Ortak Fantastik Evren Oluşturma Projesine Öyküleriniz ile Katkı Sağlamak İster Misiniz?

Evren hakkında daha detaylı bilgi için auroradiyarlari.tr.gg adresine bakın.

Merhaba Kayıp Rıhtım’lı dostlar.

Ortak ve yerli bir fantastik evren projem var ve bu yüzden yardımcı olmak isteyen gönüllülere ihtiyacım var. Elimde bulunan fantastik evrende bomboş yüz binlerce yıl var ve onları ortaklaşa bir şekilde öykü ve romanlar ile doldurmak ve bir katkı yapanlar ile birlikte E-Kitap olarak ücretsiz bir şekilde yayınlamak istiyorum.

Tür: Low Fantasy ve felsefe.

Kime hitap ediyor: Felsefeden ve içerdiği ağır konular içerdiğinden 18-100+ yaş aralığına hitap ediyor.

Cinsellik, argo, şiddet: Şiddet en fazla 16 yaş düzeyinde var, argo az var, cinsellik “Ve yatağa girip seks yaptılar.” cümlesinden fazla yok.

Fantastik yaratıklar: Çok az var.

Irklar: Yanlızca insan.

Gerçekçilik: Her şeyin bilimsel bir açıklaması olmalı, yaralanıp büyü yapıp iyileşmek yok.

Temalar: Savaş, Ölüm, Felsefe, Hüzünlü aşk (ergen kitaplarında ki gibi değil), Araf, Yaşam, Güç Hırsı ve benzerleri.

Öykülerinzi auroradiyarlari.tr.gg adresinde ki forumdan veya ziyaretçi defterinden gönderebilirsiniz. Ayrıca evren hakkında bilgi de mevcut.

Yazıyı güncelleyeceğim. Sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Kabul etmem için gereken şartlar

1. Türkçe kurallarına dikkat edilmiş olmalı.
  2. Elf, Ork ve benzeri klişeler olmamalı.

Göndereceğiniz öykülerin üstüne gerçek veya takma isminizi, öykünün ismini, özetini, İsteğe bağlı olarak biyografinizi, eklemek isterseniz önsözü, eğer isterseniz ithaf ettiğiniz kişiyi, öykünüzü anlatan bir özlü sözü, yazdığınız tarihi eklemelisiniz.
Ayrıca başka eklemek istedikleriniz varsa onları ekleyebilirsiniz. (Ayrıca bu proje hakkında ki fikirlerinizi)

@sunbae @Van_Manderpootz

Merak ettikleriniz varsa sorabilirsiniz. Ve unutmayın fikirler kurşun geçirmez.
Teşekkürler. :heart::blush:

4 Beğeni

Hadi hayırlısı…

1 Beğeni

Umudunuzu kırmak gibi olmasın ancak öykü ve yazmakla ilgilenen pek fazla kişi kalmadı buralarda. Bir sene erken gelseydiniz şansınız daha yüksek olurdu.

1 Beğeni

Yani herkesten farklı şeyler çıkacağı için bir bütünlüğün sağlanacağını düşünmüyorum. Bunun yerine bir kaç kişi bulup ortak bir şekilde konuşup oradan yürüseniz daha mantıklı sanki.

1 Beğeni

@Soultake, @Vector @Mazotci Yorumlarınız için teşekkürler yine de şansımı deneyim. Eğer olmasa bile en azından denemiş olurum.
Yeniden teşekkürler. :heart:

2 Beğeni

Bence ilk mesajınızda yarattığınız fantastik evrenle ilgili bilgi verebilir ve bu konuya ilgisi olan arkadaşlarla beyin fırtınası gerçekleştirebilirsiniz. Mesela ben de niyetlenmiştim ama başlığı görünce bir tür anlatım beklediğimi itiraf etmeliyim.
Ortaya gerçekten sağlam ve tutarlı bir evren çıkarmak istiyorsanız bence önce kafanızdaki kurgudan bahsetmelisiniz. Bu sayede konuyu ilgi çekici bulan insanlar bu kurgu etrafında kendi fikirlerini geliştirebilirler.

1 Beğeni

Dediğin mantıklı. Şimdi Yüzüklerin Efendisi’ ile Harry Potter’ı ya da Witcher’ı bir araya getirmek saçma olur. Yani bir ana tema ya da düşündüğün evrenin sınırlarını belirlersen daha uyumlu ve hızlı bir hikaye örgüsü ortaya çıkacaktır.

Edit: En iyisi birlikte evren ve sınırları hakkında beyin fırtınası yapıp birlikte ortaya çıkaralım.

2 Beğeni

Nasıl bir şey düşünüyorsunuz, detayları paylaşırsanız sevinirim.

1 Beğeni

Merhaba dostlar, @Mucreth @Mazotci @cankutpotter
Aklımda ki fantastik evrenin ismi Aurora.
Bildiğimiz dünyaya benziyor. “Yeterince gelişmiş teknoloji büyüden ayırt edilemez.” sözünden esinlenerek içinde bir teknoloji olarak büyü var. İsmi Xen.

