Orhan Pamuk Kitapları (Yapı Kredi Yayınları)

“Sipariş üzerine” yazdığı bu köşe yazısı sayesinde ne kadar ücret aldı acaba köşe yazarımız? :joy:

Sipariş yazı demek haksızlık olur. Çok detaylandırmayayım ama “Konuk Yazar” ibaresi zaten o yayın organı için telifli bir yazar olmadığının ifadesi.

Orhan Pamuk’la ilgili romanlarını genel anlamda bir okur olarak beğenerek okuyorum ama karnından konuşmasında da hiç hoşlanmıyorum.

2 Beğeni

Bu detaya dikkat etmemiştim doğrusu ama sürekli Orhan Pamuk hakkında çeşitli iddialarla karalama kampanyası yürütülmeye çalışılıyormuş gibi hissediyorum. Henüz kendisinin kitaplarını okumaya fırsatım olmadı ama yakın zamanda başlamak ve bu kadar tartışılan şeyin ne olduğunu görmek istiyorum. :sweat_smile: Gurur duymak varken bu tarz çirkin sözlere maruz kalmasının sebebini merak ediyorum doğrusu.

O yazının içeriği biraz “niyet okumak” bunu da Pamuk’un geçmiş açıklamaları ve özellikle “kar” romanına bakarak yapıyor bazı insanlar ve çevreler.

Orhan Pamuk ve örneğin Pamuk’a yakın Birikim çevresi Cumhuriyet ve kurucu irade ile kavgalılar. Bu kavgayı her fırsatta yaptıkları için de özellikle “ulusalcılar” tarafından pek sevilmezler.

Eleştirenler eleştirilerinde haklılar mı haksızlar mı tartışılır ama bence Pamuk’u edebi ya da siyasi olarak eleştirmeleri haklarıdır.

3 Beğeni

https://twitter.com/YKYHaber/status/1381938632576135168?s=20

2 Beğeni

Acaba nedir?

1 Beğeni

Tam olarak ne demeye çalışıyor? Hiçbir şey anlamadım.

İlk cümle iki anlamda yorumlanabilir. Sabri Gürses’i kişisel olarak tanımadığım için ironi mi yapıyor bir tercih mi söylüyor bilemiyorum. İki sıcak gündem konusu karantina ve kanal. O değil bu olabilirdi diyor ya da Orhan Pamuk güncel durumu kurgusuna dahil edip kendini nasıl konuşturacağını biliyor. Sabri Gürses’i tanımıyorum o nedenle bu cümleyi iki anlamda da anlayabiliyorum. :slight_smile:

İkinci cümle. Kurguda kraliçe 5. Murat’ın kızı. Cumhuriyet hanedanlığı yıktı ve mirası da kamulaştırdı, böyle bir miras hakkı yok zaten diyor. Bir yandan da bir “tavır” almayı ifade ediyor gibi.

İkinci tweet de olan “teknik hata” hakkında bir fikrim yok.

1 Beğeni

Teşekkür ettim. :slight_smile:

Ben de pek tanımam kendisini ama saçma geldi yazdıkları. Zaten ağzı olan Orhan Pamuk’u eleştiriyor şu sıra, pek ciddiye alamıyorum.

Asıl hainlik bunca şöhretten sonra okunamayacak kadar kötü bir romanı yazabilmesi, yüzünü hiç kızartmadan bunu bir sosyal roman olarak pazarlamaya çalışması. Orhan Pamuk ’un tüccar tandansları zaten malumdu, ama bugüne kadar “ürün” pazarlamayı hak ettirecek kadar kuvvetliydi, en zayıfı bile belli bir seviyenin üstündeydi. İsimsiz bir yazar yollasa anında reddedilecek bir dosya seviyesindeki “Veba Geceleri” romanın itibarına, yazının büyüsüne, edebiyat aşkına büyük bir ihanet.

Türkiye’nin tek Nobelli yazarının bile romanı bu seviyedeyse ülkedeki edebiyat çıtasını düşünmek açısından da tüyler ürpertici. Çıta tamamen yok oldu artık. Dünyayı değiştirecek romanların çıkmadığı Türk edebiyatında, Türk yazı geleneğine Batılılaşmayla girdiği için belki de pek uygun olmayan roman türüyle vedalaşmanın yolunu açtı Orhan Pamuk. Ülkenin tek Nobelli yazarı olmanın bir sorumluluğu da her satırın yazdığın dilin edebiyat geleneğinde bir köşe taşı olabileceğini, gelecek kuşaklara ve yazının onuruna etki edebileceğini hesap etmektir. Ödülün yazılı olmayan doğal sorumluluğudur bu.

