Otostopçunun Galaksi Rehberi 40 Yaşında

(Emre Can Doğan) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/otostopcunun-galaksi-rehberi-40-yasinda/

Otostopçunun Galaksi Rehberi geçtiğimiz gün 40 yaşına bastı! Havlular hazır mı? (DEVAMI…)

(Cemalettin Sipahioğlu) #2

Unutmayın, en zor anda, biri havlusunu çıkarıyorsa güvenebileceğiniz yegana kişi odur.

Sebebi kesinlikle sizi i zor durumdan kurtarabilmeye yetecek güce sahip olması değildir. Muhtemelen neyle karşı karşıya olduğu çözememiştir. Belki sizden bile daha umutsuzdur.

Umutsuz ve güvene ihtiyaç duyulan anda, elinde tuttuğu havlusuyla sergilediği kendinden emin duruşu, bu ihtiyacınızı karşılar. Ve bu ihtiyacınız karşılandığında kurtuluş -en azından fikren- var demektir.

Ne olursa olsun, havlusu elinde, gözleri tehlikeye dikilmiş olanı fark ettiniz mi, safınız onun yanında olsun!

İşte Otostopçunun Galaksi Rehberi böyle çılgınca fikirleri en doğal haliyle aklınıza zerk eden seridir!

(Muhammed Furkan Sayın) #3

Edebiyat hocamdan azar işitmiştim sayelerinde :joy::joy:

Bu kitabın ismini gördüm mü duygulanırım…Hiç okumadım bazı sebeplerden dolayı. Sanırım hiç bir zaman da okumayacağım. Kendi kendime verdiğim bir ceza gibi. Hakkında her şeyi- özellikle övgüleri- okuyup kendisini okumamak.
Belki bir gün kendimi affeder ve okuyabilirim…kim bilir?
:slight_smile:

(kimyager_ferhat gürdoğan) #5

Bu ay almayı düşünüyorum .Hiçbirini okumadım ama çok merak ediyorum seriyi :books::books::books::+1:t6:

(Emre Can Doğan) #6

“Saçma sapanlar kitaplar okuyorsunuz. Tanpınar oku, Atay oku. Bu nedir ya?” :buyucu:

Emin olun, memnun kalacaksınız.

Sebepler sanırım çok özel. Ama keşke okusaydınız, Adams bunu istemezdi :confused:

Bütün bu bilimkurgu merakı curcunasını, okuduğum bölümü biraz biraz ona borçluyum :slight_smile:

(Her şey için teşekkürler özellikle balık için) #7

Öncelikle Marvin’e selamlar … yani cidden okurken kahkaha atıyordum, gülme krizine giriyordum. Her gördüğümde yüzümde salakça -bilmeyenler için- bir sırıtış olur. Acaba bir daha mı okusam :thinking: düşüncelerine kapılırım, tıpkı şu an gibi :relieved:

(Emre Can Doğan) #8

Ben de bazen çıkarıp bir sayfa okuyup, bırakıyorum :smiley:

(Her şey için teşekkürler özellikle balık için) #9

Ara ara eski sevgilinin fotoğrafını çıkarıp bakmak gibi bir şey oldu bu :grinning:

(Cemalettin Sipahioğlu) #10

Seriye başlamamış dostlar. Birinci kitap seriye giriş olduğu için hemen bağrınıza basmayabilirsiniz. Dördüncü kitapta romantizm yoğunluğu sebebiyle ara kitapmış gibi hissettirebilir. (Hoş, aklıma kazınmış en eğlenceli anlardan biri dördüncüsünde. Arthur’un bir yabancıya karşı verdiği taviz vermeme mücadelesi :joy: ) Beşinci kitapsa, her ne kadar DNA seriyi sürdürmeyi düşünmüş olsa da, bence güzel bir finaldi.

