Ölü Dalgıcın Sonbaharı: Patenli Örümceklerin Dansına Hoş Geldiniz

(Hakan Tunç) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/olu-dalgicin-sonbahari-patenli-orumceklerin-dansina-hos-geldiniz/

Mahşer günü kafanıza geçireceğiniz bir sihirbaz şapkası birçok şeyi değiştirebilir mi? Kayıp Rıhtım emekçilerinden Onur Selamet’in ilk öykü kitabı Ölü Dalgıcın Sonbaharı’nı sizler için inceledik. (DEVAMI…)

(Cem) #2

Abartmadan söylüyorum, son dönemlerde okuduğum en iyi yazı. Çok içten yazmışsın eline sağlık.

(M. Ihsan Tatari) #3

Çok güzel, çok samimi bir yazı olmuş Hakan, ellerine sağlık. Hem dostluğunuzun boyutunu göstermişsin hem de kitabı hak ettiği gibi incelemişsin.

Ölü Dalgıcın Sonbaharı’nı ben de nicedir bekliyordum, yıllardır “Çıkar artık şu kitabını,” diyordum hatta Onur’a. Sonunda onun ismini taşıyan bir kitabı ellerimin arasında tutabilmek benim için büyük mutluluk oldu :slight_smile: Daha da güzeli içindeki öykülerin tam onun tarzında, çok farklı ve bir o kadar da eğlenceli olmaları.

Onur’un öykülerinin en çok sevdiğim yanı okurken kelimeleri farklı, hatta hiç aklınıza gelmeyecek biçimlerde kullanıp sizi aynı anda hem gülümsetmesi hem de düşündürmesi.

Umarım okuru bol olur. Hak ediyor.

(Burak) #4

Bugün metroda iki öykü okudum. Çocukluğuma döndürdün beni şerefsiz. Ne biçim şeyler bunlar…

(Atakan) #5

“Dünyaya kaçmak için geliyoruz.” sözü bana Jack Sparrow’un “Savaşmalıyız, kaçmak için!” sözünü anımsattı :smiley: Kapak tasarımına bayıldım, öyküler de ilginç görünüyor. İdefix’de de bayağı ucuza buldum. Yani tripple kill :rofl: Siparişi verdim, haydi bakalım.

(Cihan) #6

Hocam öncelikle elinize sağlık. Ben bu kitabı daha önce gördüm ama alıp okusam mı diyemedim. Yazınız üzerine okuyacağım…

(Hakan Tunç) #7

Teşekkürler. Memnun kalacaksınız inanıyorum :slight_smile:

Ayrıcaa, sevgili @Firtinakiran da Cumhuriyet Kitap eki için incelemesi Ölü Dalgıcın Sonbaharı’nı, okumak isteyenler buyursunlar: :two_hearts:

(Emrecan Şuşter) #8

Beyefendi iyi iş çıkarmış, buna herhangi bir itirazım yok da kitabı pek benimseyemedim; benim aradığım tatlara hitap etmiyor. Fazla soyut, gerçeklikten çok uzak, bulamaç şeklinde bir tat veriyor. Ancak yine de keyif aldım, ilgimi çekti, beni içine aldı diyebilirim. Devamını görmek isterim.

Düzenleme: Güzel kitap, almanızı tavsiye ederim.

İki farklı kişinin yorumu sanki :slightly_smiling_face:

(Emrecan Şuşter) #10

Biraz yorgunken yazmışım sanırım zira ilk bakışta gayet çelişkili göründü bana da. Şöyle çözelim kördüğümü;

Kitap pekala iyi, bitirdikten sonra buna kanaat getirdim. Zira düzenlemeyi de bitirdikten sonra eklemişim. Kitabın bir iki hikayesinde soyutluk o kadar zirveye varmıştı ki, iyiden iyiye sıkılmıştım itiraf edeyim. Bulamaç gibi bir tat verdiğini de o ara yazmıştım. Ancak, diğer hikayeler gayet iyi; insanı içine çekiyor, keyif veriyor, eğer benim şahsi zevklerim bu yönde olsaydı daha da keyif alacağımdan eminim. Sonuç olarak iyisiyle kötüsüyle güzel kitap, insanların okumasını tavsiye ederim.