Orhan Pamuk, Eğitim Sistemi Hakkındaki Açıklamaları ile Gündemde

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: Orhan Pamuk, Eğitim Sistemi Hakkındaki Açıklamaları ile Gündemde – Kayıp RıhtımEdebiyatımızın usta yazarlarından Orhan Pamuk, geçen günlerde sosyal medyada paylaşılan kısa bir videosu ile gündem oldu. Pamuk, videoda lisede öğrendiklerinin kendisine katkısının sıfır olduğunun altını çiziyor. Yazarın bu sözlerine, Pamuk’un da mezun olduğu Robert Kolej’inden bir edebiyat öğretmeni de cevap verdi: “Yadırgadık.” Sosyal medyada paylaşılan ve kısa sürede viral olan videoda Orhan Pamuk şu ifadeleri… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Orhan Pamuk açıklama yaptığına göre yakında yeni bir kitabı çıkacak demektir.

Robert Kolej’de okuyan bile böyle söylüyorsa…
Celal Şengör de kendi gittiği dönem Robert Kolej eğitimini sert eleştirmişti. :smiley:

Bende Orhan Pamuk’un konunun konuşulmasını istediği için bu tarz bir açıklama yaptı diye düşünüyorum.

Aslında kitap önce 2019’de çıkacaktı, gecikti. Kitabın sene başında bittiği söylenmişti, 2020’de ise muhtemelen salgın bitsin diye beklendi. Kitabın ismi 3-4 yıl önce duyurulmuştu, 2017’den bu yana Veba Geceleri her sene çıkacak diye bekleniyor.

1 Beğeni

Bana kalırsa ortada bu kadar yadırganacak bir durum yok. Evet kendisinin en iyi kolejlerden birine gidip de bunu söylemesi neredeyse komik ama haklı da bir yandan. Ülkemizin eğitim sistemi çok yetersiz. Bunu normal halktan biri söyleyince hepimiz kabul ediyoruz da neden bir ünlü çıkıp söyleyince gururumuza dokunuyor ki? Liseyi 2 yıl önce bitirdim ve ben de açıkçası pek bir şey hatırlamıyorum derslerden. Kendi bölümüm olan İngilizce derslerinde bile son sene özel liseye geçene kadar hiçbir şey öğrenmemiştim ne yazık ki.

1 Beğeni

Fildişi kulesinden sadece belirli zamanlarda çıktığı için tek amacının konuyu konuşmak olduğuna inanmıyorum. Ama söylediklerine tamamen katılıyorum. Bu arada kitabının konusu da tam denk gelmiş, büyük ihtimalle satış rekorları kırar pandemiden dolayı.

1 Beğeni

Savunmuş gibi olacağım ama yine de yazayım. :slight_smile:

Pamuk yurtdışında veya yurt dışı medyasına çok konuşuyor ama Türkiye’de malum sebeplerle pek konuşamıyor. Kitabın yayınlanması konusunda aslında bu konuda da tam tersi düşünüldüğü için ertelendiğine inanılıyor.

Eski bir öğrenci ve yeni bir öğretmen yorum yapma gereksiniminde buldum kendimi. Lisede öğretmenlerinden destek almamış olabilir doğrudur. Ve dediği gibi okullarda eğitimin yetersiz olduğu aşikardır. Ama Orhan Pamuk’un öğretmeninin de açıklamaları gayet uygundur. Kendi öğretmeni bir şeyler öğretmedi diye de öğretmenleri karalamaya gerek yok. Karalamak derken ben bir şey öğrenmedim, bu öğretmenler bir halta yaramaz demek boş bir açıklamadır. Bir çok yetersiz öğretmen olmasına rağmen canla başla çalışan çok öğretmen tanıdım. Benim Türk edebiyatına ilgi duymamı sağlayan yine Edebiyat öğretmenimdi. Kitaplar, şiirler vb. konularda detaylı konuşabilirdik.

Bu olay, Orhan Pamuk’un yeni kitabı için PR çalışması ise gereksiz bir olay çıkarmak olmuş bana kalırsa.

Google bakmadan edebiyat kuramlarından 2 tanesini yazacak kaç kişi var, merak ediyorum.

Siyasi söylem versin demiyorum zaten, arada bir de olsa söyleşi yapsa fena olmaz. Mesela, Mirgün Cabas podcast için davet yollamış, ama kendisi kabul etmemiş. İsmini açık açık söylemedi ama Orhan Pamuk’tan bahsettiği anlaşılıyordu.

Yazarlık tecrübelerini anlatsa hem kendisi için hem de bizim için faydalı olurdu.

Hemen çıkarsaydı komplo teorilerine maruz kalırdı, erken çıkarmaması mantıklı bir karar olmuş.

1 Beğeni

Eğitim sorunu olduğunu herkes kabul ediyor da çözüm olarak ne yapılacak o iş karışık.

Evet konuşmuyor. Benim de konuşmasını istediğim 4-5 yazardan birisi. Türkiye’de 12-13 yıl önceki davadan sonra iyice suskunlaştı.

1 Beğeni

Türkiye’de şu an siyasallaşmamış bir sorun yokki. Konu ne olursa olsun çözüme ulaşma metodu çok basit, her konunun uzmanı var dünyadaki örneklerine bakılır gerekirse dışarıdan da uzmanlar getirilir komisyon kurulur, araştırma yapılır, kararlar alınır uygulanır.

Zaten bunlar konuşulmadı değil konuşuldu hem de onlarca kere, Türkiye’de sivil toplumda konuşulmamış tek bir sorun kaldığını sanmıyorum. Tabii sorunların çözüm mercii siyasi irade.

Herkes karnından konuşmayı çok seviyor, en çokta buna sinir oluyorum.