Okuma Etkinliği - Dune (Spoiler İçerir)

Arkadaşlar “dune” kelimesi özel bir isim değil. Türkçesi kumul olan kelimenin İngilizcesi. Yani bir yerde Dune isminin geçmesi, kitaba gönderme yapıldığı anlamına gelmiyor :blush:.

2 Beğeni

Kitabın siparişini vermiştim daha ulaşmadı. Bir ara okurum diye planlamıştım.
Bu vesile ile daha disiplinli bir okuma yaparım diye düşünüyorum.
Beni de ekleyebilirsiniz listeye. Keyifli okumlar herkese.

1 Beğeni

Hoş geldiniz foruma. :slight_smile: Sizi de ekledim listeye. Süremiz uzun, acelemiz yok. Keyfini çıkararak okuyun. :slight_smile:

Bu arada kitabın yüzde 20’sine geldim, şu ana kadar bir numarası yok, tekdüze ilerliyor. Bundan sonra artık heyecan dozu artar diye düşünüyorum. Artıyor değil mi? :slight_smile:

Aynı gidiyoruz. Çok soru sorarak ilerliyor kitap. Açılır inşallah ileride.

Yoo öyle bitiyor işte :astonished:

:smiley:

1 Beğeni
  1. Sayfayadayım ben de. 1. Bölümün sonuna doğru tansiyon ve aksiyon artıyor😉.

Ben okuduğum yere kadar hikayenin ilerleyişinden memnunum. Birçok esere ilham olduğu okudukça anlaşılıyor.

2 Beğeni

Son 100 sayfadayım. Bu aşamadan sonra kalan 100 sayfada olayları nasıl sonlandırabilecek çok merak ediyorum. Sanki birileri “ilk kitap kendi içinde bitiyor, isterseniz orada bırakıp devamını okumayabilirsiniz demişti” diye hatırlıyorum. Bu kadar sayfada bitmez bu iş gibime geliyor. Birinci filmi bitirip devam filmlerini-kitaplarını- bekleyeceğiz gibi duruyor. Şu anki aşamada olaylar ancak üçleme ile neticelenecek düzeyde. Boşuna altı kitap yazmamış yazar.

2 Beğeni

İlk kitabı okusanız yeter diyen sanırım @M3rett0 idi ama başkası da dedi mi bilmiyorum.

Bu arada ben de %25’teyim Solucan saldırısı olan yer, Leto’nun çalışanları kurtardığı ama hala bir şeyler olsun, heyecan dozu yükselsin diye bekliyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

İlk kitabın tatmin edici bir finali var. Sonrasını merak eden devam eder tabi.

Ben demiştim onu. İlk 3 kitabı bitirmiş biri olarak, aslında her kitabın finalinde hafiften “burda bırakabilirim” hissi olduğunu söyleyebilirim. Bu hissin en güçlü olduğu final ise 1. kitaba ait sadece, olay bu :slight_smile: Bu hissin sebebinin de doyuruculuk olduğunu düşünüyorum. Herbert finallerde kitabın devamı için açık kapılar bıraksa da, hiçbir zaman kitap içinde başladığı hikayeyi yarım yamalak bırakmıyor. Ucuz cliffhanger yok. Aslında her kitabın sonunda bir yandan bir sürü şey noktalanırken bir yandan da ilerde olayların çok farklı boyutlara evrileceğini işaret eden bir süreklilik var. En azından ilk üç kitap için gözlemlerim böyle. Hele 3’ün sonunda “ulan nereye geldik” demeniz çok olası :smile:

4 Beğeni

Ben üçüncü kitabı birinciden daha çok sevdim. Olaylar cidden de nasıl buralara geldi demekten alamadım kendimi ve sonrasını da acayip merak etmeye başladım. Dördüncü kitaba da yarın başlayacağım.

2 Beğeni

Bakalım tanri imparatorla tanışınca nasıl tepki vereceksiniz :smiley:.

Şakası bir yana benim favori kitabım dördüncüydü hatta ilkinden bile daha çok beğendim diyebilirim.

1 Beğeni

Dün gece kitabı - daha doğrusu hikayeyi- bitirdim. Arkadaki ek kısımları kaldı. Son düzlükteki koşucular gibi kitap tempoyu olabildiğine arttırdı. Ve bir anda bitti :confused:

Genel anlamda benim için çok keyifli bir okuma oldu. Beğendim kitabı. Ekleri de okuyup rafa kaldırayım.
Bundan sonra ayda bir tane okuyarak 2021 ortasına doğru bitirmeyi düşünüyorum seriyi.

Seriye başlamama vesile olan @isos81 'e teşekkür ediyorum etkinlik için.

1 Beğeni

Aslında bitirenler uzun uzadıya yorumlarını yazsa güzel olur. Ayın bitmesine 1 hafta kaldı, artık sohbet etmeye başlayabiliriz. :slight_smile:

2 Beğeni

Yarın ofise geçince daha detaylı yazarım müsait bir zamanda.

1 Beğeni

İkinci kısma başlıyorum şimdi. Karakterlere alıştım şimdi olayları olmasını bekliyorum. :blush:

Daha vakıfla harry potter serisi duruyor. 2-3 yıldır yayarak bu serileri okuyorum. Bitse de Dune’a başlasak

Ben kitabın hikayesinden çok arkadaki evrene ve tarihçesine dayalı yazılan ek kısımları çok beğenmiştim. Atlamayasınız sakın oraları. :slight_smile:

2 Beğeni

Katılıyorum ekleri atlamayın sakın. Çok sağlam lore anlatılıyor oralarda.

1 Beğeni

Ben de okumamı tamamladım. Bu kitap beni beklediğimden çok etkiledi.

Yorumumu Goodreads üzerinden paylaştım. Ama söylediklerim yetersiz geliyor.

İnanılmaz bir ilk kitap. Serinin devamını merak etmemek elde değil. Bu seri için her kitap tekil istenildiği yerde bırakılabilir yazılmıştı yukarıda. Kesinlikle bu fikre katılmıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra seriye devam etmeyecek kişi sayısı %1 değildir heralde. (Sanırım biraz fanatik bir yorum oldu. :sweat_smile:)

Okuma grubu okumasını tamamlayınca daha derin konuşmayı ben de isterim.

Ayrıca ilk defa bir kitabı okurken fon müziği dinledim. Bu da benim açımdan ilginç bir deneyim oldu. Keşke çoğu eser için de kendi hikayesine uygun bu tarz fon müzikleri. Ben bunu dinledim.

Diğer müzikler fazla hareketli ve tempolu olduğu için dikkatimi dağıttı ancak bu müzik hoşuma gitti.

Halen okuyanlara iyi okumalar :slight_smile:

1 Beğeni