Okumaya Hazırlık

(galeme) #21

Bir ay olsa iyi.

Ben bugün bir film, dizi veya kitap tüketeyim. Yarın aynı eseri sen izle/oku ve bana bir şey sor muhtemelen hatırlamam.

Unutkanlık benim için de büyük problem. Bazen bir kitabı çok seviyorum ve günlerce üstünde düşünüyorum. Aradan bir ay geçiyor. Çok sevdiğimi hatırlıyorum fakat neden sevdiğimi tam olarak hatırlamıyorum.

(Son of Sarek) #22

Eğer seni rahatsız etmeyecekse okuduğun yerlerin altını çizmeyi dene. Üzerinden iki defa geçmen gerekir cümlelerin ama daha akılda kalıcı olur.

Annem de yaşıyor onu. Okuduktan bir iki ay sonra unutmaya başlıyor. Bir de kitaplığa bakınca hangi kitabı okuduğundan emin olamıyor, isimlerini unutuyor. Biz de bu durumun normal olup olmadığından emin değiliz açıkçası.

(İbrahim Şahin) #24

Hangi kitabı okuyup okumadığımı kolay kolay unutmam ya. Bugün arkadaşla ufak bi kitap sohbeti yaptım, unuttuğumu düşündüğüm kitapları baya baya derin hatırladığımı fark ettim. Sanırım o an aklına gelmiyor, unutmuyorsun ama hafızandan çıkartmak biraz zor oluyor. Biraz ilgi dağınıklığı ve kitabı bitirdikten sonra üzerine bir şeyler katmamaktan oluyor sanırım. Birileriyle konuşsan, not tutsun unutmazsın gibi duruyor.

(Emre ) #25

Serdar Kuzuloğlu var, kitapları hiç unutmaz. Bilmiyorum üzerinde çok mu çalışıyor ama yeri geldiğinde de çatır çatır eksiksiz alıntı yapıyor.

Evet, not tutmak faydalı olabilir. Ben de okurken altını çizerim mesela. Okuduktan bir iki yıl sonra, unuttuğum yeri tekrar okumak istediğimde, o çizili yerler durak gibi oluyor. Olayın oradan önce mi sonra mı olduğu aklıma geliyor mesela.
Altını çizmenizi tavsiye ederim. :slight_smile:

Benim için gece ve sessizlik güzel ikilidir. Gecenin insana verdiği şeyler bir başka oluyor. Bir dinginlik hissi, kedersiz, huzurlu bir zihin…Günlük koşuşturmalardan uzak, sakinlik içinde okumaya yardımcıdır gece.