Öncü

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Öncü – Aylık Öykü Seçkisi

image

İşte burdayım bu eşsiz, karanlık çölde… Anatis gezegeninin siyah kumları 4. uydusunun dolunayında ışıldıyordu. Hiçbir ses yoktu asit yağmurları, sert rüzgarlar ve basınç nedeniyle oluşan dev dikitler heybetli askerlerden oluşan bir ordu gibi göz alabildiğine uzanıyor, insan ruhunda kasvet uyandıran bu uçsuz bucaksız araziyi dolduruyordu. Bir kadeh sahar şarabı için neler vermezdim… * * *… (DEVAMI…)

Öncelikle seçkiye hoşgeldiniz. Ben de çok eski değilim ama öyküye ilk yorum yazan kişi olduğum için bunu yazıyorum.

Öykünüz tutarlı, birbirini açıklayan öğeler içeren ve hard sci-fi diyebileceğimiz bir öykü olmuş. Ayrıca gezegenin olağanüstü yapısı ile fantastik bir öğe de eklenilmiş olmuş.

Karakterlerin bir tarihçesi olduğu kadar kendi kişilikleri de var ve bu kişilikler stereotip olmaktan uzak. Bu açıdan da başarılı buldum. Sonu da benim açımdan beklenmedik oldu. Onca çabadan sonra böyle bitmesi… Bence öyküye karakter katmış.

Ayrıca bir okur olduğunuz da belli. Bu arada nette de bulamadığım için soruyorum Omar Sur CARNA graspinosu ne demek acaba?

Kendi yazdıklarımın da zaafları olduğunun pekala farkında olarak bir konuda geri bildirim vermem faydalı olabilir. Zaman kullanımlarında yer yer uyum bozulabiliyor diye düşünüyorum. Sadece bu noktaya tekrar bakarsanız sizi ileriye götürebileceği kanaatindeyim.

Tekrar hoşgeldiniz, diğer seçkilerde de görüşebilmek dileğiyle.

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bu benim şimdiye kadar ki ilk yazma girişimim ve eksiklerimin çok olduğunun farkındayım bu kusurları da zamanla inşallah duzeltebilirim . Kurgu ve karakterler hakkındaki yorumunuz bende yeniden yazma isteği uyandırdı. Bu arada Omar Sur CARNA graspinosu diye birsey yok geleceğe ait bir dalda geleceğe ait bir sanatçı kullanmak istedim hoş duracağını düşünmüştüm :blush:

Sizi teşvik edebildiysem ne mutlu.
Çok eksiğiniz yok bence ayrıca. Başka arkadaşlar da fikirlerini beyan edecektir ama bence “çok” eksikliğiniz yok.

Omar Sur CARNA graspinosu harika olmuş.

Sevgili @DEREBEY

Bir süredir buralarda olan biri olarak bende aramıza hoşgeldin demek isterim.
Öncelikle ilk yazma girişimi için bence çok başarılı bir başlangıç olmuş. Kurgusal olarak başlangıçtan sona doğru belirgin bir akış var. Özellikle bir taslak üzerinde çalışıp yazıya geçirmediysen bunu iç güdüsel yapmışsın demektir ki ben öyle olduğunu düşünüyorum. İçgüdüsel yazımdan sonra her zaman geriye dönüp zaman yapıları, kurgusal tamamlamalar, detaylar ve diyalog kalitesini kontrol etmekte fayda olduğuna inanırım. Ayrıca uzun paragraf olarak görülen bazı yerlerde diyaloglar anlatıma ve onlarda tasvirlere karışıyor.

Örneğin “Umutla “Bu işe yarabilir” dedi.” ile başlayan paragrafında ve yukarıda bir başka yerde de aynı düzenleme yapılırsa çok güzel parlayabilecek bir öykü.

Hikayeler hayal gücünde aktığı gibi kağıda dökülürse ne yazık ki okuyucu ile kurulması hedeflenen bağın istendiği kadar güçlü olmayabileceğini tecrübe etmişliğim var. Bu yüzden yazdıklarımın okuyucunun kafasını karıştırmaması için çok net olmam gerektiğini keşfedene kadar kelimelerle boğuşup durduğumu itiraf etmeliyim.

Ve öncü yemini, çok yerinde çok vurucu güzelce diyan edilmiş.

Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

Merhaba öncelikle güzel yorumunuza ve ilginize bu kadar geç yazdığım için kusura bakmayın lütfen. Maalesef bu ay oldukça koşuşturmalı geçti benim için, zaten bu ay ki seçki için hazırladığım yazıyı okursanız yeterli özeni gösteremediğimi, önerilerinize (bu seferlik) uyamadığımı da anlarsınız. Ancak yine de önerilerinizi bir daha ki seçkide değerlendireceğime emin olabilirsiniz. Bunun dışında yazdıkları öyküleri beğendiğim zevk ve kabiliyet konusunda oldukça başarılı bulduğum kişilerin öykümü beğenip yorumlaması da benim için oldukça gurur verici. Öyküme gelince dediğiniz gibi içgüdüsel olarak yazdım ve yazmanın bu kadar zor, mühendislik içeren bir iş olduğunu bilmiyordum. Umarım yazma çalışmalarıma devam edebilirim sizlerin yorumları sayesinde kendimi geliştirip bu işe daha çok zaman ayırabileceğimi düşünüyorum… Teşekkür ederim