One Punch Man: Tek Yumrukla Bol Eğlence

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/one-punch-man-tek-yumrukla-bol-eglence/

Animesiyle kendisine hatrı sayılır bir hayran kitlesi edinen One Punch Man’in mangasını sizler için inceledik! (DEVAMI…)

7 Likes

Bir türün, hem gereklerini yerine getiren hem de kafa kurcalayabilen klişelerini tiye alabilen çalışmalar, ayrı güzel :+1:

2 Likes

İlk cildini okudum. Hoş ve eğlenceli. Fakat sonra Bleach’ e başladım 5 cilt okudum. Şimdi de Gantz’ a başladım. Denk gelirse alır okurum türünden bi manga benim için, okumam demem. :smiley: :smiley:

Eğlence ve parodi amaçlı çıkmış ilk ortaya. Sanırım Süperman parodisiydi. Yaratıcılarının da beklemediği bir talep oluşturmuş hatta. Adamlar tek sezonluk planlamışlar zaten evrenin en güçlü karakterini öldürdü Saitama. Şimdi 2. sezon için durduk yere konu bulmak zorunda kaldılar. Keza Saitama inanılmaz derecede güçlü. Sanırım şu S sınıfı kahraman kötü çıkacak ona karşı mücadele edecek. Ayrıca Genos düşmanını yeni buldu. Bir de Saitama çalışarak bu kadar güçlü olmadı. Bir ilaç almıştı orijinde vardı. Ondan sonra sabah uyanınca saçları dökülüyor ve kozmik bir güç kazanıyor.

1. cildini dün bitirmiştim ve aklıma - alıntıladığım - bu cevabın sorusu gelmişti: Saitama gerçekten her gün 100 şinav, 100 mekik ve koşuyla mı bu kadar güçlü oldu? :smiley:

Evet. Kesinlikle bu şekilde güçlü oldu. İnanmayan her gün 100 şınav, 100 mekik ve 10 km koşu yapsın bakalım sonra sonucunu buraya atsın.

Genos ile olan bir muhabbeti var. Genos nasıl bu kadar güçlü olduğunu sorduğunda; şınav mekik filan muhabbetine giriyor. Da Genos inanmıyor tabi. Hala da gerçeği açıklamış değil. Öyle olsa, herkesin aynı güce sahip olması gerekiyor. S kademesindeki kahramanların özellikle. Ayrıca Saitama sanırım S kademesinden de üst seviyede. Gerçi bunu yeni sezonda göreceğiz. 1. sezonda zorlayacak hiç bir rakip çıkmadı. Bir seride “God” ile olan dövüşü vardı. Bildiğin tanrı. Onu bile hacamat etti. Gerçi Boros da tanrı seviyesindeydi ama çöp oldu. Bence artık farklı evrenlere atlıyabilir. Goku ile bir karşılaşma olası gibi duruyor.

Arkadaşlar Saitama’nın gücü için mantıklı bir açıklama bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu seri bir gag serisi ve işin esprisi zaten Saitama’nın o program ile güçlenmiş olması. :sweat_smile:

Tabii orijinal seride bir şey açıklandıysa bilemem ben de Murata’nın serisinden takip ediyorum. Fakat dediğim gibi herhangi bir açıklama yapılmasını bekliyorum.

Bu tıpkı King’in gerçek kişiliği gibi bir mizah ögesi ve serinin mantığı ile de çok uyumlu.

4 Likes

Zaten, Parodi olarak başladı. Daha sonradan bu kadar yoğun bir talep olunca -2. sezonu bile planlamamışlar- konu bulmakta zorlandılar. Açıkcası şu anda en çok beklenen animeler arasında ilk sıralarda. İlk çıktığında hakkında yazılan çizilen şeyler vardı; Kullandığı bir ilaç nedeniyle bu kadar güçlü oluyor ama yan etki olarak saçları dökülüyor ve sağlıklı düşünemiyor. Bir nevi çocuk ruhuna sahip. Süperkahramanlık hayali var ama hiç bir iddiası yok. Tek amacı indirim günlerini kaçırmamak. :smiley:

Konu bulmakta zorlandılar kısmını animesi için mi dediniz? Çünkü bu bir manga uyarlaması ve önlerinde en az bir sezon çıkartacak kadar konu var zaten hazırda.

İkinci sezonu Madhouse yerine başka bir firmanın yapacak olması kötü oldu biraz fakat yine de iyi bir iş çıkartacaklardır.