Xen Sistemi:
Xen, Xen olduğuna inandığımız için Xendir. Bilim dersek bilim olur, hokkabazlık dersek hokkabazlık olur. Aslında hepsinin yaptığı şey, gerçekliği bükmektir. Gerçeklik bükülmeyi istemediğinden dolayı geri tepip düzen bozulabilir.
Xen kullananlara Xen kullanıcısı denir.
Xen Kullanıcıları ve tanrıları: Ak Cüppeliler (Ülgen), Al Cüppeliler (Alp Er Tunga), Kara Cüppeliler (Erlik).
Xen çok güç harcar ve Xen yapıldıktan sonra dinlenilmesi gerekir. Xen bir kez yapıldıktan sonra eğer bir daha Xen kitabı okunmaz ve Xen çalışılmaz ise sonsuza kadar yitip gider. Xen Kullanıcıları uyumak, konsantre olmak ve günlük çalışmalara zaman ayırmak zorundadır. Xen yeraltında yapılamaz. 3 Uçan Xen Yıldızkulesi Barroth (Northwing), Eregoth (Luten), Zaranthas (Norgoroth) yerden 444 kilomete yüksekliktedir, üçüde görünmezlik Xen’i, Dehşet Aurası ve enerji kalkanı ile korunmaktadır.
Xen Kullanıcıları tarikatının en yükseği Ak cüppeli Kemal Usta ondan sonra ise Büyük Usta Northwing’li Osiris’tir.
Xen yapımı zorlu bir sanattır ve diğer sanatlar gibi önceden bolca çalışma gerektirmektedir. Xenleri kullanmak için, bir Xen kullanıcısı önceden yapacağı Xen’in tarifini ezberlemelidir. Sözlerden, el kol hareketlerinden ve maddi bileşenlerden meydana gelen Xen, kullanılana kadar kullanıcısının hafızasında kalır. Bu durumda tekrar ezberlenene kadar o Xen bir daha yapılamaz. Yeniden ezberlenecek olan Xeni hızla ezberleyebilecek olmasıyla birlikte Xen kullanıcıları, Xen Tariflerini Xen kitaplarında saklarlar. Daha fazla Xen bilmek, daha fazla bu kitaplardan edinmek anlamına gelmektedir. Bazı büyük Xen kullanıcılarının mutlaka ezberlemek için uğraşmadıkları, fakat yine de bu Xenleri sakladıkları Xen Tarifi kütüphaneleri vardır.
Herhangi bir tarikata katılmadan da Xen öğrenilebilir ve bu Xen kullanıcılarına gri Xen kullanıcısı denir.

Element Xeni’i Kullancıları bir element seçer ve o elementin efendisinden güç alarak sadece o elementin Xen’lerini yapabilirler.

Toplam üç ana takımyıldızı vardır Kırmızı, beyaz ve siyah. Bunlar Xen tanrıların gök yüzündeki formlarıdır.
Xen kullanıcıları Divanında her tarikattan 5 güçlü Xen kullanıcısı vardır ve divanın lideri kadim insan Xen kullanıcısı Arif’tir.

“Ülkeler”
Kıtanın en batısında Norgoroth, onun altında Tron, Tron’un doğusunda Garadrim, onun doğusunda Lithillien, Lithillien’in kuzeyinde Luten, Luten’in kuzey batısında Gilgard, onun batısında Northwing, onun güneybatısında Wingor şehir devleti, onun altında Vonden, Vonden’in doğsunda Selanie bulunur.
İrili ufaklı bir çok şehir devlet ve sizin yaratıcılığınıza kalmış gizemli kıtalar var. Kısaca ülkeler böyle.

“Irklar”
Benim yarattığım kısımda kısımda tek insanlar var fakat fakat de ekleyebilirsiniz.

“Dinler”
Türk mitolojisi ve Yunan mitolojisi ana dinleri oluşturuyor fakat sizde ekleyebilirsiniz.

Yazıyı güncelleyeceğim. Sorularınız varsa sorabilirsiniz. :heart:

1 Beğeni

@Mazotci Aklımda zaten bir evren var ana mesaja ekledim. Fakat sizde evrene bir şeyler katabilirsiniz.

@cankutpotter @Mazotci @Mucreth İlk mesaja detayları ekledim teşekkürler.

Merhaba,
Öncelikle girişiminiz oldukça güzel, başarılar diliyorum.
Yukarıda da belirtilmiş ama yanıtı eksik bulduğum için tekrar sormak istiyorum. Evrenin ana teması ne olacak acaba? Büyü ne kadar yer tutacak mesela? (Büyü sisteminizin Ejderha Mızrağı’na fazlaca benzediğini düşünüyorum, bunun üzerinde de çalışmakta fayda var bence. İnsanlar artık detaylı, farklı ve mantıklı büyü sistemleri istiyor.) Ne kadar güçlü olacak? Dünya ne kadar gerçekçi anlatılmalı? Şiddet, cinsellik vs. içermeli mi içermemeli mi? Kime hitap etmeli? Hangi büyük olaylar gerçekleşmiş ve neleri değiştirmiş? High fantasy mi low fantasy mi olmalı yazılar? Daha bir sürü soru sıralanabilir.
Şevkinizi kırmak istemiyorum ama bir evren yaratımı bir kaç paragraftan ibaret olamaz. O yüz binlerce yıllık anlatılmamış tarihin üzerine oturacağı sağlam bir temel olmalı. Diğer bir deyişle dünyayı bir kişi yaratmalı bence, ya da dirsek dirseğe çalışan küçük bir ekip ( Misal Weis/Hickmann.) Ana hatları onlar çizmeli, hem de detaylandırarak. Projenizi iyice ete kemiğe büründürüp tekrar denemenizi tavsiye ederim. Yeterince özverili bir çalışma olursa misal veriyorum belki aylık öykü seçmesinde konu olarak bile atanabilir ilgi görmesi durumunda.

1 Beğeni

Çok teşekkürler, auroradiyarlari.tr.gg adresinden evren hakkında bilgi bulabilir ve öykülerinizi ziyaretçi defteri ile forumdan gönderebilirsiniz.

Sorularınızı topluca sorabilirsiniz.

Teşekkürler. :heart:

1 Beğeni