyle. Teşekkürler Müge. :wave:

1 Beğeni

Kişisel tarih ülke tarihiyle harmanlanarak yazılmış, okuyucunun boğazına bırak düğümü kaya oturtan bir öykü olmuş. Aslında yazdığım ya da okuduğum her şeyde biraz fantastik unsur ararım ve fazla gerçeklik beni yaralar. Lakin böylesi de olmalı. Bir şey güzelse zıttıyla güzel. Bir insanın psikolojisinin çöküşünü evre evre oldukça sert bir biçimde hissettim. Güzel kaleminizin muazzam gücü. Yapısal olarak yorum yapamadığım için beni bağışlayın. Ne okursam okuyayım önce duygusunu çekiyorum içime ve kelimelerin zorunda olarak mı çıktığı yoksa kendiliğinden mi aktığı bilgisi geliyor bana. Sizinkiler var olan yaraları kaşıya kaşıya, yaşamın ne kadar acı olabileceğini katıyla anlatmış ve akmış gitmiş. Sonsuz kaynağınız daim olsun. Kaleminize sağlık.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim Merve! Ne güzel temenniler, ne güzel düşünceler. Ne güzel bir yorum bu! :+1::+1::+1:

Estağfurullah. Bu konuda yetkin arkadaşlarımız gereken geri dönüşü yapıyor. Ama teknik kısım öğrenilebilir kısım. Duygular ise yaşanır ancak. Dokunabildiysem ne mutlu… :pray:

Bu çok değerli yorumun için çok teşekkür ederim, görüşmek üzere. :wave:

3 Beğeni

Benim Borges’in yazılarını anlamayıp tekrar tekrar okuduğum çoktur, ya da Sait Faik, Hasan Ali Toptaş’ın öyküleri içinde yolumu kaybettiğim.

Sınırları hep zorla, bildiğin yol en iyi yol bence :slight_smile:

Görüşmek üzere
Müge

1 Beğeni

Merhabalar,

Öykünüz için doğru bir tabir bulabilir miyim kestiremiyorum. Tek bildiğim ve hissettiğim okura fazla karanlık bir gerçeklikle aktarıldığıydı. İnsanı dumur hale getiren bu metin boyunca bir şeyler öğrenmeye, hatırlamaya ya da araştırmaya yönlendirilmişiz gibi hissettim. Geçişleri isabetli ayarlamanız sebebiyle bu yoğun aktarım, sanrıların arasına kaynayıp gidiyordu.

Dürüst olmak gerekirse normalde okumaktan kaçınacağım bir tür ya da yaklaşım değildi aslında fakat aktarılanların şiddeti, dozajın fazlalığındaydı diyebilirim. Bunu bir romanın içinde belki biraz daha alıştırarak, ki doğru kelime aslında kesinlikle alışmak değil kabullenmek ya da yadsımak hiç değil bulamadım o kelimeyi, okuduğum için bunca yormuyordu. Daha beklenebilir bir şey okuduğumu hissetmek mi kolay geliyordu çözemiyorum. Ki kendi içimde bir sorguya gitti şu an yine. Her neyse okuduktan sonra kaygılı ve rahatsız hissettiğim için bir müddet ekrana boş bakmaya devam etmiştim. Keza yorum için geri geldiğimde de aynı rahatsızlık ve bocalamayı hissettim. İncelikle hazırlanmış detaylar ve susmamayı tercih ettiğiniz her şey için emeğinize sağlık.

İlhamla kalın.

1 Beğeni

Merhaba. Bu baş döndürücü yorum için teşekkür ederim. :sweat_smile:

Açıkçası yazdıklarıma ben de bir tanım bulamıyorum. Onları bir kategoriye koyamıyorum. Bence bunlar kısa öykü bile değil. Daha önce benim gibi yazan bir yazar da görmedim (mutlaka daha bilgili arkadaşlarımız örneğini verirler). Belki de öykülerimi yazmamın en büyük nedeni yaşadığım bu duyguların çok yoğun olmasıdır. Aktarırken de aynı yoğunlukta aktarıyorum. Metinlerim üzerinde çok fazla düşünüyorum ve bütün birikimimi ince ince damıtıyorum diyeyim. Ortaya çıkan öz bu nedenle çok yoğun olabiliyor.

Öykülerimin herkese göre olmadığı doğru. Yazdıklarım size rahatsızlık verdiyse ve sizi kaygılandırdıysa üzgünüm. Motivasyonlarımdan biri de bu aslında. Daha akılda kalıcı, iz bırakıcı olmak istiyorum. Hayatta, çok fazla şeyi görmeden yaşadığımızı düşünüyorum. İnsanların düşünmediği, düşünmek istemediği, varlığından haberdar olmadığı şeyler hakkında yazmak istiyorum.