Bu roman yetersizliğiyle bu sorumluluğa da ihanet. “Araba Sevdası” ile açılan parantez yavaş yavaş kapanıyor şimdi. Belki de bizim için kısa, pek verimli olmayan, sarsıntılı ve dışarıdan kimsenin pek de ilgilenmediği bir hevesti de roman; bitiverdi. Tam da bu yüzden “Veba Geceleri” sadece çok kötü bir roman değil.

3 Beğeni

Kim bu arkadaş? Haa, Orhan Pamuk üzerinden adını duyurmaya çalışan sıradan biriymiş anladım. :slight_smile:

Eleştirilmez bir adam değildir Orhan Pamuk, konu bu değil. Konu, içi boş eleştiriler. Ciddiye almazsak biterler belki. ^^

Ben bu eleştiri yazısında bir tuhaflık göremedim, arkadaş romanı okumuş, sert bir üslupla olsa bile saygılı bir biçimde düşüncelerini paylaşmış. Veba Geceleri iyi midir kötü müdür bilmiyorum, okumadım.

Orhan Pamuk’un benim görüşüme göre kötü romanları da var (mesela Kırmızı Saçlı Kadın), bu sebeple yazıda katıldığım kısımlar da oldu.
Ama Orhan Pamuk’un sürekli şaheser yazmak gibi bir sorumluluğu da yok. Nobel aldığı için çıtayı sürekli göklerde tutmasını beklemek doğru mudur, zira Orhan Pamuk bir Tolstoy mudur?

1 Beğeni

@Abraxas bu eleştiri sizce normal mi?

Ya da şöyle sorayım, bu bir eleştiri mi?

Saygılı bir eleştiri olduğunu düşünmüyorum.

2 Beğeni

Sert bir üslup ama evet bir eleştiri sonuçta.

Oray Eğin’e biraz haksızlık yapıyorsunuz, ismini duyurmaya veya bunun için Orhan Pamuk’a ihtiyacı yok. Türk romanı ile ilgili söylediklerini ise bence tartışmakta fayda var.

3 Beğeni

Acaba kitabına gelen tepkiler nedeniyle mi?

NOBEL ödüllü yazar Orhan Pamuk, geçen çarşamba evinin bulunduğu Cihangir’de görüntülendi.
Tek başına çıktığı alışverişten dönerken objektife yansıyan yazar, kendisine soru sormak isteyen muhabirleri “Sizinle şimdi konuşmayacağım, siz olayı magazinleştiriyorsunuz” diyerek geri çevirdi.

Pamuk, ısrarlı sorular üzerine ilginç bir mazeret sundu: “Arkadaşlar psikolojik olarak zor durumdayım, o yüzden konuşamam.”

3 Beğeni

Orhan Pamuk kadar eleştirilen bir yazar duymadım. Elif Şafak bile bu kadar eleştiri almamıştır. Pamuk eleştirilebilir, kitapları gerçekten eski edebi tadı vermeyebilir, başarısız eserler kaleme alabilir; bunlar büyük her yazarın yazarlık serüveninde hakkıdır diye düşünüyorum. Her türlü eylem, duygu tadılmalı. Ama bu sene yapılanlar hiç yakışık olmadı. Hakarete varan eleştiriler var. Pamuk bunları hak edecek bir yazar hiç değil. Mevcut duruma gerçekten üzülüyorum…

2 Beğeni

Kesinlikle öyle, başarısız bulan oluyorsa okumamayı tercih edebilir, bazı eleştiriler/yorumlar görüyorum ki gereğinden fazla kaba ve yersiz. Kendimce, diğer kitaplarını daha çok seviyorum , yeni yayımlanan eserinde bu başarıyı yakalayamamış diyip geçiyorum, üstüne bu kadar gitmeye gerek yok. Türkiye’de yapılan magazinden ben bile rahatsızım, biraz anlayış.

1 Beğeni

Eleştirilerin küfre hakarete dönüşmesi, bazen ilgisiz haksız eleştirilerin yöneltilmesi elbette kabul edilemez.

Nobel ödüllü bir yazar olduğu için Orhan Pamuk ile ilgili beklentiler yüksek oluyor. En çok onun eleştirilmesi biraz da bu beklentilerle ilgili.

1 Beğeni

Bazı kitapları yeniden okuyacağım ama okumamın üzerinden çok uzun zaman geçtiği için kitaplardan pek bir şey hatırlamıyorum.

Son iki kitap hariç 2022 bitmeden - her ay bir Orhan Pamuk romanı - kronolojik olarak 9 romanı okumuş olmayı planlıyorum.

3 Beğeni