Okumaya Hazırlık

Annem de yaşıyor onu. Okuduktan bir iki ay sonra unutmaya başlıyor. Bir de kitaplığa bakınca hangi kitabı okuduğundan emin olamıyor, isimlerini unutuyor. Biz de bu durumun normal olup olmadığından emin değiliz açıkçası.

Hangi kitabı okuyup okumadığımı kolay kolay unutmam ya. Bugün arkadaşla ufak bi kitap sohbeti yaptım, unuttuğumu düşündüğüm kitapları baya baya derin hatırladığımı fark ettim. Sanırım o an aklına gelmiyor, unutmuyorsun ama hafızandan çıkartmak biraz zor oluyor. Biraz ilgi dağınıklığı ve kitabı bitirdikten sonra üzerine bir şeyler katmamaktan oluyor sanırım. Birileriyle konuşsan, not tutsun unutmazsın gibi duruyor.

Serdar Kuzuloğlu var, kitapları hiç unutmaz. Bilmiyorum üzerinde çok mu çalışıyor ama yeri geldiğinde de çatır çatır eksiksiz alıntı yapıyor.

Evet, not tutmak faydalı olabilir. Ben de okurken altını çizerim mesela. Okuduktan bir iki yıl sonra, unuttuğum yeri tekrar okumak istediğimde, o çizili yerler durak gibi oluyor. Olayın oradan önce mi sonra mı olduğu aklıma geliyor mesela.
Altını çizmenizi tavsiye ederim. :slight_smile:

Benim için gece ve sessizlik güzel ikilidir. Gecenin insana verdiği şeyler bir başka oluyor. Bir dinginlik hissi, kedersiz, huzurlu bir zihin…Günlük koşuşturmalardan uzak, sakinlik içinde okumaya yardımcıdır gece.

4 Beğeni

Kitabı elime aldıktan sonra her şey benim için önemsizleşir. Özellikle çok stresli bir zamandaysam kitaplar muazzam bir kaçış olur benim için. Okurken de çok engel olan bir durum olmaz. Senkronize sesler ve aşırı yorgunluk dışında sorun yaşamıyorum. Her türlü ortamda okuma yapabilirim çünkü ilk paragraftan sonra dünyadan koparım. Müzik açık olsa bile duymam. Ben daha çok dolu zihnimi boşaltmak için kitap okuduğumdan kitap okumak için zihnimi boşaltmaya çalışmıyorum. Belki de o anki ruh halimle uyumlu kitaplar okumamdan kaynaklı böyle bir sorun yaşamıyorum.

Kafam çok doluysa beni keyiflendirip maceralara götürecek daha hafif gençlik kitapları tercih ederim. Eğer keyfim yerindeyse klasik, psikoloji vb. Konuları olan kitapları tercih ederim. Eğer çok zamanım olacak ve doya doya okuyabileceksem Brandon Sanderson, Zaman Çarkı gibi daha yoğun serileri okurum. Eğer tatildeysem taşıması kolay, okurken çok keyifleneceğim bana huzur verecek serileri tercih ederim. Mesela bu yıl Belgariad Serisini okudum. Hem su gibi aktı hem de taşması kolaydı. Birkaç tane nispeten ince kafka, dostoyevski, twain eserlerinden birkaç tane de karanlık kitaplıktan yanımda götürdüm. Bir iki tane hariç hepsi bitti.

Kafamın içi düşüncelerle doluyken bir de beni hepten düşüncelere gark edecek bir kitabı okumam. Zaten beynim dolu ne gerek var kendime işkence etmeye? Bana hayal kurdurtacak fantastik eserlere sığınırım. Yeni ve büyülü bir dünya bu dünyanın sığlığını kısa sürede unutturur. Düşünceler bulut gibi dağılır.

3 Beğeni

Ben sorunun çözümünü buldum da uygulayamadım işte. Depresyon denilen illet olduğu için istesem de kafamı boşaltamıyorum.

Çocuk olduktan sonra kitap okuyacak zamanı bulmak bile lüks. Artık okuduğum kitabı yanımda taşıyorum, fırsatını bulduğum her an okumaya çalışıyorum.
Eskisi gibi işten sonra evde koltuğa kurulup saatlerce okuduğum zamanları özlüyorum ama çocuk büyüyene kadar zor.

1 Beğeni

Bu tip durumda işte ben anlaması kolay şeyler okuyorum ya da dizi izliyorum. Depresyon kötü şey gerçekten. İnsanın bazen hiçbir şey yapmak gelmiyor içinden. O noktada kitap okumaya çalışmayın. Zaten depresyondasınız daha da fazla okuyamıyorum diye bunaltmayın kendinizi. Dizi izleyebilirsiniz. Belki bir parça iyi hissetmenizi sağlayabilir. Böyle bir durumdayken Naruto’ya başlamıştım. Depresyonumun uzun süreceğini düşünmüştüm. Bu sebeple uzun bir anime seçtim. İlk başta surat asıyordum. O ne, bu ne, şu ne sürekli bir memnuniyetsizlik vardı. Sonra sonra kendimden parçalar buldukça toparlamaya başladım.

1 Beğeni

Okumak için yaptığım tek hazırlık evdekilerin uyumasını beklemek. Böylelikle hem sessizlik oluyor hem de aman okuduğumu görmesinler diye gizli gizli okumanın gerilimini yaşamıyorum.

En önemli şey sessizlik. Hassas kulaklarım var televizyon sesini duyuyorum içeriden gelen ve konsantre olamıyorum. Zaten dikkat eksikliğim var. Gürültülü yerlerde okuyabilenlere her zaman imrenmişimdir.

1 Beğeni

Ben de muziksiz kitab okuyamıyorum. Çünkü televizyonda müzik yoksa başka programlar varken kitap okuyamıyorum.
Her sabah 1 saat kitap okuyorum. Ama her zaman gün içinde ödevimi yaparım ve sonra kitap okuyorum.

Genelde geç saatte kitap okuduğum için hazırlıklarım şöyle oluyor bende:

“Uyumamalıyım, uyumamalıyım, uyumamalıyım.”

Ama maalesef pek başarılı olamıyorum bu konuda. :slight_smile:

3 Beğeni