Çok güzel bir cümle olmuş bu. Teşekkür ederim. Görüşmek dileğiyle. :+1:

Selam,

Sözümü tutmaya geldim. :smiley:

Bunun gibi bazı cümleler vardı fazlasıyla süslü. Hikaye fazla süslü cümleleri kaldırmıyordu. Tabii benim görüşüme göre böyleydi. Sizin tercihiniz nasıl olur bilemem ama bu tip süslü anlatım tek tük olunca okuma akışını biraz sekteye uğrattı benim açımdan.

Burada kafamı karıştıran bir nokta oldu. Fikir yurt dışındandı tamam ama o arabayla yapıyordu. Hakan bunu drona uyarladı. Ankara’da dolarla dron mu kiralıyor? Kafama takılan bu… Burada sanki bir karışıklık olmuş. Yabancı adam yurtdışında uzaktan kumandalı arabasıyla bunu yaparak dolar üzerinden kazanıyordu sanırım. Paragrafın devamında arabaya dron dediğinizde benim kafa karıştı ister istemez. :slight_smile:

Hardal rengi taş bloklar kısmında virgüle gerek yok çünkü orada öyle dediğinizde bir şey daha istiyor yanına. Aslında o bütün bir tamlama ama virgül atınca sanki özellik olarak devam edecekmişsiniz havası uyandırıyor. “İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün önüne hardal rengi, yaklaşık on santim kalınlığında taş bloklar dizilmişti ve aralarında turuncu kukalar vardı.” gibi.

Tüm bunları bir kenara koyup genele baktığımda ben beğendim. En büyük eleştirim sanırım fazla uzun olmasıydı. Fikrimce “Başlığı çıkarıp” ile başlayan “zemini dondurur” olarak biten kısım bende uzatılmış hissi yarattı. Pek tabii orada vermek istediklerini anlıyorum ama daha kısa cümlelerle daha etkili bir şekilde verilmesini tercih ederdim. Hatta “En beteri…” kısmı da birleştirilerek istenilen mesaj verilirdi böylece okurken sonlara doğru yorucu olmazdı. Dilinizi ve tarzını beğendim. Hatta Türkiye’de geçiyor olması da ayrıca hoşuma gitti. Hikaye güzel ve ilgi çekici olmasaydı sıkılıp kapatırdım muhtemelen. Genelde kendi ülkemizde geçen çarpıcı öykülere rastlamak zor oluyor.

Öykü bitince aklımı en çok kurcalayan soru şuydu: Bu kadar izbe yaşam, bu zeka, bu imkan? Biraz tuhaf geldi. Bir de bazı yerlerde başlat, durdur, oynat kısımlarını karıştırdım. Bu belki de dalgın olmamdan dolayı olabilir.

Velhasıl, kaleminize sağlık. Ben başarılı buldum. :blush:

2 Beğeni

Merhaba. @Agape :slightly_smiling_face: İnceleme için teşekkür ederim. Güzel yerlere değinmişsiniz. Bazıları tercih meselesi, bazı yerlerde ufak kelime ve virgül hataları olmuş. Hepsini dikkate aldığıma emin olabilirsiniz.

Uzunluk açısından ilk defa sizden bir eleştiri alıyorum. Okurdan aldığım geri bildirim hep daha uzun yazmam üzerine oldu. :sweat_smile: Öyküyü yazmamın üzerinden neredeyse bir ay geçti ve bir kez daha okuduğumda sondaki kısmın hâlâ uzatma olmadığını, gerekli olduğunu düşündüm. Belki de daha fazla demlenmeli. Sanırım size fazlalık gibi gelen paragraf karakterin halüsinasyonlarını bir şeylere benzetmeye çalıştığı kısımdı. Bu öyküyü bir ay sonra okuduğumda neler değişecek göreceğim. Benim için önemli ve değerli bir eleştiri oldu. :+1:

Bu kısmı tam çözemedim. Zekâ’nın imkânla alakası olduğunu ama yine de doğrudan ilişkilendirilemeyeceğini düşünüyorum. Eğer vurgu imkânsa, karakterin çok bir imkânı olduğunu da düşünmüyorum. Bence onun yaşamında ulaşılabilecek hedefler bunlar.
Ama sanırım kısa öykünün olayı bu. Karakteri derinlemesine tanıyamıyoruz çünkü duygular ön planda oluyor. (Ya da en azından benim metinlerimde öyle…)

Onun dışında güzel sözleriniz ve övgüleriniz için teşekkür ederim. Beğenmenize ve geri dönmenize sevindim. Görüşmek üzere… :wave::sweat_smile:

Açıkçası ilk defa ben de uzun buldum bir öyküyü. :sweat_smile: Bilemiyorum belki de o üç paragrafta bir kopukluk var hikayenin geneline göre. Ya da daha farklı anlatılabilir. Daha çok harmanlanabilir orası. Sanırım bir anda verilen o kilit bilgiler kopukluk hissi yaratmış da olabilir.

