Ottomania - Erim Şişman | Yazarının Kaleminden

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/ottomania-erim-sisman-yazarinin-kaleminden/

Erim Şişman, Ottopunk olarak adlandırdığı bilimkurgu alt türünün ilk romanı olan Ottomania ile geçen aylarda okurların karşısına çıktı. Şişman, kitabının yazım macerasını ve Ottopunk türünün neleri içerdiğini detaylarıyla anlattı. * * * Ottopunk, 1890 – 1910 İstanbul kültürü ve fütüristik teknolojinin harmanlandığı bir evrendir. Steampunk, Dieselpunk, Cyberpunk, Biopunk gibi bilimkurgu alt türlerinden ilham alarak yarattığım… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Valla her gördüğümde içimden diyorum ilk Ottopunk örneği bu değil diye. Ottomat öyküsü var bundan önce Kubilayhan Yalçın’ ın. Yahu lütfen reklam için türünün ilk örneği demeyin.

Adam uzun uzun anlatmış. Ottopunk neyi kapsar, ne demektir vs. diye yazmış. Kubilayhan Yalçın daha önce yazdı da reklam yapmayın da bıdı bıdı diyorsunuz hala. Adamlar tür yaratmaya çalışıyor, daha fazla insan dahil olsun diyor, sığ sığ yorumlar yapıyorsunuz ya. Gerçekten bu ülkede bir şeyler yapmaya çalışan insanların işi çok zor. İthaki’nin reklama ihtiyacı var sanki.

2 Beğeni

Yani yerli diye bir şeyleri eleştirmeyelim mi? Ben sanat eserinde Türkmüş, Kürtmüş, Arapmış, Amerikanmış bakmıyorum. Biz eleştirelim ki sanat eserlerimiz daha iyi olsun. Ben eseri daha okumadım. Okuduktan sonra daha uzun eleştiri yazarım buraya. Ocak ayında alınacaklar listesine ekliyorum.

1 Beğeni

Daha önceden büyük heveslerle alıp okuduğum ve hayal kırıklıkları yaşadığım diğer yerlilerden olur korkusu yaşıyorum. En son Puslu Kıtalar Atlası’ yla kırıklarını aldırmıştım hayallerimin* ve düzelir gibi olmuştum. Umarım bu güzeldir. Okuyanlar gelin ve değerlendirin. :smiley:

1 Beğeni

Berbat… Bitsin diye sürünüyorum