(Emre Can Doğan) #11

Hayatın sorunlarının içinde iyi geliyor. Eskiden Aziz Nesin bu görevi görürdü :buyucu: Pratchett’da okudum ama o kahkaha attıran değil de gülümseten mizah sadece :slight_smile:

Kitabı okumayan çoğu kişi bu anıyı bilir. Çünkü sosyal medya da bol bol paylaşılan bir fıkradır. Ama aslında DNA’nın başından geçen bir olaydır. 4.kitapta Fenchurch ve Arthur aşkını sevmiştim ben, 6.kitabı yani finali yazsaydı acaba Fenchurch’e ne olurdu diye düşünürüm bazen

(Cemalettin Sipahioğlu) #12

Gerçekten yaşanmış mı, o hadise :open_mouth:? Vay be!

Bence DNA sürdürebildiği kadar sürdürürdü seriyi -ki öyle yaptı da :disappointed_relieved: Ama evet. 6. kitapta çok ama çok ilginç çatışmalar yaşanırdı, muhtemelen :thinking:

(Emre Can Doğan) #13

6.kitap dememin nedeni şu onun bir sözü var:

5, bir seriyi bitirmek için iyi bir rakam değil. Ama 6 öyle mi?

Hatta bu söze dayanarak Eoin Colfer’e ailesi izin vermiş devam kitabı için. Öyle söyleniyordu :slight_smile: Olayın gerçekten yaşandığını söyleyen bir kaynağım vardı ama bulamadım şu an. Bari onu ararken ekşi’de bulduğum Ispanyol sözünü paylaşayım:

Bir insan Douglas Adams’ı anlayabilirse okuduktan sonra bazen farklı davranmaya başlar.

Tabii bu sözü bulduğum sitede kaynağımı da buldum. Kaynağım işte bu. Aslında bu sohbet aklıma Adams hakkında bir yazı fikri daha verdi

(Cemalettin Sipahioğlu) #14

Harika :+1: Adams’ı ve OGR hakkında bir yazıya asla hayır demem :plate_with_cutlery:

(Emre Can Doğan) #15

Size ithaf ederim, ilham için :slight_smile:

(Cemalettin Sipahioğlu) #16

Benim gibi bir çakma Vulcanlıya mı? Hem, tam olarak neye sebep olduğumu çözemedim :thinking:
Aman… Sizde… Adams’a ve harika işine adayın. Ne de olsa yazının konusu onlar :slight_smile:

(Cankut Değerli) #17

Valla bu seriyi okuyamamış olmak garip hissettiriyor, hani artık okumak istiyorum. Ve sanırım Sissoylu’dan sonra el atacağım artık. Pratchett okumuş biri olarak ve yukarıdaki paragrafa dayanarak seveceğimi düşünüyorum, hakkında bayağı bir övgü duydum çünkü.

(Emre Can Doğan) #18

Adams okumuş biri olarak Pratchett hakkında araştırma yapıp “Adams okuyanlar Pratchett’ı sevebilir” bir de “Fantastik edebiyatın Douglas Adams’ı” yorumlarını görünce başladım ama Terry amca Douglas Adams’dan uzak bir şekilde ciddi yüzlü bir mizah yapıyor. Sense of humor tarzı bir mizah ve oldukça edebi kılıflı. Douglas Adams ise absürt bir komedi anlayışla yazmış. Monty Python izlediyseniz aşina olabilirsiniz ama Pratchett-vari bir metin beklemeyin. Beklentinin karşılanmaması ve hayal kırıklığı yazardan soğuma sebebi olabilir :buyucu:

(Cankut Değerli) #19

Yok zaten Pratchet tarzı bir üslup beklemiyorum. Başını birkaç sene önce okumuştum ve hoşuma gitmişti ama tabii o zamanlar bunun mizahi soslu bir bilimkurgu olduğunu bilmiyordum. Eh, absürt komedi sevdiğim bir tarzdır, okuyup görelim.

(Emre Can Doğan) #20

Az önce Neil Gaiman’ın tweet’inden öğrendiğime göre bugün Adams’ın doğumgünüymüş. Kendisi 65 yaşındaymış :buyucu: Tam zamanına gelmiş yazı :slight_smile: