Okuma Etkinliği - Blindsight (Kör Bakış)

Çevirinin hakkının verilememesi çok kötü ama bu kitap özelinde anlaşılabilir olduğu kanısındayım. Ben çok zorlandım okurken.

Aslında ciddi merak uyandıran bir kitap ama dediğim gibi ben hakkını veremedim maalesef.

Konuyu bilen birini yakalamışken soru yağmuruna tutmuş gibi olmayayım ama;
‘‘Sidequel’’ olarak geçen '‘echopraxia’'yı okudunuz mu?
Türe yaklaşımı Blindsight gibi olan bilim-kurgu kitapları önerebilir misiniz?

İsmini telaffuz dahi edemediğim o kitap, Blindsight’tan daha da karışıkmış. :slight_smile: Yanlış bilmiyorsam Siri Dünyaya döndükten sonrasını anlatıyor.

1 Beğeni

Konuyla alakasız ama burada konuşmuştuk, hocam Three Body Problem’in demosunu okudum ve devam etmeme kararı aldım. Kitabın dili beni inanılmaz derecede rahatsız etti, artık çeviriden mi yazarlın başarısızlığı mı bilmiyorum :roll_eyes:.

İngilizcesi mi Türkçesi mi rahatsız etti? Türkçede elli tane imla hatası vardı, hatta bir tane de doğrudan çeviri hatası vardı, yine de okunuyordu bir şekilde. Bence Türkçesine bir şans ver derim, çok şey kaçırıyorsun. :slight_smile:

Hatalar beni çok etkilemez hocam, dili iyi olsun da. İngilizce okudum ve daha kitabın ilk cümlesinde beynimde dikiş makineleri çalışmaya başladı. Türkçesi Çinceden mi çevrilmiş acaba?

Evet öyle duymuştum.

Türe yaklaşımı Blindsight gibi olan bilim-kurgu kitapları önerebilir misiniz?

Greg Egan’a bakabilirsiniz. 20’den fazla öyküsünü okudum ve gerçekten düşündürmüştü. İrade, kişilik ve matematik üzerine yazıyor genelde. Hepsi hard değil ama birçoğu bilimsel bir konsepte dayalı. Romanları daha hard diye duydum ama deneme fırsatım henüz olmadı.

Diaspora adlı kitabını listeme almıştım, Üçten fazla imla problemi bittikten sonra ona başlayayım o zaman.

Okumadim hocam.

Türe Blindsight gibi yenilikci yaklasan ve begendigim kitaplar:

• Joe Haldeman - Camouflage. Teknolojik olarak insanlardan cok üstün bir uzaylinin kendini insanlarin arasinda gizleme ve taklit cabasi. Uzaylinin gözünden anlatildigi icin yenilikci fikirler barindiran, karanlik ve keyifli bir kitap.

• Roger Williams - The Metamorphosis of Prime Intellect. Yapay zeka/ Singularity konulu müthis bir novella.

• Greg Egan - Quarantine. Kuantum mekanigindeki “gözlemcinin etkisi” olgusunun irdelendigi leziz bir hard sci-fi. Arka planda R. C. Wilson’in Spin’ine benzer cok büyük olaylar da dönüyor. Yine icinden 10 kitap cikaracak kadar orijinal fikir var.

• Black Cloud - Fred Hoyle. Cok saglam bir first contact hikayesi. Karsilastigim en degisik uzaylilardan biri yer aliyor. Yazar taninmis bir astronomi profesörü.

Üc Cisim Problem’ine baslayip biraktiginizi okudum. Bir kac saat önce @SJack’le de bu kitapla ilgili konusuyorduk. Bence o ilk 100-150 sayfayi zorlanarak da olsa okuyup ilerleyin; sonrasinda cok tatmin edici, cok büyük fikirler barindiran bir seriye dönüsüyor. Son bir kac yilda okudugum en iyi bilim kurgu serisi. Su an 3. kitabin ortalarindayim ve 2-3 haftadir 1500 sayfayi soluksuz pes pese okudum.

5 Beğeni