Böylesine kötü bir yaşam sürmesine rağmen kendisini yetiştirmeye devam etmiş. Tamam bir noktada kendisini kaybetmiş ama icat bakımından oldukça yaratıcı ve intikam için harcadığı çaba takdire şayan. Fakat ben maddi imkanlarından bahsediyordum. Bilgisayar, internet, drone… Yani bunlar belli bir ekonomik gelirin olduğunu gösteriyor. Hikayenin bütününe baktığımda çok üzücü bir yaşam görüyorum. Aradan epey seneler geçmiş belki bu noktaya da değinilebilirdi. Şimdi bulunduğu noktaya nasıl geldi? Birkaç cümle de olsa duymak isterdim.Aksi halde orası boş kalınca kafamda kendim bin tane şeyle dolduruyorum ama hoşuma gitmiyor. Ben gerçeği bilmek istiyorum. :slight_smile: Yani öğrenmek istediğim bir takım şeyler kaldı. Kurumdan çıktıktan sonra neler yaptı? Hastalığını öğrenince öyle saldılar mı? Bir hastaneye gönderilmemesi garip geldi. Bu kısımlara o üç paragrafta değinseydi iyi olurdu.

Öykünün başında böyle bir detay vermiştim. Aslında bütün öykü buradan türedi. Bir gün trafikte bekliyordum ve yanımdan bu araç geçti. Hemen bir fotoğrafını çektim ve oturup öyküyü yazmaya başladım. Yani aslında karakterin hiçbir şeyi belli değilken belediyede çalışan bir işçi olduğu belliydi. :sweat_smile: İmkânı belediyeden aldığı maaş kadar. Bir bilgisayar ve dron alacak kadar parayı kazanabileceğini/biriktirebileceğini düşünüyorum. Tabii bunları böyle anlatmayıp metinde vermek lazım. Explanation kills art, derler. İzah mizahı öldürür, açıklama sanatı öldürür… Bu detayların metindeki yerleri ise yazım tarzımla alakalı.

Yazım tarzım konusunda

Bu tip detayları metinde açık açık anlatan bir yazar değilim. Blurladığınız kısım tamamen benim yazım tarzımla alakalı. Önceki öykülerime de baktıysanız böyle detayları anlatıcının ağzından duyurmanın bana göre olmadığını görebilirsiniz. Daha doğal bir hikâye anlatımının peşindeyim. Karakter de neyden söz etmek isterse ondan bahsediyor, neye doğru yönelirse ona yöneliyor. Bir süre sonra zaten kendisi taşıyor öyküyü. Ben sadece ona eşlik ediyorum gibi hissediyorum.

Yazar/okur profili burada önemli hale geliyor. Benim öykülerim herkese göre değil. Ana akımdan uzağım. Hatta metinlerim alternatif sayılabilir. Benim yazıya başlarken kendime verdiğim bir sözdü bu. Yerli yazarlarda çokça gördüğüm bütün her şeyi anlatıcıdan duyma geleneğini birnevi kırmam gerektiğini düşündüm. Ben anlatmak değil göstermek istiyorum. Tabii bunu ne kadar yapabiliyorum… orasını size bırakıyorum. Öğrenecek, geliştirecek çok şey var. Bu yüzden buradayız. :slightly_smiling_face:

Tekrar teşekkür ederim. Son paragrafların biraz demlenmesi lazım.

1 Beğeni

Sevgili @ulu.kasvet

Profiline, kendinle ilgili yazdığın ufak notu okudum ve hikayenle ne kadar uyumlu olduğunu gördüm. Herkezin bir yazım tarzı ya da okuma alışkanlığı var. Bu bağlamda bir bakıma kendi ekosistemimin dışına çıkma cüretini göstereceğim.

