Okuma Etkinliği - Ölühane Kapıları (Malazan #2) - Steven Erikson

12.bolumu yeni bitirdim ve bu yazdıklarının yarısını ben okurken anlayamadım. Çok keyifli ve istekli okuyorum ve her okumadan sonra senin özetlerin ile pekiştirme yapıyorum ama kesinlikle yazdıklarının 3te 1ini ben senden öğreniyorum.
Benim için çok çok çok zor gidiyor okuması. Yazılanlardan bir anlam çıkarmakta çok zorlanıyorum. Çoğu şey okuyucunun üstüne atılıyor.
Bilmiyorum ileride bu çoğu anlatılanlari daha rahat kavrar miyim, ama çok çok üst seviye bir eser okuduğumum bilincindeyim. :sweat_smile:
Bu tarz komplike eserler için yaşlandım mi acaba. :confused:

2 Beğeni

Ben hala genç sayılırım ve zerre anlamadan 5. Kitaba geldim. Yaş ile alakalı bir durum değil onu eleyebiliriz. :smile:

3 Beğeni

En azından yanlız olmadığımı anladım. Özetler ile pekiştirmek çok faydalı oluyor.
Aslında serinin ana konusunu pek kavrayamadım. Hikayede zaman çarkı gibi sonunda büyük savaş beklentisi gibi bir beklenti yok. O yüzden sadece olaylara konsantre olmaya çalışıyorum. Ana konu nedir? Nereye bağlanacak herhalde ileride daha belli olur. Ama kafamda tonla soru ile - bu nereden çıktı, bu neydi, bu isim bir ırk mı yer ismi mi yoksa kadim birsey mi- gibi tonla soru sorarak okuyorum.
Az biraz da yazarın yazım tarzınada alışmaya başladım. Bakalım şuan uykum gelmesin diye dua ederek okuyorum.

3 Beğeni

Eyvallah hocam, işine yaramasına sevindim ama özetler bana ait değil. Ben sadece çevirdim.

Ben seriyi ilk okumamda, burayı acaba ben mi anlamadım yoksa yazar henüz açıklamamış mı ikilemine çokça düşmüştüm. O sırada kurtarıcım bu özetler olmuştu. Bu sebeple herkese tavsiye ediyorum.

2 Beğeni

buradaki felisinin zırhından kasıt nedir? Bende kesinlikle kapıdan apsalar gelmiştir diye düşündüm ama o el göndermesi ufak bir şüpheye düşürdü fakat hiç ihtimal vermedim. Bölüm bittikten sonra paylaştığın özeti okurken Felisin olduğunu görünce apışıp kaldım ve hiç anlam veremedim. :sweat_smile:Çok şey kaçırıyorum kafayi yicem ya. Kapıdan çıkan Felisin dimi kesinlikle. Geç olduğu için okuyamacagim Rafoda diyebilirsiniz. :slight_smile:

1 Beğeni

Felisin başına gelen her şeyle baş edebileceğini düşünen, hedefe giden yolda her şeyin mübah olduğuna inanan daha doğrusu kendini öyle gösteren birisi. Zırhtan kasıt bu.

Kapıdan çıkan kısmı inan hiç hatırlamıyorum. Ama özeti güvenilir yerden aldığım için güvenebileceğimizi düşünüyorum.

1 Beğeni

Bende kitabı kendime göre rekor olacak bir sürede bitirdim ve tek kelime ile bayıldım.
Anlaması çok çok zor bir kitap. Çok uzun uzadıya yazmayacağım. Bazı sahnelerin oluşma sebepleri biraz yavan geldi ama onun harici vurucu sahneleri ile adeta büyüledi beni. Özetler tekrar okuyup sindirdikten sonra hemen 3.kitaba başlayacağım.

1 Beğeni

Apsalar-Felisin arası çok iyi kelime oyunu yapıyor yazar orada. Öyle bir yazıyor ki ikisi de olabilir diyorsun. :smile:

İlk kitapta epey eleştiriliyor sanırım yazar. 2. Kitapta eleştirilere cevaben alın size edebiyat diye inanılmaz bir şey yazıyor. 3. Kitabı daha çok beğeniyorlar sanırım ama 2.deki yaptığı edebiyat çok daha iyi. Alın size edebiyat böyle olur diyor. Sonra daha anlaşılır şekilde yazmaya karar vermiş sanırım. 3. Kitap o açıdan daha hafif.

1 Beğeni