Orhan Veli Kanık Kitapları

Orhan_Veli_KANIK

BİYOGRAFİSİ

ÇIKAN KİTAPLAR

1. KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ
  1. Bütün Şiirleri
  2. Bütün Yazıları
  3. Çeviri Şiirler
  4. Çeviri Tiyatrolar
  5. Hikayeler
  6. Mektuplar - Anketler - Mülakatlar

1 2 3 4 5

6

2. EVEREST YAYINLARI
  1. Hoşgör Köftecisi
  2. Şiirler

1 2

3. CAN YAYINLARI
  1. Bütün Şiirleri
  2. Bütün Yazıları

1 2

4. DOĞAN KİTAP
  1. Bütün Şiirleri

1

5. İTHAKİ YAYINLARI
  1. Bütün Hikâyeleri
  2. Bütün Şiirleri

1 2

6. İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
  1. Bütün Şiirleri

1

EN SON ÇIKAN

2

7 Beğeni

Orhan Veli’nin telifi düşünce Salon yayınları herhalde " kapağın telifini alalım" demiş. :slight_smile:

3 Beğeni

Kırmızı Kedi tüm külliyatı bir yıldır çalışarak hazırlamış. Twitter’da gördüğüm bazı paylaşımları aktarayım.

Necati Tonga’nın yorumları;

Mektuplar-Anketler-Mülakatlar: Benim en sevdiğim ciltlerden biri de bu oldu. Orhan Veli’nin dergilerde ve şahsi arşivlerde kalmış on dört mektubu bu ciltte derlendi. Şairin kitaplarına girmemiş bazı anket cevapları ve mülakatları da bu cilde dâhil edildi.

Hikâyeler, İlk Nesirler, Çeviri Hikâyeler: Orhan Veli’nin daha önce kitaplaşmamış ilk nesirleri, bazı çeviri hikâyeleri ilk defa bu kitaba dâhil edildi.

Çeviri Tiyatrolar: Orhan Veli’nin çeviri tiyatroları, ilk defa bir bütün hâlinde bu ciltte derlendi.

Çeviri Şiirler: Edisyon kritik yöntemiyle yayına hazırlandı, gazete ve dergilerdeki farklılıklar dipnotlarda açıklandı. Daha önce kitaplarına girmemiş tercüme şiirler bu kitaba dâhil edildi.

Bütün Yazıları: Orhan Veli’nin daha önce kitaplaşmamış pek çok yazısı kitaba dâhil edildi. Yazılar gazete ve dergilerdeki halleriyle tek tek kıyaslandı. En sağlam baskıya ulaşılmaya çalışıldı.

Bütün Şiirleri: Edisyon kritik de denilen “eleştirel basım” yöntemiyle hazırlandı. Bütün şiirler dergi ve gazetelerde yayımlanan halleriyle karşılaştırıldı, farklılıklar dipnotlarda açıklandı. Şairin kitaplarına girmemiş yedi şiiri bu kitaba dâhil edildi.

5 Beğeni

Ephesus’ta aynı kapakla çıkıyor ve Salon hikayesinde taklitlerimiz çıkmış diyor. :woozy_face::woozy_face:

3 Beğeni

Kendileri de inanmış demek ki kapağın kendi özgün tasarımları olduğuna. :slight_smile:

4 Beğeni

Cumhuriyet Orhan Veli baskıları da çıkmış.

1 Beğeni

@alper o zaman görüyor ve arttırıyorum, sanırım kapak bile telifsiz :smile:
https://www.kitapsepeti.com/urun/detay/kitap/orhan-veli--butun-siirleri/1468368

1 Beğeni

Everest şiirleri ciltli olarak da basmış.

everest

@Fahrettin Bu durumda aklıma tek gelen adam yayınları zamanda ileri geri sıçrayarak salon ve ephesus kapağından esinlenmiş.

1 Beğeni

Cilt ve şömiz var diye mi bu fiyat farkı? Öyleyse çok fazla.

İş bankasının politikası bu maalesef. HAY, Modern ve bu seri de karton kapak ve ciltli arasında fark çok büyük.

Yeni ciltli modernlerin kağıtları farklıymış. Modern Türk klasikleri ciltlilerin kağıtlarını nasıl bilmiyorum.

Modern klasik ciltlileri almaktan vazgeçtim ama Orhan Veli ciltli sipariş verdim.

1 Beğeni

Onu duydum ben de. Can’ın ciltliler gibiymiş sanırım. Gayet güzel. Ben arada fark olmasını garipsemiyorum. Garip gelenler için söyledim. İş bankası öncesinde de HAY’da fiyat farkını yüksek tutuyordu. Ben şimdilik almıyorum ama Modernlerin duruma göre ciltliye çevireceğim.

1 Beğeni

Orhan Veli hakkında muhteşem bir yayın.

2 Beğeni

https://admin-7866.kxcdn.com/Upload/BooksImage//9789750751240_front_cover.jpg

1 Beğeni

Orhan Veli’nin el yazısı güzelmiş.

6 Beğeni

Orhan Veli roman yazmayı planlamış, bir mektubunda epeyce bir kısımını yazdığını yazmış, romanın kapağını yapmış fakat romanın kapak taslağı ve birkaç satırlık taslak dışında bir şey bulunamamış.

GİDERAYAK

Handan, hamamdan geçtik,
Gün ışığındaki hissemize razıydık;
Saadetinden geçtik,
Ümidine razıydık;
Hiçbirini bulamadık;
Kendimize hüzünler icadettik,
Avunamadık;
Yoksa biz…
Biz bu dünyadan değil miydik?

1 Beğeni

Usta sanatçı Kerim Afşar’ın sesinden, Orhan Veli Kanık şiirleri dinlemek isterseniz diye bırakıyorum:

2 Beğeni

Kerim Afşar’ın bir de Sait Faik albümü vardı galiba.

Müşfik Kenter’ de çok güzel okur Orhan Veli şiirlerini.

Evet. Kendisinin hazırlayıp okuduğu bir albüm. Nefis bir şey. Rahmetlinin sesi ne kadar etkileyiciymiş.

1 Beğeni