Hikayenin bana hissettirdiklerini paylaşmak isterim: Kötülüğün-İyiliğin bir bakıma sorgulandığını hissettim. Üstelik bunu yaparken duygu durum yelpazesinin en uç noktalarına gidip gelebilen bir akış gördüm. Aynı zamanda çaresizlik, masumiyet, vicdan azabı, kötülük, keder, suçluluk, çaresizlik ya da teslimiyetçilik gibi hissiyatların bir mekana döndüğünü her bir kaydet durdur tuşları arasındaki paragrafların lokasyon olarak bir duyguya tutunduğunu hissettim. Üstelik sanki her biri birer istasyonmuş ve tren, umarsızca bu istasyonlar arasında dolaştığını hayal ettim. Bu aynı zamanda bu temel faktörleri klostorofobik, karanlık, kıstırılmış bir dünyada boğucu bir atmosferde olduğunu çıkarımladım ve bu hikayenin bir senaryo olmak için daha uygun olduğunu düşündüm.

Birazda insan doğasını sorguladım. Asla içine düşülen durumdan kaçışın olmadığı ya da mutlu sonun bulunmadığı, zaten mutlu bir sonun arzulanmadığı bir dünyayı tecrübeledim.

Dediğim gibi kendi ekosistemim dışına çıkarak yaptığım bir gözlemdi. Hikayeni okumanın hapsadilmişlik hissi yarattığını söylemiştim. Üstelik hücrenin kapsıı hafif aralıkken oradan çıkamamak da yoğun bir tecrübeydi. Bu yüzden kendi iç dünyam senin araladığın kapıyı sonuna kadar açmak, kasveti dağıtmak istedi.

Diğer okuyucular da bu kadar yoğun duygular hissetti mi bilmiyorum ama hikayenden kaçmak istemekle onu okumayı istemek arasında beni de kendi içinde hapsettin. Bu histen çok hoşlandığımı söyleyemem ama bir yazarın okuyucuda geriye bıraktığı şeylerin kelimeler, cümleler değil hissiyat olduğunu düşündüğümden paylaşmak istedim.

Eline ve düşgücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

2 Beğeni

Merhaba @Dipsiz
Öncelikle içten içe senin yorumunu bekliyor olduğumu ve yorumu görünce çok sevindiğimi belirtmek istiyorum. Çok teşekkür ederim. Daha erken yazacaktım ama zamanım olmadı.

Bu öyküyü yazdıktan sonra psikolojik bir çıkmaza girdim. Bu öykü, yazma aşamasında da demlenme aşamasında da beni psikolojik olarak yoran bir öykü oldu. Tabiatım gereği karanlık şeyler yazıyorum, dokunulmayan yerlere dokunuyorum ama bu öykü benim en karanlık noktam oldu. Ve gerçekten bana zarar vermiş olabilir. Çünkü her seferinde uçuruma gereğinden fazla baktığımı hissediyorum. Karanlıkla savaşmak için karanlığa karıştığımı hissediyorum. Sırf bu yüzden bu ay Seçki’ye bir aşk öyküsü kaleme aldım. Çünkü bu kadar depresyon yaratıcılığa da zarar veriyor.

Birçok duyguyu hissetmene sevindim aslında. Yazarken duyguları çok yoğun yaşıyorum. Bunun bir etkisi olarak metinde duygular ön planda oluyor (umarım). Aslında sadece karanlık, kıstırılmış ve boğucu şeyler yazmıyorum. :sweat_smile: Rahatsız edici şeyler yazıyorum doğru ama çok eğlenceli işlediğim öyküler de oluyor. 119. sayıda umuyorum bunu biraz daha iyi anlatabilirim. Sanırım öykülerim ya sevilen ya nefret edilen türden. Ben böyle algılıyorum.

Sinemayı severim. Zeki Demirkubuz’u, NBC’yi severim. Aslında onların filmlerindeki vicdan kavramını post-modern ve neo-noir tarzda işlemeye çalışıyorum çoğu zaman. Her kurguda bence en önemli şey karakterin değişimi. Nereden alıp nerede bıraktığı. Buna odaklanıyorum. Bir yolculuk çoğu zaman. Bir şeyler inşa etmeyi, okurun basamakları teker teker çıkmasını seviyorum. Belki de ilerde senaryoya yönelirim ancak şimdilik bildiğim (öğrendiğim) işi yapıyorum. :+1:

Karakterin motivasyonu aslında buydu. Ya da buna benzer bir şeydi. Hiçbir şeyin değişmeyeceğini biliyordu. Dünyada değişmeyeceğini biliyordu ama kendinde değişiyor mu?.. Karakter için de benim için de asıl sorulması gereken soru bu aslında.

Tekrar çok teşekkür ederim bu duygu yüklü ve ihtiyacım olan yorum için. Görüşmek üzere. :pray:

1 Beğeni