Oyun ve İnternet Bağımlılığıma Savaş Açtım

Üniversite öğrencisi oyun oynar, başka türlü o günler geçmez. Evet, sürekli yararlı şeyler de yapılabilir ama bazen oturup 10 saat şuursuzca oyun oynamak, salaklaşıp mutlu olmak gerekir diye düşünüyorum, bilmiyorum.

1 Beğeni

Farkındayım zor bir karar olduğunu bende hak veriyorum. Bu başlığı zaten farklı düşünceleri görmek ve bunlar hakkında fikir oluşturmak. Genellikle insan olarak tavsiye almayı çok seviyoruz. Bugünden itibaren artık eski zevk ve hobilerinin arasında raflarda kalması üzücü olacaktır. Belki yaralı olur diye ufak bir örnek daha veriyorum. Sigara kullanan birisiyim ancak yeri geliyor 1 hafta içmiyorum yeri geliyor o gün içerisinde 1 paket hatta 2 bile olabiliyor. Şimdi ben sigarayı artık mecburiyet veyahut adına bağımlılık diyelim o şekilde görmüyorum. İçeceğim zamanlar genellikle alkol esnasında veya arkadaş ortamında tüketerek geçiyor. Kendimce vardığım kanı ben sigaraya bağımlı değilim dedirtiyor. Başka yapmaktan haz aldığın ki ileride artık meslek olabileceği için üniversiteden mezun olduğun bölümle alakalı işten bile sıkılabilirsin. Bu durum benzer olacaktır. Sorunlar benzer olsa da sonuçlar farklı yapabilirsin. Çünkü değişmeyen tek şey değişmek isteyişimizdir. :)))

1 Beğeni

Konudan biraz belki uzaklaşacağım ama bunu bir hastalık olan gören Çin Devleti miydi emin değilim ama çocukları bir merkeze kapatıyordu. Bağımlılıktan kurtulsunlar diye. O görüntüleri tesadüf eseri haberlerde izlemiştim ve çok korkunçtu. Bulan biri olursa izleyebilirsiniz. Belki bu bağınızı kontrol altına alabileceğiniz bir video olabilir. Dehşet vericiydi bence.

Düzenleme: Buldum.

3 Beğeni

Bağımlı olduğun her şeye savaş açman dileğiyle…

4 Beğeni

acıkcası kendini kitaplara gommeni tavsiye ediyorum bende su an cok ise yarıyor suan

1 Beğeni

Bu mesajdan bu zamana kadar 1 kez bilgisayar oyunu oynadım, o da arkadaşlarımın zoruyla oldu. Fitnessa başladım, gitarı başlangıç seviyesinde çalabiliyorum. En önemlisi bir şeylere daha çok odaklanabiliyorum. Çocukluğumdan beri oynadığım oyunlar kısa vadede beni ödüllendirdiği için hayatta ki her şeyin sonucunu kısa vadede alabileceğim illüzyonuna kapılmıştım. Bu başlık beni yapay, sanal dünyadan çıkarıp gerçeklerle yüzleşmemi sağlayan bir vesileydi. Hatta bu başlıktan sonra işletim sistemimi değiştim ve Linuxa geçtim. Artık en büyük hayalim hiçkimseye, hiçbir şeye bağımlı olmadan yaşamak. Teşekkürler.

2 Beğeni

Mesajların genelini henüz okumadım ama alışkanlıklar konusunda diyeceğimi demeye geldim :slight_smile:

5 yıl öncesine kadar facebook kullanıyordum… O dönemki sevgilim, şimdiki eşim bana ne kadar çok zamanımı oraya harcadığımı hatırlatınca dikkat ettim, ve gerçekten bana bir şey(keyif, eğlence, beceri, vs) katmayan bir zaman çukuruna çok fazla zaman aktardığımı gördüm. Hesabı kapattım.
Bunu yaptığımdan beri kitap okumaya, oyun oynamaya, film izlemeye, spora daha çok vaktim oluyor ve bunların büyük bir kısmını eşimle yapıyorum…

Siz de belki benim gibi bu konuda uyarılmaya ihitiyaç duyuyorsunuzdur :slight_smile: boş şeyler yerine hobilerinize yönelin… Hobiler(oyun oynamak bile) doğru şekilde zaman ayrılırsa boş değildir…

3 Beğeni

Bilgisayarım kırılalı iki sene oluyor ve ondan sonra illa lazım oluyor diye dayımdan aldığım da pek bir işime yaramıyor. Kendim de alacak durumum yok şimdilik ve biraz süreci anlatayım. Ilk başta kitaplara çok sarmıştım ve kışa kadar sürekli kitap okuyordum gün içinde. Oyunun yerini kitap almıştı yani.

Sonra kışın eski kötü telefonumun yerine oda arkadaşımın yeni telefon alması üzerine eski telefonuma bin basan ve çoğu şeyi kasmadan açan bir telefonum oldu. Oradan temmuza kadar filan mobil oyunlar ve dizi film arasında gittim geldim.

Temmuz olunca tekrar kitaplara sardım ve bi’ gitar aldim lakin gitarın sesi kötüydü ve sap atması olduğu için hayalimde ki gibi olmadı. Temmuzdan beri yine sürekli kitap ve sınav hazırlığı ile geçiyorum.

Oyun sürecine gelecek olursak; görüldüğü üzere oyun oynamasam da yerine aynı raddede kitapları koyuyorum ve pek farkı olmuyor. Biraz da sınav hazırlığı için hayatsız durumdayım ve bu ikisi dışında bir şeye verecek vaktim zaten yok. Okulu kazandıktan sonrası ve okul süreci için plan ve düşüncelerim hazır. Ne kadar uygulayabilirsem artık. -Pc’nin önüne geçmemesini umuyorum-

Bırakabilme hususunda ki düşüncem için bunları yazdım aslında ve oraya gelirsem de; eski pclerimde ve mevcut olanda biraz biraz açıp oynayabildiğim tek oyun lol idi ve şimdi kuzenime gidince filan lole girince 4 bilemedin 5 oyun sonra sıkılıyorum. Sebebi eskisine göre tek oynamam ve dereceli filan girmemem m? Yoksa zaman kısıtı olması mı? Yoksa oyunlardan mı baydım merak ediyorum.

Oyunlardan baymış isem vah indirim girdikçe ileride oynarım diye steam de ki duran 100 küsür oyunun haline. :rofl:

Ama oynamak istediğim çok oyunda var hala. Umarım durum artık tüm günümü oyuna vermekten; 3-4 saatin kâfi gelmesine dönmüştür. Eğer öyle ise pc alsam bile kitap, müzik, spor gibi sevip yaptığım ve yapmak istediğim aktivitelerin önü kapatılmamış olacak ve üniversite hayallerimi de gerçekleştirme şansım olacak. Umarım istediğim gibi olur.

2 Beğeni