Okumaya Hazırlık


(Emre ) #1

Okumadan önce beyninizi boşaltmak için neler yapıyorsunuz. Ben genel de müziksiz kitap okuyamam, beynim sürekli günlük hayatın kaygıları ve stresiyle dolu. Okurken de sürekli kafam başka yere dalınca sinirlenip uyuyasım geliyor. Bazen de tertemiz 300-400 sayfayı bitirdiğim oluyor. Ne yapmalı? Siz neler yapıyorsunuz?


(Halil Oğulcan Karamağara) #2

Ben de müziksiz okuyamam. Bazen bir oturuşta dediğiniz gibi 300-400 sayfa okuyorum. Bazen de bir anda bırakıp başka şeyler yapıyorum. Genelde kimsenin rahatsız etmeyeceği zamanları buluyorum okumak için. Rahatsız edildiğimde sinir basıyor, okuduğum bölümün bütünü bozuluyor.


(İbrahim Şahin) #3

2 hafta önce sigarayı bıraktım, çok fazla odaklanma problemi yaşıyorum. Kitabı okuyorum ama bi an durup bir üst paragrafta ne okuduğumu unutuyorum, tekrar okuyorum. Genellikle odaklanabilmek için youtubedan kitap okumaya uygun müzik açıyorum ve sade kahve içiyorum.

Bir de size bir şey sormak istiyorum. Okuduğunuz bir kitabı 1 ay sonra unutuyor musunuz? Mesela bi anda durup Yenilmezler kitabında ne oluyordu, sonu nasıl bitiyordu diye düşünüyorum ve unuttuğumu fark ediyorum. Kitabı elime alıp bir iki cümle okuduktan sonra tekrar hatırlıyorum. Bu normal mi?


(Pilav Ye, Kadınlara İnan) #4

Ben de genelde müzikle okumayı tercih etsem de dışarıda da okumayı çok sevdiğimden koşullara göre değişiyor o biraz. Bir de konuya uygun müziği bulabiliyorsam tadından yenmez. Kitap çok sürükleyiciyse kalabalık bir ortamda insanlar muhabbetlerini ederken de okuyabilirim ancak dediğim gibi çok sürükleyici olması gerekiyor. Eğer evde okuyacaksam önce kendime sıcaklığı mevsim normalleriyle ters orantılı olan bir kahve yapmayı seviyorum. Bir de yine evdeysem veya şartlar elveriyorsa mutlaka bir masada okumayı tercih ediyorum.


(Emre ) #5

Unutuyorum sanırım. Hayat beynimi boş şeylerle doldurmakla meşgul.


(Can) #6

Müzik öğretmeniyim ama müzikle mümkün değil okuyamam kitabı. Tamamen sessizlik olmalı .


#7

Okumadan önce beni bekleyen yada benim katılabileceğim bir ortam varsa, ilk önce onunla alakamı keserim. Böylece kafamdaki beklentiler ve olasılıklar azalınca kitap okumaya ayırdığım zamana kendimi daha iyi verebiliyorum.


#8

Yapmam gereken daha önemli işler varsa bir kitabı tek oturuşta bitirebilirim. Benim motivasyonumun kaynağı bu


(Emre ) #9

Nasıl yani? O kadar büyük bir stresin altında nasıl odaklanıyorsun?


#10

Bilmem, ben böyleyim. Sorunlardan kaçarak kurtulmaya çalışıyorum sanırım :sweat_smile: yapmak istemediğim bir şeyi zorla yapıyorsam, bunu zihnim kabul etse de bedenim etmiyor herhalde :expressionless:


(Emre ) #11

Kitap okumaya çalışman da “o anda” yapmaya çalıştığın zoraki bir eylem olmuyor mu peki?


#12

Uyumak gibi veya su içmek. Bir bakıma zorundasın ama aynı zamanda bunu istiyorsun. Yapmak zorundaydım değil ben böyle istedim diyebiliyorum kitap okumaya. Zorunda olabilirim ama zorunda olduğum için değil istediğim için yapıyorum.


#13

İş beklerken kitap okumayı asla başaramam, okumaya çalışsam da aklım yapacağım işte kalır.


(Son of Sarek) #14

Eğer yoldayken okuyacaksam kesinlikle müzik ile okuyorum fakat okuduğum kitap eğer benim için önemliyse ya da kendimi vererek okumak istiyorsam sessiz bir ortamda uzanıp okuyorum. Kafan dolu ise bir şeye odaklanman, onu sonrasında anlaman zor.

Genelde okuduğum bir şeyin %30’unu çoğu zaman hatırlıyorum, bu da bana ne okuduğumu genel açısıyla hatırlatıyor. Bu unutkanlık hayatında genel olarak varsa B vitamini kullanmanı tavsiye ederim.


(Tansel Diplikaya) #15

Özel bir şey yapmıyorum ben de kitap okumaya başlamadan önce. Kafam dağınıksa hiç oturmuyorum. Zaten çok okumak istediğim bir kitapsa dağınıklık hemen gidiyor.
@ohyespatates 1 ay olduğun kitabı unutmak için çok kısa bir süre, ben senin dediğini 10 yıl önce okuduklarımda yaşıyorum. Spock’ın dediği gibi vitamin veya başka bir şey eksikliği olabilir. Bu kadar kısa sürede unutmak hele sevdiğin bir şeyi normal değil. Olduklarının daha aklında kalmasını istiyorsan olduktan sonra başkalarına da anlat ya da bir yere yaz. Daha kalıcı olur.


(m) #16

Ben de çabuk unutan kesimdeyim maalesef :sweat: . Ama okuduğum hoşuma giden cümleleri,paragrafları vs. yazdığım küçük bir defterim var. Kitabın adını,yazdığım zamanı not ederim. Arada bir de açar karıştırırım defteri şu zaman şunu okumuşum bunu yazmışım diye. Tekrar hatırlamama yardımcı oluyor.


(İbrahim Şahin) #17

Tamamını unutmuyorum zaten, ben de belirli bir kısmını hatırlıyorum. Genellikle olayı konuyu unutmam ama ana karakterin adını, kitabın sonunu falan tam hatırlayamıyorum. Seri kitap okuduğum zaman bir diğerine geçtiğimde bir 15-20 dakika bir önceki kitabı karıştırıyorum. Mesela 3 sene önceki okuduğum serinin konusunu hatırlıyorum ama 3-4 ay önceki okuduğum kitabın finalini hatırlamıyorum. Garip bir durum var, unutkanlık olduğunu düşünmüyorum çünkü bu durum sadece kitap-dizi-film söz konusu, gerçek hayatta kolay kolay “aa şunu yapmayı unuttum” demem.


(Son of Sarek) #18

Uyku düzenin nasıl ve derin uyuyabiliyor musun?


(İbrahim Şahin) #19

Nöbetli çalışıyorum, 24 saat nöbet tuttuğumda genellikle hastanede 4-5 saat uyuma fırsatı buluyorum, nöbetten çıktığımda da pek uykum gelmiyor günü o kadar uykuyla tamamlıyorum. Uyku düzenim nöbetlerden ötürü biraz karışık ama çok derin uyuyorum. Telefon sesine, gürültüye falan asla uyanmam, gelip dürtmeleri gerekiyor.


#20

Sessiz ortamı tercih ederim ama bulmak ne mümkün, gürültüyü müzikle bastırıp sakin bir şarkı listesi ile okuduğum daha çok olmuştur. Bir de uykum varken kitap okumam garip ama uykumu kaçırır.