Özel baskılar yayıncılığı geliştirecek

ÖNÜMDE, hálá en çok satanlar listesinde yer alan Dan Brown’ın Da Vinci Şifresi’nin Resimli Özel Baskı’sı var.Boyutları; 20.5 x 26 santimetre. Şömizli, bez ciltli. Amerikan baskısının içindeki orijinal resimler yer alıyor.Bu parayı ödeyebilecek meraklısı özel baskıyı tercih eder. Okumanın yanında görsel zevkini de tatmin eder.Dan Brown’ın Dijital Kale’si 25’inci, Melekler ve Şeytanlar da 23’üncü baskıya ulaştı.Altın Kitaplar Yayınevi’ne, kitapçılara sordum, bu ciltli, lüks baskı satıyormuş.Ben tezimi gene gündeme getireceğim:Eğer Türkiye’de yayıncılar, yalnız çok satan kitapları değil, diğer kitapları da daha önce piyasaya ciltli (hard cover) sunsalar, bir süre sonra da onun ucuz baskısını (paper back) yayınlasalar, lüks, özel, pahalı baskılardan kazanılan para, okura ucuz kitap satılmasını sağlayacaktır

.Benim keşfettiğim bir ekonomik kehanet değil. Dünya yayıncılığı gelişim çizgisini böyle gerçekleştirdi.Bazı okurlar, kitabın içi kadar dışına da önem verebilirler, bunun farkını da ödemeye hazırdırlar.

Hamdi Koç’un yeni romanı İyi Dilekler Ülkesi hem ciltsiz hem ciltli çıktı, okura seçenek sunuluyor. Bu söylediklerim, ‘özel baskı’ deyimi, sadece cilt için yeterli değil. Kitabın içinin káğıdı, baskı kalitesi de göz önünde bulundurmalı.Necip Fazıl Kısakürek’in toplu şiirleri Çile için de Büyük Doğu Yayınları maroken ciltli baskısını hazırladı, YKY de bir ciltli nüsha çıkardı.Özeli 30 milyon, diğeri 18 milyon.Kürşat Başar’ın romanı Başucumda Müzik’in de özel, ciltli baskısı yakında çıkacak.Bunlar yayıncılığımızın yükseliş çizgisi

PAHALI, özel baskıları tartıştığım arkadaşlar, ucuz kitap satımını örnek gösteriyorlar.Bu ikisi arasında fark var; ucuz baskı o yazarın daha çok okunmasını, okur kitlesini artırmasını sağlar, kitaba bir yaygınlık kazandırabilir. Ama sürümden para kazanıldığını pek sanmıyorum, az miktarda kazanılsa da, bunun yayıncılığın gelişmesinde etkisi olacağı kanısında değilim.

Ucuz kitap bu pahalı projeyi gevşetecek zaafiyetler taşıyor bence, yarar yerine zarar veriyor.Pahalı, özel baskıların çıkmasıyla normal baskıların fiyatı düşeceğinden -tiraj dengesi sağlandığında- o zaman korsan baskılara da fiyat darbesi vurulmuş olur.

YAYINCILIĞIMIZIN köklü girişimlere, atılımlara gereksinimi var.

Doğan Hızlan - 2 Şubat 2005 - Hürriyet
http://www.hurriyet.com.tr/ozel-baskilar-yayinciligi-gelistirecek-38692098

1 Beğeni

Doğan hoca bir şey söylemişse, analizini, incelemesini yapmışsa mutlaka doğrudur.
Tabi bu tespitler 2005 yılının ekonomik şartları gözönüne alınarak ortaya çıkan sonuçlar.
Şimdi günümüz şartlarında tekrar değerlendirmek lazım.

“Zenginler daha önce okusun, aradan bir kaç yıl geçsin ve daha fakirler o zaman okusun.”

Bu mantığın sonucu bu oluyor. Ayrıca hemen hiç bir yayıncı daha pahalıya satıp, daha fazla kar alabiliyorken bunu yapmamazlık etmez. İşin sonu daha sonra ucuz baskıların çıkması değil, kitabın resmin satışlarının azalması ve öyle kalması olacaktır. Firmaların hayır olsun diye baskı yapacağını düşünmek de çok saf bir bakış açısı. 100 yayın evi varsa 1 tanesi yapıyor bunu ve onlar da siyasi kitaplar basıyorlar.

Özellikle şu anki koşullarda uygulanamaz bir şey.