Onur Selamet'ten Büyülü Öyküler: "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" Çıktı!

(Burak) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/onur-selametten-buyulu-oykuler-olu-dalgicin-sonbahari-cikti/

Genel Yayın Yönetmenlerimizden Onur Selamet’in ilk öykü kitabı “Ölü Dalgıcın Sonbaharı” çıktı! Balina midesinde dönüp duran mevsimlerle güzü karşılamaya hazır mısınız? (DEVAMI…)

(M. Ihsan Tatari) #2

Tebrikler sevgili @darlyopus :slight_smile: Öykülerinle ilk defa 9 yıl önce, Öykü Seçkisi’nin ikinci sayısıyla tanışmıştım. O zamandan beri kitabının çıkmasını bekliyordum dört gözle. Nihayet o gün geldi çattı. Okuru bol olsun :slight_smile:

(Hazal Çamur) #3

Kitabı daha pdf halindeyken okumuş ve üzerine az buçuk karalamış biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki,

Bu yeni, ama kesinlikle bir o kadar da tanıdık seslerin altında Y kuşağının ta kendisi var. Bantlı spor ayakkabılarının çırt çırtlarının sesi ve topuğunda yanıp sönen ışıkların parıltısı var.
Eserinin yapıtaşı olan kelimelerinin her biri okundukça patlayan enerji kütleleri adeta. Öykülerinin kurgularıysa çocukluğu sokaklarda terlemekle, ilk gençliği internete bağlanmak için 56k modem sesini dinlemekle geçmiş, akıllı telefonları yakalamış, hem dünün hem de bugünün çocukları olmuş birinden beklenecek denli bir curcuna.

Çağdaş Türk Edebiyatı’nın aldığı şekil beni inanılmaz mutlu ediyordu. Onur da bu bakımdan beni üzmedi.

Kelimelerle tehlikeli oyunlar oynayabilen, bunu yaparken de “bizden” olmayı başarabilen genç yazarlara karşı büyük bir açlığım var. Bir okur olarak başarılı örneklerini görebildiğim için ne mutlu bana.

Çağdaş Türk Edebiyatı’nın yeni yazarları, sözüm size, iyi ki varsınız. Dilerim bir gün yerli fantazya ayağında da aynı heyecan duyabilirim.

Not: Ben bu eseri tuhaf kitaplar listeme eklerim. Benden tuhaf kurgu tavsiyesi isteyen güzel insanlara duyurulur :slight_smile:

Tebrikler Onur. Yolun açık, okurun bol olması dileğiyle… :grinning:

(Cemalettin Sipahioğlu) #5

Senelerin birikimi ve uğraşısı varken, ne çok geç ne de çok erken; tam zamanında çıkmış kitap :+1:

Not: @Firtinakiran, tuhaf kurgu, yerli fantazyanın yürütücü lokomotifi olabilirmiş gibime geliyor :thinking:

(Burak) #6

Onur Selamet abartılmış bir balon mudur arkadaşlar? :balloon:

(M. Ihsan Tatari) #7

Öyküleri Neil Gaiman seviyesinde mi demek istiyorsun yani? :nerd_face:

(M. Ihsan Tatari) #8

Flood keyfi! :surfing_man:t2:

Ölü Dalgıcın Sonbaharı, Kitapyurdu ve İdefix’te %40 indirimle 9 lira.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/olu-dalgicin-sonbahari/471739.html&filter_name=ölü%20dalgıcın%20sonbaharı

https://www.idefix.com/Kitap/Olu-Dalgicin-Sonbahari/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0001774770001

(Cem) #9

Hazır Kitap Fırsat/Kampanya Alanı başlığında konuşmuşken, ben de Kidega linkini ekleyeyim.

https://kidega.com/kitap/olu-dalgicin-sonbahari-272731/detay

(Onur Selamet) #10

Güzel sözleriniz ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. Yorumlarınızı utanarak okudum. Dilerim sizleri mahcup etmem :slight_smile:

(Anıl) #11

Başarılar, yolunuz açık olsun :slight_smile:

(Onur Selamet) #12

Çok teşekkür ediyorum :slight_smile:

(M. Ihsan Tatari) #13

Onur Selamet’le ilk kez on yıl önce, Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’ndeki öyküleriyle tanışmıştım. O genç yaşında bile çok duru ve akıcı bir anlatıma sahipti. Daha sonra, bir nebze piştikten sonra Onur bir noktada “delirdi” ve hem üslubu hem de öyküleri çok farklı bir yön aldı. Öyle ki bir delinin gözünden normal olanı son derece garip, anormal olanıysa son derece mantıklı anlatabiliyordu artık. Üstelik bunu yaparken kelimelere öyle bir dans ettiriyor, sıradan olanı o kadar güzel bir şekilde özgünleştiriyordu ki okumaya doyamıyordunuz yazdıklarını.

Ölü Dalgıcın Sonbaharı da Onur’un bu kendine has üslubunun hunili bir ürünü. İçinde toplam 12 öykü var ve bunları belirli bir kalıba sokmak inanın çok zor. Fantastik desem değil; çünkü içlerinde bu türün kemikleşmiş unsurları olan elf, cüce, ork vb ırkların hiçbirini barındırmıyorlar. Ama aynı zamanda da alabildiğine fantastikler. Zira gerçek hayatta karşınıza kesinlikle çıkmayacak, gerçeküstü ve doğaötesi onlarca unsur yer alıyor satırlarının arasında. Konuşan mantarlar, silindir şapkalı tavşanlar, patenli örümcekler, altından geçenlere selam veren sokak lambaları, gölgelerin arasında yaşayan korkunç ucubeler… New Weird ya da büyülü gerçeklik demek en doğrusu olacaktır sanırım.

Kitabın sayfaları arasında kâh ölü bir dalgıcın sözünü dinleyip okyanusların derinliklerine dalıyoruz kâh dokuz yaşındaki asabi bir veletle birlikte mahallenin sokaklarını arşınlıyoruz. Kâh karabasanların zifir diyarına bir ziyarette bulunuyoruz kâh raydan çıkan trenlerin son istasyonuna. Yeri geliyor hava karardıktan sonra seksek oynayan küçük bir kızın sokağın kurallarıyla imtihanına şâhit oluyoruz, yeri geliyor bir girdabı mahkemeye veren bir delinin kendisini aniden sanık koltuğunda bulmasına…

Velhasılıkelam, adına edebiyat denen bu dipsiz kuyunun kalıplaşmış anlatım şekillerini ustalıkla yıkan, yeni ve farklı bir şeyler denemek isteyen, tuhaflıklara anlamlar yükleyip anlamsızlıklardan tuhaflıklar çıkaran öykülere itirazı olmayan herkesi bir doz Selamet almaya davet ediyorum.

Nice basılı kitaplarını okuyabilmek dileğiyle sevgili Onur.