Şöyle, şimdi Saitama direk tek yumrukta herkesi yok ediyor. Boros bile önünde duramadı ki kendisi-Tanrı seviyesinde. Bu nedenle orada sıkışıp kaldılar. Karşısına kimi çıkaracaklar ? Yeni sezonda, Tatsumaki veya Yasumoto belki bir süpriz yapabilir. Ben en çok Yasumoto’dan bir şey bekliyorum. Baya gizemli bir karakter. Herkesi hafife alıyor filan.

Hocam demek istediğim şey, mesele karşısına kimi çıkarıp çıkaramayacakları değil. Sonuçta bu anime bir manga uyarlaması olduğu için “konu bulmakta zorlandılar” diye bir şeyin söz konusu olamayacağı.

Ekleme: Yani Boros çok güçlüydü Saitama bunu yendi aha anime tıkandı diye bir durum yok ortada. Serinin uyarlandığı mangada da bu olay oldu zaten. Ellerinde malzeme mevcut, tıkanma gibi bir şey yok.

Fakat çok merak ediyorsan söyleyeyim. Karşısına Garou çıkacak.

2 Likes

Garou, bence Saitama’nın dengi değil. Ki, bildiğim kadarıyla tek tekmede bitirmişti işini. Adam, God’ı yendi. Ben, Yasumoto’nun asıl düşmanı olacağını düşünüyorum.

Fakat… serinin adı tek yumruk zaten?

Yasumoto kim bilmiyorum. İnternette araştırdım bulamadım da.

Serinin mantığını biraz farklı düşünüyorsun hocam sen. Klasik shounen mantığı gibi “güçlü düşmanı yendik şimdi daha güçlüsü gelsin” şeklinde bir olay yok OPM’de. Mangasında olan oldu zaten. Animesi hakkında tahmin yürütmek pek mantıklı değil.

Yine de nasıl istiyorsan öyle düşün. Çünkü benim diyecek bir şeyim kalmadı. :sweat_smile:

1 Like

Bu akılçelen’den çıkan one punch man çizgi romanının her bir cilti çıkmış olan 12 bölümlük anime dizisinde olduğu gibi her cilt bir bölüm olarak mı yapıldı acaba?(yani her bir cilt çizgi roman bir bölüm anime bölümünü) Diziyi izledikten sonra eğer öyleyse manga çizgi romanı almaya gerek yok gibi.

Seriyi youtube üzerinden mi takip ediyorsunuz? Benim bildiğim kadarıyla one’ın çizimleri 109.bölüme kadar, Murata ise Garou bölümlerinin çizimlerini bile tamamlamış değil. One’ın yayınladıkları içinde God olarak geçen tek karakter ise Homeless Emperor’a gücünü veren yaratık ve Saitama ile hiç karşılaşmadı şimdiye kadar. Youtube’da geçen God vs Saitama ise fan yapımı.

Serinin devam için malzemesi de bol. Garou var, Orochi ve Monster Association var, Blast var, God var. Ayrıca Saitama’nın gücünün kaynağı da meçhul. İlaç mevzusunu hiç görmedim, unututmuş olabilirim. Kaynağı verirseniz bakıp hatırlarım. Seri de Dr.Genus her insanın bir limiti olduğunu ve insanların bu limitleri zorlayarak yeteneklerini geliştirdiğini ama Saitama’nın bahsettiği çalışma metoduyla kendi limitini kırmayı başardığını, bu yüzden gücünün bir sınırının olmadığını söylüyor. Başka bir çok teori de var ama fan sitelerinde, kontrol edebilirsiniz.

ONE’ın orjinal çizimleri (Japonca)

ONE’ın orjinal çizimleri (İngilizce)

2 Likes

Evet bu kısımı unutmuşum, hatırlattığınız iyi oldu. Saitama’nın gücü hakkında güzel bir açıklamaydı bu.

Genos ile olan bir muhabbeti var. Genos, bu güce nasıl sahip olduğunu ve ona da öğretmesini istiyor. Saitama, 100 şınav mekik muhabbetine girince de inanmıyor. Anime ilk çıktığında karakter incelemesi yapılmıştı, aldığı bir ilaç yüzünden bu güce ulaştığını ve saçlarının da bu yüzdne döküldüğü anlatılıyordu. Yanılmıyorsam karakteri yaratan kişi bir röportajında söylemişti. One’dı sanırım çizerin lakabı tam hatırlamıyorum.