Okuma Alışkanlığı Kazanmanın En İdeal 9 Yolu

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/okuma-aliskanligi-kazanma-yollari/

image

Okuma alışkanlığı kazanma yolları sınırsız olabilir. İşte o yöntemlerden en idealleri üzerine bir liste! Zamanın yirmi dört saatlik kalıplarla ölçülemeyeceği, yetişebilmek için peşinden koştuğumuz günlerde yaşıyoruz. Güne yataktan fırlayarak başlıyor, gün boyu daima “yapmamız gerekenleri” yetiştirmek içim zamanla yarışıyoruz. Belki bunu başarabilmek için daha az uyuyor, daha az yiyor, kendimizi daha az deneyimliyoruz. Gün sonunda… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Kitap okumaktan okuldaki öğretmenler de alınmasınlar ama soğutuyorlar. Kendimden biliyorum. Ben ilkokul zamanında hoca kendi sevdiği bir yazarı size ödev olarak verir ve sevmeye sevmeye okursunuz ve sanırsınız ki bütün kitaplar böyle sıkıcı. Yine felsefe hocası, Türkçe hocası vs ödev olarak kitap okuturdu ve sınavda soracağını vs söylerdi. Bunu iyi niyetle yapıyorlar, sanıyorlar ki çocuk böyle okuma alışkanlığı kazanır, ama tam tersi oluyor daha da soğutuyorlar. Ben okuma alışkanlığını lisede tarih hocası sayesinde kazandım. Bazı ilginç şeyler anlatırdı ve devamını getirmezdi, sadece isteyen şu yazarın şu kitabını alıp okusun derdi, o kadar. Bu şekilde kitap okumaya ve sevmeye başlamıştım.

8 Beğeni

Yazıda da olduğu gibi en önemli madde ‘‘sevdiğiniz kitapları okuyun’’. Diğer maddeler onun arkasından gelir. Fakat yine de sıkılsak bile klasikleri birer ikişer okumak lazım. :slight_smile:

3 Beğeni

Okuma alışkanlığı genelde küçük yaşlarda aile ortamında kazanılır kanaatindeyim. Daha sonrada olabilir tabii. Ama ailede okuma alışkanlığı varsa her şey daha kolay gelişir. Çocukları ve gençleri sadece ders çalışmaya zorlayan “kitap okumayı” zaman kaybı olarak gören aileler bu açıdan sıkıntı yaratır. Ayrıca kişinin okumayı “hobi” olarak değil de “ayrılmış zaman” uğraşısı olarak görerek bir yaşam biçimi haline getirmesi gerekir. Aynı keyfi paylaşan dostlar edinmek de son derece faydalı ve teşvik edicidir.
P.S : “En İdeal” şeklinde bir kalıp dilimizde yoktur. İdeal zaten “olabilecek bütün üstünlükleri barındıran tek tepe nokta” dır. Yani “En” ve “Dokuz” bu kavrama uymamıştır.

3 Beğeni

Eğer kişinin çevresinde iyi örnekler varsa iyi alışkanlıklar kazanılır. Yok eğer kötü örnekler varsa o zaman kötü alışkanlıklar kazanılır. Ailede baba, anne veya diğer aile bireyleri kitap okuyorsa o çocukta muhtemelen kitap okumayı sevecektir.

1 Beğeni